Різдво в Україні цьогоріч вперше офіційно святкуватимуть 25 грудня. Православна та греко-католицька церкви перейшли на новоюліанський календар, тому деякі релігійні свята відзначають на 13 днів раніше.
Як готуються до свята жителі Дніпра та які різдвяні традиції існують — у матеріалі Суспільного.
Мати трьох доньок Катерина Божко розповіла: встановила ялинку та прикрасила оселю. Також жінка придбала подарунки своїм дітям, чоловіку та батькам. Каже, Різдво відзначатимуть 25 грудня в сімейному колі.
"Останнім часом дуже цікавлюсь минулими традиціями, де плетуть дідухів, павуків, готують 12 страв. Читаю і намічаю на наступний рік, що обов’язково це зроблю", — сказала Катерина.
Кутю на Святвечір готує містянка Єлизавета Ковтун. Каже, це — одна з традицій святкування Різдва, якої дотримуються в її родині.
За словами жінки, різдвяні свята вона проводить у бабусі. Розповідає, та започаткувала багато сімейних традицій.
"Вона готує для нас передбачення, що для нас принесе новий 2024 рік. Ми збираємось на Різдво, спілкуємося про те, чи досягли ми цієї мети, яку нам передбачила бабуся минулого року", — говорить Єлизавета.
Про новоюліанський календар та різдвяні традиції
Святкувати Різдво Христове 25 грудня запропонували священики православної церкви майже два століття тому, каже ієромонах Євфимій Фурсенко.
"Більш зрозумілим, адекватним, історичним і виваженим рішенням було перейти саме на новоюліанський календар. Оскільки він відповідає дійсно і астрономічним, і реальним подіям, природним явищам, які нас оточують", — сказав священник.
Науковиця історичного музею Світлана Івлева говорить: разом з кутею на Святвечір раніше люди готували голубці, вареники, пироги, рибу та хліб. У хаті на підлогу стелили сіно, а в кут ставили дідуха.
"Дідух якраз і є символом свята. Його плели не тільки з пшениці, але й з жита, вплітали квіти", — розповіла вона.
За її словами, з вечора 24 грудня молодь збиралася на різдвяні колядування. Це одна з небагатьох традицій, які збереглися до сьогодні.
"Як тільки засяяла перша зірка, коли всі сідали за стіл, молодь йшла колядувати. Бажала добробуту господарям, збирала трошки собі на вечорниці подарунків", — сказала науковиця.
Вона додала: однією з традицій на Різдво було ворожіння. На святкування ж запрошували усіх членів родини.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро