Психологиня ДСНС Анна Щетініна в професії 15 років. Каже: бачила стільки випадків, що можна написати новий посібник. Згадує, вперше виїхала на місце влучання в січні 2023 році. Тоді російська ракета поцілила в багатоповерхівку. 10 днів, розповідає Анна, підтримувала жінку, в якої загинула сестра — тіла двох племінників так і не знайшли. Додає: її стан вдалося полегшити.
Як допомогти психологічно іншим та собі — читайте в матеріалі Суспільного.
Анна Щетініна розповідає, працює психологинею 15 років. Зараз допомагає людям на місцях "прильотів".
"Перший мій виїзд — це січень 2023 року, Набережна Перемоги, всім нам відома. Там ми провели в роботі 10 днів. Рятувальні роботи там тривали 3-4 дні, наскільки я пам’ятаю. На той час там був розгорнутий "пункт незламності" і ми ще працювали там. Якщо згадати, то всі 10 днів я супроводжувала дівчину, яка в тій ситуації втратила рідну сестру і двох племінників. Потерпілих було багато, але цей випадок мені запам’ятався найбільше, бо всі 10 днів я була поряд з нею", — згадує вона.
Як допомагати людям в різних станах
Жінка каже, найчастіша емоція, яку вона бачить в таких ситуаціях — плач.
"Сльози на очах ти завжди можеш побачити. Стан агресії буває в чоловіків. У стані агресії ми ніколи не сперечаємося з людиною. Він може завдати шкоди як собі, так і іншим. Тут бажано перенаправляти цю енергію в інше русло. До мене зверталися дівчата і хлопці в стані нервового тремтіння", — розповідає психологиня.
Коли людина у такому стані, всім здається, що їй холодно і треба її зігріти. Насправді ж, каже Анна, навпаки треба посилити це тремтіння.
"Тоді я пропоную: чим дужче потрясіться самі. Якщо людина дозволяє, то можна взяти отак за плечі і так легенько потрясти, щоб ця напруга вивільнилась з тіла. При істериці ми ізолюємо від інших, відводимо в безпечне місце такими короткими висловами: подивіться на мене, йдіть зі мною", — каже вона.
Також буває стан ступору, розповідає фахівчиня. Під час такого стану важливо вчасно надати допомогу, щоб почуття закляклості не затягнулось.
"Бажано людину теж короткими фразами чи діями спонукати, щоб добитися іншої реакції. На Перемозі був випадок. Чоловік, мабуть, на другий день, це вже був день. Я помітила, що чоловік похилого віку стояв та дивився на розвалену будівлю. Я зрозуміла, що в нього повноцінний ступор. Коли я підійшла до нього та запитала: чим я можу допомогти? Він не реагував. Я стала перед ним. Знову повторила: ви чуєте мене? Тиша. І лише очі до гори і на будівлю. Коли я побачила на його щоці, що потекла сльоза. І я зрозуміла, що цей стан змінився на стан плачу і це вже успіх", — розповідає жінка.
Як допомогти після звуків вибуху
Психологиня розповідає, часто після звуків вибуху в людини починає калатати серце, зʼявляється страх, переживання.
"Що в цьому випадку бажано робити. Можна використати звичайну найпростішу дихальну техніку. Вдихнули, потім видихнули. І протягом 2-3 хвилин повторювати. Тоді ми можемо долучити таку техніку, як пʼять органів чуття. Перерахували собі, що ви бачите. Звуки. Зі смаком працюємо. Почіпали себе", — каже вона.
Також, зазначає вона, якщо є бажання допомогти потерпілим, то не варто говорити слова "Все буде добре" або "Я тебе розумію".
"Тут не лише, що не діє, тут можна нарватися на агресію. Ти можеш сказати постраждалому: я хочу тобі допомогти, але я не психолог, я не знаю, що робити, я не знаю, що тобі сказати, але я тут. Якщо можу чимось допомогти, то скажи, і я допоможу", — розповіла психологиня.
Психологиня розповідає, дуже любить свою роботу і завжди намагається вдосконалювати навички.
"Я розумію, що нині я працюю на тій роботі, яка мені подобається, я її просто обожнюю. Як я завжди кажу "Творити добро", — каже Анна.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро