"У Дніпрі в навчальному закладі порушили закон про українську мову" – Олександр Благодарний

"У Дніпрі в навчальному закладі порушили закон про українську мову" – Олександр Благодарний

"У Дніпрі в навчальному закладі порушили закон про українську мову" – Олександр Благодарний
. Фото: www.ukrinform.ua

Заслужений артист України Олександр Благодарний, зайшов до Дніпровського Педагогічного коледжу і на свої запитання почув відповіді російською мовою. Конфлікт він зафіксував і виклав відео на своїй сторінці у ФБ.

У прямому ефірі "Українського радіо UA: Дніпро" у програмі “Тема дня” правозахисниця Христина Головачова пояснила які норми закону були не дотриманні і чому українська мова ігнорується в публічному просторі?

“У нас на сьогодні є 2 листи з роз'ясненням Міністерства освіти і з підписами, до речі, різних міністрів, де вони чітко роз'яснюють, що в період робочого дня в навчальному закладі, окрім педагогічних працівників, науково-педагогічних працівників за Законом України “Про забезпечення функціювання української мови як державної” має відбуватися спілкування виключно державною мовою. Якщо говорити про Дніпро, то наші місцеві управлінці пішли далі, і є чудовий наказ, де все також чітко розписано департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради, що всі в навчальному закладі переступивши поріг мають розмовляти українською мовою. Це стосується і працівників їдальнь, і техперсоналу, і охорони закладу. В навчальному закладі має панувати виключно державна мова, і якщо в цьому закладі, на жаль, вона не панує, то це говорить по порушення законодавства. А пана Олександра обурила не російська мова від вахтера коледжу, а те, що чоловік почав трактувати не зрозумілою мовою, і не українською, і не російською, Шевченка. Це зневага до українських митців, української поезії і до України взагалі", – говорить правозахисниця Христина Головачова.

Норми адміністративної відповідальності за порушення вимог Закону наберуть чинності лише 16 липня 2022 року. На сьогодні відсутність механізму покарання дозволяє не зважати на норми Закону.

“За дискримінацію української мови, запроваджується адміністративна відповідальність. В гуманітарній сфері – освіта, наука, культура, спорт – за порушення мовної політики загрожує штраф від 200 до 700 неоподатковуваних мінімумів. Набуття чинності цієї норми відтерміноване до 2022 року. За цей час мають люди опанувати рідну мову, в усіх областях повинні бути створені центри з вивчення української мови”, – говорить правозахисниця Христина Головачова

“За законом України у публічному просторі всі українці повинні спілкуватися державною мовою, і всіх громадян країни повинні обслуговувати українською мовою чи в крамниці, чи в кінотеатрі, чи в спорт клубі. Адже, за законодавством – мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Тож, давайте у публічному просторі розмовляти рідною, українською мовою. І, я впевнена, через рік всі її і розумітимуть, і говоритимуть, і конфліктів з мовного питання в нас не буде”, – наголосила Христина Головачова.

Читайте також

«Це моя мова»: що спонукало російськомовних українців перейти на українську мову?

Синьо-жовте сонце «засяяло» в університеті внутрішніх справ на патріотичному флешмобі.

До Дня прапора у Дніпрі замінили найбільший синьо-жовтий стяг України – фоторепортаж.

На початок