"Суть полягає не в даті, а в події". Яка дата Різдва правильна та як святкувати – пояснення від священника

"Суть полягає не в даті, а в події". Яка дата Різдва правильна та як святкувати – пояснення від священника

Різдво в Україні вперше офіційно святкуватимуть 25 грудня. Про зародження свята в Україні, яка дата святкування правильна та як зустрічати Різдво Суспільному розповів протоієрей Сергій Нарольський.

Про свято Різдва та як воно прийшло в Україну

За словами священника, свято Різдва Христового — одне з основоположних для християнства.

"Суть полягає не в даті, суть полягає в події. Ми святкуємо саме народження Месії, народження того, кого очікували від найпершого дня створення світу. Точна дата народження Ісуса Христа невідома ні в Біблії, ні в Євангелії", — сказав Сергій Нарольський.

Різдво — одне з 12 найбільших християнських свят. За словами священника, шість свят на честь Господа і шість свят на честь Пресвятої Діви Богородиці.

Різдво Христове святкувалося з перших віків християнства. На території України ця релігія з'явилась в 988 році після Хрещення Київської Русі.

"З того часу ми святкували Різдво 25 грудня разом зі всім християнським світом. Ми завжди його святкували 25 грудня, просто коли у XX столітті всі держави світу перейшли на більш точний новоюліанський календар, деякі церкви залишилися на старому юліанському календарі, через що і вийшла різниця 25 грудня між юліанським календарем", — сказав Сергій Нарольський.

У які дати святкують Різдво різні церкви

Дата святкування народження Ісуса Христа залежить від церкви, каже священнослужитель. У вірменській церкві, наприклад, цей день відзначають 6 січня.

"Якщо ми будемо говорити про християнські давні церкви такі, наприклад, як вірменська апостольська церква, то вони святкують Різдво Христове і Хрещення разом 6 січня. Вони це пояснюють що Христос є новий Адам. Тобто Господь творив світ і на шостий день була створена людина, був створений Адам", — сказав він.

У святкування 25 грудня теж є свій символізм, каже протоієрей Сергій Нарольський, адже саме у ці дні відбувається "народження Нового Сонця".

"Що стосується 25-го числа: ми бачимо те, що ніч найдовша триває з 22 грудня по 24-те і 25-го починає день набирати свої оберти, а Христос є Сонце Правди. Ось прив'язуючись до цього зимового сонцестояння, до рівнодення і народження нового Сонця — прив'язали цю подію. Тому маючи певну логіку цих подій, православні святкують Різдво 25 грудня", — розказав священник.

7 січня, за словами Сергія Нарольського, це те саме 25-те, але тільки за юліанським календарем.

"Різдво, яке ми святкували 7 січня, воно теж було 25 грудня, але за юліанським календарем. Церква жила за юліанським календарем, держава жила за новоюліанським календарем. Різниця цих календарів 13 днів, і ось коли в церкві було 25 грудня, то вже в державному календарі це було 7 січня", — пояснив священник.

Зі зміною дати святкування для вірян нічого не змінилось, сказав протоієрей Сергій Нарольський. Просто почали користуватися більш точним календарем.

Який календар правильний

Юліанський календар не точний, адже має похибку у 13 днів. Тому через декілька століть дата святкування Різдва може зсунутись з 7 січня на інший день.

"На старому календарі залишилися церкви, які більш входять в орбіту, скажімо, впливів російської Православної Церкви. Це Грузинська православна церква, Сербська православна церква, Єрусалимська православна церква і Російська православна церква. Це ідентифікатор на їхню думку певного роду їхньої ідентичності, тобто правильності якоїсь, чи святості, чи праведності. Але в цілому такими речами праведність, святість чи ортодоксальність не вимірюється", — розказав Сергій Нарольський.

Як правильно святкувати Різдво

Готуються до Різдва постом, що триває протягом 40 днів. У цей день віряни йдуть до церкви та моляться, а не влаштовують гучні гуляння.

"Святкувати Різдво Христове — це не означає застілля і п'янки. Всі віряни православні християни в цей день приходять до храму і моляться. Правильно було б в цей день причаститися святих Христових Тайн, приступити до Таїнства сповіді і покаяння", — розповів Сергій Нарольський.

Одна з традицій Різдва — колядування. За словами священнослужителя, під час співу колядок віряни прославляють Бога в пісні.

"Колядка — це момент прославлення Бога в співі. Також дуже багато збереглося традицій ще з язичницьких часів, вони пробують вжитися якось в християнство. Для християн Дідух це є язичництво, але для когось це є якась важлива традиція. Ми мусимо зрозуміти, що під час Різдва Христового головним є Христос", — сказав він.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок