"Навіщо росіяни сюди прийшли, ми їх не кликали". Репортаж з деокупованого Богородичного на Донеччині

"Навіщо росіяни сюди прийшли, ми їх не кликали". Репортаж з деокупованого Богородичного на Донеччині

Богородичне
. Богородичне, Донецька область. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

До повномасштабного вторгнення у Богородичному, що на Донеччині, проживало близько 800 людей, зараз лише 35. У селі після приходу російських військових не залишилося жодної вцілілої домівки, зруйновані школа, бібліотека, церкви та міст.

11 вересня 2022 року військові Збройних сил України звільнили село. Як живуть там нині — у репортажі Суспільного.

"Я передостаннім вже виїжджав звідси. Це в травні було. Вже Краснопілля та Долина не прикривали нас. Нас взагалі обстрілювали", — розповідає місцевий житель Петро.

Він каже: у селі жили заможні люди, половина будинків і дач були газифіковані. Нині ж усе розвалено.

"Все нормально було, поки не прийшов "руський мір". "Руський мір" знищив село повністю. Але були такі люди, які виїхали в Росію і живуть там зараз. Хай живуть там та не вертаються. Якщо вони так вважають, то прапор їм в руки та барабан на шию", — говорить місцевий житель Анатолій.

ВІйська РФ розтрощили школу у Богородичному
Школа у Богородичному на Донеччині після приходу російських військ. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

Чоловік розповідає: по його садибі було 8-10 влучань, згорів гараж з машиною, зруйнована літня кухня й будинок. Нині Анатолій облаштовує нове житло.

"Потрібно встигнути до зими. Якщо не встигнемо, то де ж жити. Світла немає, хліба також немає. Раз на тиждень три буханки привозять, в кращому випадку. Одне одному ми допомагаємо. В кого є машина, їдуть та привозять іншим ( продукти — ред.)", — розповів Анатолій.

Як живуть у Богородичному на Донеччині
У селі не залишилося жодної вцілілої хати. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

Повернувся в село й Микола, який виїхав у травні 2022 року. Каже: коли поцілили в сусідську хату, то просидів у погребі два дні. Потім вирішив виїхати.

"У мене залишився ось дім. Якби нічого не було, то й мене б тут не було. Життя було ось таке [показує великий палець]. Цей козел, Путін, зі своїм військом приперся. Я його сюди не кликав. Зовсім не кликав", — сказав чоловік.

Волонтерка Анна Єсиповська відвідує Богородичне вдруге.

"Коли ми сюди вперше їхали, то тут стояв дитячий візочок, далі перевернута машина та великий плюшевий ведмедик. Постояли, поплакали та поїхали думать. І от зібралися, вирішили поїхати подивитися, чи з'явилися люди, чи відбудовується село. Дуже гарно поспілкувалися з місцевими. Будемо тепер намагатися їм допомогти будівельними матеріалами", — каже жінка.

Тварини у деокупованому Богородичному
Для тварин потрібен корм. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

За її словами, жителям села потрібен шифер, плівка, парабар’єр, дрова, вугілля, а ще корм для тварин.

Допомогти жителям Богородичного можна через волонтерів. Номер телефону – 098 543 34 34.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок