Перейти до основного змісту
"Укус порівнюють з укусом шершня". Чи можна зустріти сколопендр на Дніпропетровщині та чи безпечні вони для людей

"Укус порівнюють з укусом шершня". Чи можна зустріти сколопендр на Дніпропетровщині та чи безпечні вони для людей

Сколопендра, тварини, Дніпро
Сколопендра. З особистого архіву Дар'ї Іванової

В центральній та південній частині Дніпропетровщини все частіше трапляються кільчасті сколопендри. Цей вид — найбільший членистоногий України, розповів Суспільному доцент кафедри біорізноманіття та екології Дніпровського національного університету Віктор Бригадиренко. Проживають вони, як у міській забудові, так і безлюдних місцях.

Кільчасті сколопендри розповсюдженні у степовій зоні, адже не переносять температуру нижче нуля, зазначив науковець. У Дніпрі, за словами Віктора Бригадиренка, зустрічаються в центральних районах міста та в балках.

"Майже по всіх степових ділянках ви можете знайти більшу, або меншу чисельність сколопендр. Основна вимога — це зріджена рослинність. Якесь каміння, якийсь будівельний матеріал — в таких засмічених ділянках буде зустрічатися сколопендра. Це її основний біотоп мешкання",— розповів чоловік.

Довжина тіла кільчастих сколопендр — приблизно 12-13 сантиметрів, зазначив Віктор Бригадиренко. Розпізнати цих членистоногих можна за однотонним коричневим забарвленням. За словами науковця, їхня головна відмінність від інших небезпечних для людини тварин — агресивна поведінка.

"Цей вид буде наздоганяти свого нападника. Якщо, наприклад, миша чи кіт нападає на сколопендру, то вона на нього стрибає, або біжить", — розказав Віктор Бригадиренко.

"Укус порівнюють з укусом шершня". Чи можна зустріти сколопендр на Дніпропетровщині та чи безпечні вони для людей
Сколопендра у будинку. З особистого архіву Дар'ї Іванової

Жителька Кривого Рогу Дар'я Іванова розповіла: побачила сколопендру у своєму будинку, коли та бігла посеред кімнати.

"Вона зрозуміла, що нею зацікавились і швиденько побігла до найближчої щілини у дерев'яній підлозі. Ми її піймали віником і совком, посадили в банку. Вона була трохи агресивна, кидалася. Потім сиділа покірно в банці",— сказала містянка.

Укус кільчастої сколопендри викликає алергічну реакцію, зазначив Віктор Бригадиренко. На його місці утворюється червона пляма, що може досягати 20 сантиметрів в діаметрі.

"Якщо у вашому приватному будинку, на вашій присадибній ділянці є ця сколопендра, я раджу вам бути дуже обережними, коли ви взуваєтесь та коли лягаєте в ліжку. Її укус порівнюють з укусом шершня, але це місцева реакція. Ніяких хірургічних чи медикаментозних маніпуляцій не треба робити. Скоріше за все, воно пройде саме собою",— розповів науковець.

Після першого укусу кільчастої сколопендри, зазначив Віктор Бригадиренко, може перебудуватися імунна система. Як пояснив науковець, в отруті цього членистоногого є білок, що у деяких випадках викликає алергічну реакцію на подальші укуси.

Авторка — Мирослава Заблуда

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня
Вибір редакції
На початок