"Це стосується й тих, хто не досяг 25 років". Де вручатимуть повістки та чи можна відмовитися. Закон про мобілізацію

"Це стосується й тих, хто не досяг 25 років". Де вручатимуть повістки та чи можна відмовитися. Закон про мобілізацію

З 18 травня набирає чинності новий закон про мобілізацію. До цієї дати чоловіки з 18 до 60 років мають перебувати на військовому обліку, а також оновити свої дані в територіальному центрі комплектування. Місця, де можуть вручати повістки суттєво не змінилися, пояснює представниця Дніпропетровського обласного ТЦК та СП Альона Кузіна.

Чи може військовозобов’язаний відмовитися від повістки та чи можуть за це затримати, і як новий закон стосується тих, кому ще немає 25 років — читайте в матеріалі Суспільного.

Хто та де має право вручати повістки

Місця, де можуть вручати повістки суттєво не змінилися, пояснює представниця Дніпропетровського обласного ТЦК та СП Альона Кузіна. Це – місце роботи, проживання та в громадських місцях. Каже: ці способи законні.

"Окрім ТЦК та СП в нас повістки можуть вручати органи Служби безпеки України, зовнішньої розвідки, також місцеве самоврядування, сільські та селищні ради. Це є така процедура, це закон про мобілізацію та мобілізаційну підготовку", – зазначила Альона Кузіна.

"Це стосується й тих, хто не має 25 років". Де вручатимуть повістки та чи можна відмовитися. Новий закон про мобілізацію
Хто може вручати повістки. Суспільне Дніпро

У переліку тих, хто може вручати повістки є керівники підприємств, установ та організацій, де працює військовозобов’язаний, а також управителі багатоквартирних будинків. В повістці буде вказаний термін, до якого людині треба звернутися до ТЦК. Якщо цього не зробить – очікують наслідки.

"Це стосується й тих, хто не має 25 років". Де вручатимуть повістки та чи можна відмовитися. Новий закон про мобілізацію
Де можуть вручати повістку. Суспільне Дніпро

"Ми дивимося на ситуацію, якщо людина робить це свідомо, то це відповідальність за статтями 210 та 210/1. Складається адміністративний протокол стосовно цієї людини. Якщо порушення йдуть систематичні, то може настати кримінальна відповідальність", – розповіла вона.

"Це стосується й тих, хто не досяг 25 років". Де вручатимуть повістки та чи можна відмовитися. Закон про мобілізацію
Альона Кузіна. Суспільне Дніпро

Що кажуть жителі Дніпра

Суспільне запитало у жителів Дніпра, чи встигли вони оновити дані.

"Звісно, оновлював. Нічого не змінилося, все як було, так і є. Просто ввели нові методи. В нас немає вибору, що щось може подобатися, щось не подобатися. Треба прийняти сьогодення, пристуватися і жити", – каже місцевий житель Олег.

"Ще не оновлював. Ще не ознайомлювався, але буду оновлювати їхати. Якщо цим не займатися, то потім можуть з’явитися проблеми", – каже житель Дніпра Андрій.

Що каже адвокат

Відмовитися від отримання повістки, якщо вона вже заповнена і дані відповідають дійсності, не можна, розповідає адвокат Роман Ухов. Якщо ж така ситуація виникла, то ТЦК та поліція мають зафіксувати це. Кваліфікуватимуть, як порушення законодавства мобілізації. Правоохоронці можуть затримати людину, аби скласти протокол, та привезти до підрозділу поліції чи ТЦК. Але зобов’язані сповістити про це центр Безоплатної правової допомоги, каже адвокат. Також повинні дотриматися певної процедури.

"Скласти відповідний адміністративного протокол затримання. Копії якого вручаються цій людині. І вона буде притягуватися до відповідальності. Ця відповідальність передбачена у вигляді штрафу. Депутатами вже ухвалено відповідний закон про збільшення штрафів. Відповідальність складатиме штраф у вигляді від 17 до 25 тисяч гривень", – розповів адвокат Роман Ухов.

"Це стосується й тих, хто не досяг 25 років". Де вручатимуть повістки та чи можна відмовитися. Закон про мобілізацію
Роман Ухов. Суспільне Дніпро

Людина може оскаржити затримання, каже адвокат. Тим паче, якщо поліцейський не надав копію протоколу.

Також новий закон стосується і тих, кому ще немає 25-ти років.

"Вони, відповідно закону, теж військовозобов’язані. Вони повинні носити при собі актуальний військовий документ, це приписне, це тимчасове посвідчення, що в них є. Вони зобов’язані з собою носити паспорт. Вони також будуть зобов’язані оновити свої дані або стати на облік, пройти ВЛК, якщо необхідно. Бо закон на них покладає такий обов’язок", – каже він.

Повістки мають право вручати на вулиці, підтверджує Роман Ухов. За словами адвоката, її можуть виписати не всім. Лише тим, в кого немає відміток у військово-облікових документах. А для цього потрібно оновити свої дані в ТЦК. Вручення мають фіксувати на камеру. Також повинен бути відповідний наказ чи розпорядження начальника ТЦК, що саме цей працівник уповноважений вручати повістки та перевіряти документи.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок