Перейти до основного змісту
Рада прийняла за основу законопроєкт, у якому пропонують декриміналізувати зараження ВІЛ: думка адвоката

Рада прийняла за основу законопроєкт, у якому пропонують декриміналізувати зараження ВІЛ: думка адвоката

Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт №9398, яким пропонується виключити з Кримінального кодексу окрему статтю за зараження вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Голова правління благодійної організації “100 % Життя Дніпро” Олександр Колесник розказав Суспільному: ініціативу підтримують.

Як зазначили у пресслужбі парламенту, законопроєкт направлений на усунення дискримінації за станом здоров’я та приведення законодавства у відповідність до стандартів Євросоюзу.

"Чинні норми Кримінального кодексу України містять суперечності та стигматизують ВІЛ-позитивних і людей хворих на венеричні хвороби, бо саме вони розглядаються як потенційні злочинці, що перешкоджає ефективній боротьбі з поширенням інфекційних захворювань", — сказано у повідомленні.

Роз'яснення адвоката

Адвокат Станіслав Ліфлянчик зазначив: за статтею 130Зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби Кримінального кодексу України, відповідальність передбачається за зараження будь-яким небезпечним захворюванням, а не тільки ВІЛ. Максимальна санкція — до 10 років позбавлення волі.

За його словами, протягом останніх 14 років в Україні винесли вісім вироків стосовно звернення до правоохоронних органів.

"Це взагалі нічого. І це не через те, що воно не розслідується, а через те що люди не звертаються. Скоріш за все, це і стало причиною, щоб цю статтю декриміналізували. Враховуючи статистику існуючих вироків скасування цієї статті не призведе взагалі ні до чого. Ми цього не відчуємо", — сказав правозахисник.

pfrjy dsk
Адвокат Станіслав Ліфлянчик. Суспільне Дніпро

Вилучення цієї статті з Кримінального кодексу не означатиме що порушник не буде нести відповідальність, зазначив Ліфлянчик. За його словами, є механізм, за яким людина, яка була заражена ВІЛ може звернутися з заявою на того, хто її інфікував і стягнути моральну та матеріальну компенсацію.

"Декриміналізація, на мою думку, відбувається через те що в криміналізації немає ніякого сенсу. Але яким чином держава далі збирається вирішувати нашу реальну епідемію я не знаю. Якщо людина зі статусом ВІЛ і не знає про це, але інфікувала іншу то її покарати не можна", — розповів адвокат.

На думку правозахисника, скасовувати цю статтю не треба. Навпаки, потрібно пропрацювати механізм її застосування і передбачити, щоб кримінальне провадження відкривалися через звернення лікарів, як у випадку доправлення до медзакладу пацієнта з вогнепальним пораненням.

"Якщо цей закон скасують — збільшиться кількість людей, які почнуть тестуватися. Негативних наслідків немає"

Як розказав у коментарі Суспільному голова правління благодійної організації “100 % Життя Дніпро” Олександр Колесник, ініціативу декриміналізації зараження ВІЛ підтримують вже давно. За його словами, формулювання статті стигматизує саму інфекцію.

"Наша ціль, щоб у цьому законі не фігурувало саме визначення “зараження ВІЛ інфекцією”. Ми не проти якщо людина понесе покарання за умисне зараження іншої людини, звичайно ця особа має понести відповідальність. Ми за те, щоб саме формулювання змінили на інше", — сказав він.

pfrjy dsk
Голова правління благодійної організації “100 % Життя Дніпро” Олександр Колесник. Фото: Суспільне Дніпро/Юрій Тинний

Негативних наслідків у виключенні з Кримінального кодексу України окремої статті за зараження ВІЛ Олександр Колесник не бачить.

"Якщо цей закон скасують, то це збільшить кількість людей які почнуть тестуватись, почнуть слідкувати за своїм здоров’ям. Люди будуть більш відповідальними. А негативних наслідків немає", — зазначив чоловік.

Авторка — Антоніна Чуйко

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня
Вибір редакції
На початок