Як щепитися від COVID-19 та отримати медичну допомогу без декларації. Пояснює сімейна лікарка

Як щепитися від COVID-19 та отримати медичну допомогу без декларації. Пояснює сімейна лікарка

Як щепитися від COVID-19 та отримати медичну допомогу без декларації. Пояснює сімейна лікарка
. Суспільне Дніпро

На Суспільному Дніпро в межах проєкту «Сьогодні. Головне» вдруге відбулася гаряча телефонна лінія «Запитай у лікарки». У прямому етері на питання мешканців Дніпра відповідала сімейна лікарка Олена Кондратенко.

Переважно телефонували люди поважного віку. Запитували про вакцинацію людей із вразливих груп, дітей, про те, які схеми найбільш дієві та як отримати щеплення і медичну допомогу без декларації з сімейним лікарем.

Які побічні ефекти від вакцинації?

Процес вакцинації передбачає декілька етапів. Спочатку лікар проводить співбесіду, питає чи є у пацієнта скарги і дає заповнити інформаційну згоду на проведення щеплення. У ній пацієнт вказує: чи вважає він себе здоровим на даний момент, чи має він якісь хронічні захворювання, чи було у нього в нього в найближчі три місяці переливання крові. Потім лікар повинен розказати про щеплення - яка вакцина вводиться (тому що наразі ми маємо декілька вакцин від COVID-19): або інактивована вакцина, або векторна вакцина, або РНК-вакцина і які наслідки можуть бути після вакцинації. Це так звані передбачувані наслідки. Зазвичай вони такі: місце, де роблять вакцину може трохи поболіти, може бути головний біль або підвищення температури. Це цілком очікувані реакції, вони описані в інструкціях і лікар повинен сказати, що може бути біль, підвищення температури, слабкість. В таких випадках рекомендують, що приймати або не приймати, і розробляють з кожним пацієнтом план як діяти, якщо щось трапляється. Пацієнт може сам вирішити, який рекомендований йому препарат прийняти або він може зателефонувати лікарю. Це вже залежить від комунікації між лікарем і пацієнтом.

У Дніпрі є іноземці, у яких немає сімейного лікаря. Куди треба звертатися, якщо у людини немає сімейного лікаря?

Це подвійне запитання. Якщо ви громадянин України або особа, що має посвідку на тимчасове або постійне проживання, або ви офіційно за робочим контрактом в Україні, або ви маєте ІПН в Україні - ви можете звернутись в центр масової вакцинації, в пункт щеплення і вас зареєструють в електронній системі охорони здоров’я. Для цього треба створити так звану eHealth-персону. Тобто туди заводяться ваші паспортні дані. Це не зобов’язує вас підписувати декларацію. Ви можете бути просто зареєстровані в системі й тоді вас побачить кожен лікар. Так ви зможете отримати свій сертифікат. Якщо ця людина – студент, то вона повинна була оформити медичне страхування на період перебування на території України і обслуговуватися саме за цим страхуванням. Людина також має право на екстрену допомогу. І якщо це коронавірусна інфекція, то вона має право звернутися до закладу охорони здоров`я в приватному порядку або до приймального відділення лікарні чи амбулаторії.

Через тиждень після вакцинації ПЛР-тест показав позитивний результат. Таке може бути внаслідок щеплення?

Відбулося інфікування вірусом або за добу до проведення щеплення, або в день проведення щеплення. Про це свідчить позитивний ПЛР- тест. Зараз, на жаль, ця людина хворіє на коронавірусну інфекцію і вже подальший план лікування має узгоджувати із сімейним лікарем.

Людина, у якої аутоімунний гепатит і цукровий діабет нещодавно перехворіла на коронавірус. Чи можна їй вакцинуватись?

Якщо від позитивного ПЛР-тесту або від першого дня захворювання минуло вже більше 28 діб, то можна вакцинуватися. Ці діагнози – не протипоказ для вакцинації, а от цукровий діабет – навпаки показ, бо людина перебуває у групі ризику по важкому перебігу коронавірусу, тому треба вакцинуватися якнайшвидше після одужання.

Пацієнт з цукровим діабетом два тижні тому зробив вакцину Pfizer. Після неї були невеликі ускладнення з серцем та потім все минулося. Чи треба робити другу дозу і які можуть бути ускладнення?

У Pfizerіноді буває вплив на серцево-судинну систему, бувають скарги на серце, але, враховуючи цукровий діабет, обов’язково потрібно робити другу дозу у період з 21 по 28 добу від першої дози.

Наскільки поширений тромбоз під час захворювання або у постковідному періоді? Чому при коронавірусній інфекції виникають проблеми із судинами, інсульт, інфаркт?

Дійсно коронавірус призводить до підвищеного тромбоутворення. Саме тому у першу та другу хвилю вакцинації повинні бути вакциновані люди з проблемами, які можуть призвести до збільшеного тромбоутворення. Це хворі з цукровим діабетом, з артеріальною гіпертензією, з різними судинними порушеннями, хворі після перенесеного інсульту та інфаркту. Щодо лікування, то кожен випадок захворювання індивідуальний і рішення щодо прийому препаратів, які розріджують кров, ухвалює виключно лікар, якому ви довіряєте, і який знає всю вашу історію хвороби від першого симптому і до останнього.

Що робити працівникам, якщо у їхньому колективі хтось захворів?

Наказ про самоізоляцію при коронавірусній хворобі був змінений близько двох тижнів тому. Якщо людина отримала 2 дози і від другої дози минуло більше 14 днів, то людина не потребує ізоляції і не потребує дообстеження. Якщо людина не вакцинована або не отримала повний курс вакцинації, вона теж не підлягає ізоляції, але повинна зробити обстеження на 5-7 день від контакту з тим, хто захворів. Якщо вакцинована повним курсом і в колективі хтось захворів – то спостерігати за своїм самопочуттям і при симптомах застуди звертатися до свого сімейного лікаря і з ним вирішувати, які обстеження необхідні. Якщо в родині є хворий, то всі невакциновані члени родини йдуть на самоізоляцію, на 5-7 день роблять ПЛР-тест і тоді вирішуються подальші питання.

Якщо хтось у родині захворів на коронавірус, як захистити від зараження, тих, хто ще живе у цьому помешканні?

Хвора людина має бути ізольована в окремій кімнаті, всю оселю провітрювати щогодини, 2 рази на день робити вологе прибирання. Якщо їй треба вийти в іншу кімнату – то у масці або в респіраторі. Поверхні, на які могли чхнути чи кашлянути, обробити антисептиком чи дезінфікуючим засобом. Не наближатися до інших ближче ніж на 1,5 м і бути при цьому у масці.

У квітні була вакцинація першою дозою вакцини AstraZeneca, наприкінці липня – другою. Тоді робили з інтервалом між ними у 14 тижнів, зараз - 28 днів. Який інтервал правильний і як це вплине в подальшому на здоров’я і захист від вірусу?

Кожна вакцина має мінімальний інтервал між першою і другою дозою, (якщо це дводозова схема вакцинації). Він складає для більшості вакцин 28 днів. Перші дози на самому початку вакцинальної кампанії люди отримали за схемою з інтервалом у 28 днів. Потім з’явилися дані, що більш ефективною для тривалого захисту є схема від 8 до 12 тижнів між двома дозами. І це саме для AstraZeneca - векторної вакцини. І доки не було спалаху третьої хвилі COVID-19 ми намагалися дотримуватися цього інтервалу для того, щоб забезпечити надійний захист. Та дослідження по всіх вакцинах тривають, і наразі майже всі впевнилися, що за пів року при будь-якому інтервалі – як 28 днів, так і 12 тижнів, рівень захисту знижується десь до шостого місяця. Тому вже багато країн ухвалилирішення про ревакцинацію третьою дозою – бустерною. Тож саме така схема, про яку йдеться у питанні, дає більш надійний захист, ніж схема зі скороченим інтервалом. Її ми змушені зараз використовувати, тому що маємо високу хвилю захворюваності і низький відсоток вакцинованих, особливо людей старше 60 років.

Стосовно дітей. Чому дитину від 12 років можна вакцинувати від коронавірусу тільки за наявності усіх обов’язкових щеплень?

В Україні найнижчий в Європі рівень вакцинації дітей взагалі, ВООЗ нам постійно вказує на це. У нас проводилося багато кампаній з популяризації вакцинації і досить дивно і для ВООЗ, і для лікаря, коли дитину, яка не вакцинована від народження, хочуть вакцинувати від коронавірусу. Тому ми пропонуємо батькам спочатку довакцинувати дитину згідно з Національним календарем щеплень і потім уже вирішувати питання вакцинації від коронавірусної інфекції.

Вже у четвер, 2 грудня, знову буде можливість напряму з лікарем/лікаркою з’ясувати питання щодо COVID-19 та вакцинації. Задля цього на Суспільне Дніпро працюватиме телефонна лінія прямого етеру - 097 000 00 51.

Читайте також

- Мільйон мешканців Дніпропетровщини завершили вакцинацію від коронавірусу

- За добу на Дніпропетровщині виявили майже 400 випадків коронавірусу, понад 40 людей померли

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок