Знайдений кілька місяців тому поблизу Новоолександрівки на Дніпропетровщині кромлехколо з каменів, яке мало сакральне значення потерпає від негоди. Через дощі та спеку каміння, з якого складена споруда, почало осипатися і, за словами активістів, подекуди є небезпечним для відвідувачів.
Вадим Жук, який вже вдруге приїздить з Дніпра в Новоолександрівку, щоб відвідати кромлех, каже: об’єкт може стати привабливим туристичним місцем, але його треба зберегти.
«Дуже велика різниця між нашим першим приїздом і зараз. Це місце проіснувало вже п’ять тисяч років і дуже не хочеться, щоб воно завершило існування зараз», – сказав він.
Понад 60 кам’яних брил розташовані просто неба без охорони та захисту від несприятливих погодних умов. Кілька днів тому на ділянці стояли великі калюжі. Представник громадської організації Володимир Степаненко показує наслідки негоди.
«Осипається те укріплення, що лишилося після досліджень. Десь випав шматочок, обсипається. Каменюка взагалі тримається на чесному слові, і це реально небезпека для відвідувачів», – говорить він.
У березні Міністерство культури та інформаційної політики України видало дозвіл на проведення розкопок Новоолександрівського кургану. Під час робіт археологи відшукали цей кромлех. Володимир Степаненко разом з іншими активістами та представниками громадських організацій зверталися до Дніпропетровської облдержадміністрації щодо збереження пам’ятки. Там відповіли: чекають на звіт археологів, додає Степаненко.
«Поки не зданий звіт археологами, на цьому місці є пам'ятка, яка називається курган. Фактично, її вже немає, але на папері вона існує. Коли вони здають звіт, автоматично з реєстру обліковий номер знімається, і тут важливо буде в цей момент поставити на обліку оцю нову пам’ятку, кромлех», – сказав він.
Згідно з дозвільними документами, усі знахідки з кургану мають передати до музею Інституту археології Національної академії наук України, що в Києві.
Сільський голова Новоолександрівки Олександр Візир каже: громада має зберегти пам’ятку.
«У нас намір один: ніякої забудови, ні для якого будівництва ця територія передаватися не буде», – зазначив голова.
У міністерстві, за словами Олександра Візира, чекають на звіт археологів, щоб вирішити подальшу долю кромлеха. Сільський голова Новоолександрівки каже: цей документ мають надати до кінця липня.
Суспільне готує запити до Мінкультури та Дніпропетровської облдержадміністрації, аби з’ясувати ситуацію.
2 серпня Суспільне отримало відповідь на запит від Міністерства культури та інформаційної політики України. Там зазначають, що рішення щодо музеєфікації та подальшого використання кромлеха на місці має ухвалити відповідний орган Дніпропетровської облдержадміністрації.
Що відомо
- На Дніпропетровщині, у селі Новоолександрівка, навесні 2021 року тривали розкопки кургану, який створили в епоху ранньої бронзи. Археологи розчистили його центральну частину та дослідили поховання. Центральна частина кургану оточена кромлехом – колом з вертикально вкопаних кам’яних брил. Цьому об'єкту понад приблизно 4,5 тисячі років.
Читайте також
- Археологи знайшли в Дніпропетровській області споруду з кам'яних брил, яка старша за Стоунгендж
- ТОП-5 археологічних знахідок 2020 року на Запоріжжі
- "Не тільки теорія". Археологи знайшли на Донеччині поховання зрубної культури
- На Черкащині через негоду затопило розкопки трипільського поселення
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро