ТОП-5 археологічних знахідок 2020 року на Запоріжжі

ТОП-5 археологічних знахідок 2020 року на Запоріжжі

ТОП-5 археологічних знахідок 2020 року на Запоріжжі

2020-й рік став для запорізьких археологів багатим на знахідки, серед них, як очікувані результати багаторічних розкопок, так і сенсаційні відкриття, що стали вагомими здобутками для вітчизняної археології. Суспільне зібрало топ-5 археологічних знахідок року, що минає.

1. Скіфське поховання на Мамай-горі

Цьогорічна експедиція на Мамай-горі, - мультикомплексному могильнику, на території якого залишили слід майже всі представники кочівних народів північного Причорномор’я, - розпочалася першого червня і закінчилася в середині жовтня.

2020: Археологічні знахідки року на Запоріжжі

За словами археолога Андрія Тощева, вже на 5-6 день експедиції вдалося знайти скіфську похоронну катакомбу. Знахідок в ній виявилося небагато, дослідники кажуть, що багаті поховання були розграбовані ще за скіфських часів. Загалом же Мамай-гора на думку археологів наразі досліджена лише на третину, і там продовжують виявляти захоронення які датуються від часів неоліту до середньовіччя.

2. Єврейський цвинтар на Верхній Хортиці

У Запоріжжі на Верхній Хортиці віднайшли стародавній єврейський цвинтар, останнє поховання на якому датоване 1929 роком. Зараз він знаходиться в стадії реконструкції. Вчені представники єврейської громади кажуть, що їм було відомо про місце знаходження цвинтаря, проте, донедавна він був занедбаним та пограбованим, вандали розгромили могили і повалили надгробки.

2020: Археологічні знахідки року на Запоріжжі

Наразі реконструкцією кладовища займаються представники ГО "Ритон". Згідно офіційних документів, територія кладовища є пасовищем Долинської сільської ради, тож аби розпочати роботи по відновленню та реставрації релігійного об’єкта, необхідно спершу отримати дозвіл від громади.

3. Козацький зимівник у Совутиній балці

На Хортиці у Совутиній балці археологи знайшли козацький зимівник. Знахідку датують 18 століттям, на це вказують знайдені артефакти. За попередніми даними, це будівля господарського призначення. На місці розкопок розташовано близько 10 приміщень.

Останній раз на Хортиці козацький зимівник досліджували в 1990 році. Наразі, археологи вивчили одне приміщення з десяти. Через погодні умови продовжити дослідження можна буде лише з наступного року, коли настане сприятлива погода.

4. Поховання скіфського воїна на Хортиці

На острові Хортиця археологи виявили поховання скіфського воїна якому налічується близько 2500 років. Поховання знайдене в земляній катакомбі глибиною близько трьох метрів. Вхід до нього був перекритий важкими валунами. Зріст воїна - 1.8 м, вчені кажуть, що на свій час він був "справжнім гігантом".

2020: Археологічні знахідки року на Запоріжжі

Воїна супроводжувала напутня їжа і залізний ніж з кістяним руків'ям. Біля стегна знайшли сагайдак з бронзовими стрілами. Вчені кажуть, що в давнину над могилою був влаштований кромлех - круг з каменів.

5. Артилерійський лафет з глибин Дніпра

В кінці листопада запорізькі гідроархеологи підняли з дна Дніпра артилерійський лафет, який датують кінцем XVII - початком XVIII століття. Артефакт знайшли поблизу південної частини острова Хортиця, у зоні промислового видобутку піску. Через загрозу пошкодження, його терміново підняли на поверхню.

2020: Археологічні знахідки року на ЗапоріжжіСуспільне Запоріжжя

Завдовжки він 4 метри 40 сантиметрів, завширшки – 2 метри 30 сантиметрів. Вага знахідки - близько 1 тони 200 кілограмів. Дослідники кажуть, що гармата яка була встановлена на цьому лафеті стріляла на відстань до 7 кілометрів.

З берега Дніпра лафет доправили до реставраційного ангару, що розташований неподалік. Там артефакт законсервують, а згодом розмістять у відреставрованому "Музеї історії запорозького козацтва" на острові Хортиця.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди