Тут "народжується" новорічна ялинка. Репортаж з підприємства на Прикарпатті. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Тут "народжується" новорічна ялинка. Репортаж з підприємства на Прикарпатті. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Ексклюзивно
Тут "народжується" новорічна ялинка. Репортаж з підприємства на Прикарпатті. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ
Фото: Суспільне Карпати

Прикарпатець Петро Білінський 20 років займається "новорічним бізнесом". Зараз на його підприємстві виготовляють 140 видів ялинок. Створені у селі Ковалівка на Прикарпатті ялинки експортують за кордон, а у 2020 році їх закупили для Офісу Президента України. Як виготовляють новорічні дерева, — у репортажі Суспільного.

Виробництво

"У нас виробництво — стабільне: на початку працює 20-30 людей від сили, а в цілому — десь 50 працівників", зустрічає кореспондентку на вході у цех Петро Білінський. "Гарячий сезон" підготовки до свят на підприємстві починається з листопада.

"Доброго ранку, дівчата", звертається Петро до працівниць. — Я думаю, що ви можете спитати будь-кого з дівчат чи хлопців, щоб вони вам просто розказали, як з простої, звичайної гілочки виходить красуня, яка приносить радість не тільки дітям, але, сподіваюся, і дорослим".

Ялиночки-Мукотиночки
"Гарячий сезон" підготовки до свят на підприємстві починається з листопада. Фото: Суспільне Карпати

У великому приміщенні шум обладнання перебиває голоси людей. Це — один із найбільших цехів, де виготовляють ялинки. Загалом на підприємстві є чотири такі приміщення площею приблизно 500-700 м², розповідає заступник директора з виробництва Віталій Волошин. Чоловік каже, специфікою "ялинкового" бізнесу є потреба у великих площах для складання тих ялинок, які виготовляють впродовж року та зберігають до свят.

"Все починається з рулонів. Їх розрізають за певними розмірами, а потім на верстатах січуть уже на голки. Тоді жінки беруть і тягнуть саму стрічку", — ознайомлює з технологією виготовлення штучних ялинок Віталій Волошин.

Ялиночки-Мукотиночки
У цеху шум обладнання перебиває голоси людей. Фото: Суспільне Карпати

Через те, що ялинки мають стояти у приміщенні при температурі від 20°C, розповідає Віталій, важливо, з чого їх виготовляють. Наприклад, для новорічних дерев у Ковалівці використовують медичний поліетилен, який привозять із Білорусі.

“Поліетилен використовується у медичній сфері для виготовлення шприців. І з цієї первинної сировини ми робимо гілку, яка не має стороннього запаху. Для цього у нас є всі сертифікати”, — каже Віталій Волошин.

Наступним етапом виготовлення штучного дерева є формування стрічки, а з неї — гілочок різного розміру для майбутньої ялинки.

"Закладаємо дріт з бухтами у такий патрон. І тоді його малюємо. З цього виходить гілочка", — розповідає працівниця Світлана, не відволікаючись від верстата, який продовжує працювати. — Новий рік — близько, а замовлень — багато".

Ялиночки-Мукотиночки
Працівниця Світлана формує стрічку, з якої нарізають гілочки ялинки. Фото: Суспільне Карпати

У "несезон" зміна працівника на підприємстві триває приблизно вісім годин, до свят збільшується до 12 годин. За одну зміну у цьому цеху можуть максимально виготовити до 700 ялинок, підраховує Віталій Волошин. Загалом, каже чоловік, якщо рахувати з усіма розмірами, то на підприємстві виробляють 140 видів ялинок, а самих моделей тут — десь 35-40.

Більшість працівників на виробництві — з Ковалівки та сусідніх сіл, говорить директор Петро Білінський. Наприклад, Марина Обрізків працює на виробництві півтора року.

"Я нарізаю заготовку до ялинки. Робота дуже цікава. Вона ніколи не набридає, і мені дуже подобається", — каже дівчина.

Ялиночки-Мукотиночки
Марина Обрізків півтора року виготовляє ялинки. Фото: Суспільне Карпати

Дім Марини також прикрашає ялинка з Ковалівки. Каже, вибрала "Казку", бо вона їй найбільше подобається.

"І ось з тих маленьких гілочок формується велика гілка. Вона є довільної довжини, може бути до метра, мати різну форму та вигляд. Залежить від моделі ялинки, як вона буде виглядати", — показує вже готову гілку Петро Білінський.

Є модель дерева з натуральними шишками. Жінки приклеюють їх до вже готових гілок в окремому приміщенні.

Ялиночки-Мукотиночки
Жінки приклеюють шишки на ялинку. Фото: Суспільне Карпати

Потім гілки формують у дерева, які запаковують у фірмовий папір і відсилають клієнтам. Зі слів Віталія Волошина, упакування також почали виготовляти на підприємстві, бо на нього доводилося довго чекати. Це затримувало продажі.

Історія

Петро Білінський займається "святковою темою" вже приблизно 20 років. Чоловік починав бізнес з виготовлення новорічної мішури та прикрас, але це через років п'ять втратило свою актуальність. Тоді підприємець почав возити на продаж з Польщі в Україну штучні ялинки.

Ялиночки-Мукотиночки
За одну зміну у цеху можуть максимально виготовити до 700 ялинок. Фото: Суспільне Карпати

"В Україні на той час виробництва штучних ялинок не було взагалі. Правдами-неправдами, під різними приводами потрапили на польське виробництво. Це було дуже складно, бо виробництва були закритими. Фотоапаратів, мобільних телефонів з камерами тоді не було, тож ми з батьком дружини виходили на вулицю, сідали в авто і все малювали: механізми, агрегати, принцип, хто що запам'ятав. Все формувалося з пам'яті", — пригадує Петро Білінський.

Чоловік розповідає, коли вдалося намалювати першу машину для виробництва ялинок, вони спробували її сконструювати.

"Ми приїхали додому і своїми силами у своїй майстерні її сконструювали. І понад шість місяців ми не могли її урухомити. Вона не працювала. І було дуже смішно, бо ми їздили десятки разів у Польщу і не могли зрозуміти, чому. Дозволити собі купити це обладнання ми не могли. І з часом, минуло понад пів року, ми зрозуміли, що виточили спеціальні ролики, які подавали сировину, неправильної форми, вони були конусні. І коли машина запрацювала, це було щось неймовірне", — розповідає Петро Білінський.

Ялиночки-Мукотиночки
Першу машину чоловіки не могли запустити пів року. Фото: Суспільне Карпати

Машина, яку сконструювали чоловіки, працювала всі ці роки. Вони ж продовжували вчитися. Петро Білінський розповідає, що здобував ще одну економічну освіту, брав участь у курсах і тренінгах, але багато йому і його бізнесу дали подорожі світом.

"Тому що ми об'їздили практично всю Європу. Намагалися потрапити на будь-яке виробництво чи в Італії, чи в Чехії, чи у будь-якій країні, де ми були. І, чесно кажучи, ми почерпнули дуже багато", — говорить ялинкар.

Ялиночки-Мукотиночки
Петро Білінський розповідає, що здобував ще одну економічну освіту. Фото: Суспільне Карпати

На виробництво часто приходять люди, яким цікаво, як усе працює, які хочуть дізнатися технологію і почати щось своє. Петро Білінський каже, що допомагає їм, бо пам'ятає, як важко було починати самому.

"Просто малим підприємцям, початківцям потрібен поштовх, щоб вони не втратили надію. І коли вони бачать, чого можна досягнути, то в них ніби закладається, думаю, у підсвідомості, що це — можливо, що це — реально. Немає жодних проблем — просто наполегливість і все. Ну і не боятися ризикувати", — говорить підприємець.

Ялиночки-Мукотиночки
Покриті бавовною "засніжені" ялинки сохнуть у цеху. Фото: Суспільне Карпати

Чоловік каже, за 15 років його бізнес пережив багато потрясінь. Але виробництво є більш стабільним і йому легше "втриматися" на ринку.

"Тому що після будь-якої кризи, ми пережили дуже багато криз за цей час, зрозуміли, що все-таки виробництво завжди виживає. Були кращі часи, були гірші часи, але виробництво є виробництво", — говорить Петро Білінський.

У конкурентах — китайці

Ялинки Петра Білінського експортують за кордон. Також уже майже п'ять років фірма бере участь у щорічній світовій новорічній виставці у Франкфурті, де визначають тренди галузі на наступний рік. Цьогоріч вона відбудеться наприкінці січня.

Петро Білінський розповідає, що його підприємство також створює свої тренди. Цьогоріч, наприклад, найпопулярніші дві ялинки — "Ковалівська" і "Канадська".

"У світі поки що такої ялинки немає. Ми її придумали. Ми створили цю пресформу, тут дуже багато ручної роботи, правда. Ялинка – дуже складна, тому що всі ці гілочки дівчата вручну одягають і формують крону. Через те вона — рівномірна і має приємний естетичний вигляд. На неї просто любо подивитися", – розповідає чоловік про "Канадську".

Ялиночки-Мукотиночки
Ялинка "Канадська" – у тренді цього року. Фото: Суспільне Карпати

Ялинки з дорожчого сегменту виливають на автоматизованому обладнанні у нових цехах.

"Ми перейшли, започаткували в Україні, вдосконалили й привели до ладу автоматизовані лінії. Зараз я не можу сказати, що ми — єдині в Україні (є три-чотири виробники) використовуємо новітні технології, але ми були одними з перших", – каже Петро Білінський.

Ялиночки-Мукотиночки
Підприємство розвивається. Фото: Суспільне Карпати

Він розповідає, що підприємство розвивається та будує нові виробничі цехи.

"Ці цехи будуть абсолютно автоматизовані, будуємо за сучасними технологіями. Ми також подали заявку на виготовлення ISO, міжнародного стандарту, тому що наша найвища ціль, чесно сказати, це хоча б Сполучені Штати Америки", – говорить ялинкар.

Сьогодні ялинки з Ковалівки прикрашають оселі жителів країн Європи та Азії: їх експортують у Польщу, Румунію, Молдову, Азербайджан, Грузію, Казахстан, країни Прибалтики. Повний список країн, куди експортують ялинки, на підприємстві не ведуть, бо їх багато.

"Ми зрозуміли, що ринки збуту — дуже великі, тобто фактично всю Європу заполонили китайці. Китайські ялинки – на кожному кроці, у будь-якому супермаркеті, на будь-якому ринку європейському. На виробництвах у Китаї ми були десятки разів, бачили з чого вони роблять ті ялинки. У них основний сегмент – ціна. Тобто вони виготовляють з будь-якої сировини. Головне, щоб вони були дешевші", – каже Петро Білінський.

Ялиночки-Мукотиночки
Ялинки з Ковалівки експортують у Польщу, Румунію, Молдову, Азербайджан, Грузію, Казахстан, країни Прибалтики. Фото: Суспільне Карпати

Українські ялинки мають свої переваги: якість матеріалів і географія.

"Вони "душать" нас обсягами, ми їх "душимо" якістю і нашим географічним розташуванням. Дуже вдалим, я вам скажу. Тому що те, що Китай може виготовити й доставити в Європу за три місяці, ми це можемо спокійно зробити за два тижні, а якщо терміново, то й за тиждень будь-яку партію", – розповідає Петро Білінський.

Ялинкар Петро Білінський каже, що задоволений життям. Чоловік має дітей і внуків. У бізнес залучив старшого сина, доньку та невістку. Усі живуть у селі Ковалівка і не планують виїжджати за кордон.

Повне відео

Читайте також

  • Зубною пастою на вікнах. Франківець Анатолій Євстигнєєв створює новорічні картини
  • В Івано-Франківську засвітили головну ялинку

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок