Перейти до основного змісту
”Кожна третя димова шашка – врятоване життя”. Як волонтери з Кривого Рогу допомагають військовим

”Кожна третя димова шашка – врятоване життя”. Як волонтери з Кривого Рогу допомагають військовим

Денис Дубов – криворізький волонтер та велобайкер. Чоловік розказав, що з початку повномасштабного вторгнення він разом з командою виготовляє димові шашки-завіси. На потреби ЗСУ вже відправили понад 100 тисяч штук.

Суспільному волонтер розповів, які є види шашок та для яких потреб.

За словами Дениса Дубова, у першу чергу димові шашки використовують під час евакуації поранених.

"Наприклад військові медики, коли на евакуацію виїжджали й потрапили під обстріл, використали три шашки й задимлення було таке, що вони свою власну автівку потім ледь знайшли", — каже чоловік.

Волонтер розказав, що вони виготовляють шашки різних розмірів та модифікацій.

"Наприклад, М1 — маленька і її беруть переважно розвідники. Її вага всього 500 грамів. Там на нулі дуже багато на людях обладнання і намагаються зменшити цю вагу. Тому М1 досить ходові. Якщо брати в відсотках, то це 39% усього постачання", – каже Денис.

Проте найпопулярнішими волонтер називає шашки М2.

"Вони на 300 грамів важчі, але більше диму дають. У нас здебільшого їх беруть бойові медики", – розказує чоловік.

Розказав Денис і про модель — М3.

"М3 взагалі дає великий обсяг диму десь до двох хвилин. Її вага близько кілограма. Їх беруть військові, які пересуваються на автомобілях. Вага для них не така суттєва", – додає чоловік.

Денис розказав, що найбільша шашка це модель М4. Вона для важкої техніки.

"Така шашка маже закрити кілька танків. М4 використовували, коли форсували Дніпро, коли був плацдарм біля Олешків", — каже волонтер.

Денис розповів, що завдяки димовим шашкам противник не може вести прицільний вогонь.

"Я бачив відео, де попереду в 50 метрах від українських військових дим, а по ньому стріляє міномет противника. Хлопці в окопах лежать і чекають. Так відвертають увагу", — пояснює Денис.

Волонтер розказав, що кожен дим використовується під свою потребу, але всі запалюють переважно вдень.

"Вони горять скрізь. Навіть під водою не тухнуть. Загалом їх неможливо потушити", – розказує чоловік.

За словами волонтера, хороша шашка дає густий дим, що стелиться.

”Кожна третя димова шашка – врятоване життя”. Як волонтери з Кривого Рогу допомагають військовим
Шашки, які Денис виготовляє разом з іншими волонтерами. Суспільне Дніпро

Денис Дубов розказав, що ще у 2003 його зняли з військового обліку, бо чоловік має проблеми з нирками й спиною. З початком повномасштабного вторгнення до ЗСУ не взяли, тож вирішив бути волонтером.

"Напочатку війни я прийшов в ТРО, і показав документи, то мені сказали, що я буду тягарем. А я відповів, добре, будем волонтерити", — згадує чоловік.

Денис розказав, що на початку війни на потреби армії витратив 300 тисяч гривень. Волонтери купували пісок, блоки. Допомагали військовим копати укріплення.

"Одного разу у мене був запит від військового на десять димових шашок. Я знайшов, але придбати не встиг, бо у мене їх забрали перед носом", — розказує волонтер.

Денис розповів, що згодом почали робити для військових коктейлі Молотова. Проте одного дня запити на них вичерпались.

"Спочатку в нас їх фурами забирали. А потім військові сказали, що їм більше не треба. Тоді ми разом з Данилом Гончаром вирішили робити шашки. Данило в нас круто знає хімію, фізику. Він знайшов рецепт, ми його вдосконалили. З часом, коли про наші дими дізнавались все більше військових, запити зросли дуже сильно. Ми робимо їх два з половиною роки. Часто робимо спецзамовлення для військових і спочатку їх демонструємо, а потім передаємо", – згадує Денис.

”Кожна третя димова шашка – врятоване життя”. Як волонтери з Кривого Рогу допомагають військовим
Різні види димових шашок, які виготовляють у Кривому Розі. Суспільне Дніпро

Волонтер розказав, що напочатку осені їхній склад підпалили. Вогонь знищив усе виробництво.

"Ми намагаємось відновити ці будівлі, бо у нас черга була на місяць вперед розписана. Після пожежі зменшилась і команда. Люди потрібні, бо для виготовлення 140-143 шашок вдень треба близько восьми людей. Полігони просять мінімум 100 штук, а то й до 1000. А на фронт чим більше, тим краще", – каже чоловік.

За словами волонтера, собівартість маленької шашки 70 гривень, а в інтернеті продаються аналоги за 500 гривень.

"Ми їх взагалі не продаємо, а відаємо військовим безоплатно. Волонтерство — це не робота, я там витрачаю власні кошти, власний час. Є основна робота. Ми будуємо центр реабілітації для військових. Зараз сидіти склавши руки не можна. Ти або ідеш в ЗСУ, або робиш щось для ЗСУ. Третього не дано. Військові кажуть, що кожна третя шашка — врятоване життя. Значить ми тут корисні", — вважає Денис.

Авторка — Наталія Макух

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня

Вибір редакції

На початок