Робота в різних погодних умовах, програмне забезпечення та протидія РЕБ. 16 бійців спецпідрозділу поліції "Хижак" пройшли навчання в центрі підготовки операторів безпілотних авіаційних комплексів (БпАК) "Лелека".
Курсанти — досвічені аеророзвідники, тому звикли працювати з дронами. Вони вважають, що нова фаза війни потребує глибокої розвідки. Кореспонденти Суспільного побачили, як тренуються літати "Хижаки".
Журналістів Суспільного запросили на один із останніх тренувальних польотів — далі вже будуть бойові. В пункті керування аеророзвідники уважно стежили за літаком: зчитували показники з бортових сенсорів і давали йому орієнтовну точку — розташування ворога.
Серед курсантів — 27-річний боєць із позивним Оз. Він боронив Південний фронт, нині — на Східному. Рота Оза працює з "Мавіками", але хоче перейти на "крило", розповів військовий.
"Вони можуть давати трохи більшу зону розвідки, трохи далі пролітати в тил ворога. Виявляти більше цілей: чим швидше ми побачимо їх, тим швидше хлопці зможуть їх знищити", — пояснив аеророзвідник спецпідрозділу "Хижак" Оз.
У школі операторів "Лелеки" проходить навчання і побратим Оза — 31-річний Гермес. Він також опанував безпілотний авіакомплекс з нуля. Військовий вважає, що війна змінюється, і розвідка дронами вже не така ефективна. Навчитися керувати літаком, говорить військовий, йому вдалося швидко, до бойових вильотів — готовий.
"Ми працювали із цим (проти армії РФ,— ред.), ми розуміємо, що ми шукаємо, як це робити, — тому що є бойовий досвід. Зараз наші хлопці дуже потужно працюють FPV-дронами, чітко працює наша артилерія. Вони намагаються від переднього флангу відтягнути свої сили та засоби — для цього нам необхідна більш дальня розвідка", — додав аеророзвідник.
За тижні "Хижаки" навчилися працювати в різних погодних умовах, протидіяти засобам радіоелектронної боротьби, опанували програмне забезпечення "Лелеки" та проведення ремонту. За словами бійця із позивним Боян, найскладніше завдання — посадити літак.
"Виводимо його на глісадуТраєкторія польоту літального апарата, по якій він знижується безпосередньо перед посадкою., як у цивільній авіації, і далі — відштовхуємося від напрямку вітру, його сили та поривів. Ми визначаємо, з якого боку буде глісада, і починаємо борт занижати", — пояснив Боян.
Він додав, що під час посадки нерідко літаки б’ються.
Після навчання аеророзвідники спецпідрозділу "Хижак" склали іспити, одержали сертифікати та пройшли ритуал посвячення в оператори "Лелеки".
"Це курс державного зразка, ухвалений Головним управлінням державної авіації. Також у нас є наші кваліфікаційні вимоги до військових, є вхідний контроль — вони його складають, і далі ми уже переходимо до етапів підготовки", — розповів про відбір курсантів керівник Центру підготовки операторів БпАК "Лелека" Азраїл.
Навчання компанія-виробник авіакомплексу проводить власним коштом та за рахунок благодійників.
"Збираємо благодійні кошти на навчання хлопців-військовослужбовців, які цього потребують. Адже держава не фінансує такі навчання наразі, і тому це дуже важливе питання, оскільки розвідка — це безпека наших хлопців, це врятовані життя", — зауважила директорка благодійного фонду Катерина.
Одразу після одержання сертифікатів бійці вирушили на "нуль" для виконання завдань у бойових умовах.
Авторка Валерія Холодова
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро