Пісня Teresa & Maria у виконанні Alyona Alyona та Jerry Heil набула статусу важливого культурного явища для України. Вона не лише стала однією з найпопулярніших пісень "Євробачення-2024" (дует артисток увійшов у топову трійку конкурсу), але й посіла перші місця згідно з аналізом Аpple Music та Spotify в Україні. Наразі пісня зібрала у YouTube 7,7 млн переглядів. Станом на сьогодні це один із найуспішніших результатів.
Суспільне Культура розповідає все, що варто знати про композицію.
Участь у "Євробаченні"
Teresa & Maria стала конкурсною піснею України на "Євробаченні" 2024 року. Вона здобула перемогу в національному відборі, отримавши понад 723 тисячі голосів, що на 600 тисяч більше, ніж у пісні, яка посіла друге місце.
На самому конкурсі пісня вийшла до фіналу, посівши в підсумку третє місце із 453 балами, що стало черговим успіхом України на "Євробаченні".
"Те, що ми увійшли в трійку лідерів, — це показник того, що українці уміють об'єднуватися", — зазначила Alyona Alyona в коментарі Суспільне Культура.
Вона додала, що на сцені "Євробачення" вдалося показати "різносторонню, сучасну" пісню, яка показує український етнокод, а також гарний номер, який підготувала режисерка Таню Муіньо, заклавши туди "те, що пропустила цензура, але й те, що зрозуміє кожен українець".
"Ти не маєш права зробити щось не так, бо ти представляєш країну. І кожен раз має бути як востаннє", — додала артистка.
Вже після першого півфіналу "Євробачення-2024" українські виконавиці Jerry Heil та Alyona Alyona потрапили в музичні чарти 23 країн світу на різних платформах.
А станом на 11 травня 2024 року пісня українських виконавиць Teresa & Maria мала понад 13 млн прослуховувань на стримінговій платформі Spotify. Gісля фіналу конкурсу вона увійшла до світового чарту iTunes та посіла там 23 місце серед 200. Натомість в українському iTunes пісня залишається на другій сходинці, а на першій — трек переможців цьогорічного "Євробачення" Nemo — The Code.
Соціальна компанія
Разом із релізом пісні було запущено соціальну кампанію з гештегом #WorldOnHerShoulders, щоб заохотити ділитися історіями видатних жінок.
Частиною відео стали історії реальних жінок із Дніпропетровщини. Це Тетяна й Людмила — вчительки Великокостромської гімназії, яку зруйнувала російська ракета.
Також у ролику з'явилися поетка та парамедикиня батальйону "Госпітальєри" Олена Герасим'юк і правозахисниця, голова організації "Центр громадянських свобод", нагородженої Нобелівською премією миру 2022 року, Олександра Матвійчук.
Перед початком "Євробаченя-2024" представниці України Alyona Alyona та Jerry Heil запустили кампанію "Мій голос відбудовує" для відбудови Великокостромської гімназії у Дніпропетровській області. 25 травня збір закрили.
Зазначимо, за даними Brand Ukraine запит "Україна на «Євробаченні-2024»" потрапив до топтем, що набували популярності в Google на початку травня. Користувачі шукали як виступ представниць України Alyona Alyona & Jerry Heil, так і слова до пісні Teresa & Maria.
Створення пісні та тема жіноцтва
Пісня була написана як присвята українським жінкам та їхній стійкості. Її послання вшановує силу q щоденні випробування жінок, особливо в умовах війни.
Alyona Alyona та Jerry Heil прагнули висвітлити історії жінок, які надихають на надію та витримку.
"Хтось каже, що мій образ — це Жанна Д'Арк, хтось упізнає архангела Михаїла, хтось каже, що це Прометей, який несе людям вогонь. І мені насправді подобаються всі ці варіанти. Але наш образ — про сильний образ тих, хто на своїх сталевих плечах несуть цей світ. Ми вже майже зрослися з цими костюмами: Alyona Alyonа тренується та ходить у своїй кольчузі по сходах", — коментувала Jerry Heil свій образ на "Євробаченні-2024".
"У голові ми тримали три ключові поняття — жіноча сила, стійкість і єдність. Частина пісні — це реп, який для мене є феміністичним маніфестом. Тому треба було цей настрій відтворити в костюмі. Ми зробили декілька варіантів і зупинились на кімоно з підсиленим плечем у формі обладунку", — говорила стилістка Маргарита Шекель.
Нагадаємо, коли відбувся реліз пісні, у соціальних мережах розпочалося жваве обговорення доцільності образу Матері Терези. Хоча багатьом пісня сподобалася й одразу увійшла до топу прослуховувань, її критикували за згадки Матері Терези, оскільки не всі дослідники вважають її благочинницею.
Мати Тереза — відома католицька черниця, яка заснувала благодійні місії, що діяли в понад 100 країнах світу. Лавреатка Нобелівської премії миру 1979 року, вона стала символом допомоги сиротам, хворим і нужденним. Її діяльність, зокрема в місті Колката, Індія, отримала визнання, а після смерті вона була канонізована як свята Католицької церкви.
Однак ще за життя черниці, а особливо після рішення про її канонізацію у 2000-х роках, виникали суперечки. Журналісти та критики вказували на недостатню медичну допомогу в її "будинках для тих хто вмирає" і звинувачували її у популяризації "культу страждань". У світлі цих обговорень спадщина Матері Терези лишається неоднозначною.
Культурний вплив
Музичний кліп пісні демонструє обличчя українських жінок, які символізують їхній "тернистий шлях" через радість, біль і перемоги. Артистки співпрацювали з українським продюсером Іваном Клименком, який допоміг реалізувати цей проєкт.
Обидві виконавиці підкреслили, що війна посилила емоційну і тематичну глибину їхньої музики.
Alyona Alyona і Jerry Heil продовжують співпрацювати після конкурсу, зокрема у пісні "Подоляночка (Get Up)." Jerry Heil також розширила концепцію Teresa & Maria у своєму мініальбомі Maria, досліджуючи релігійні та культурні теми.
Про Alyona Alyona & Jerry Heil
У 2022 році артистки випустили спільний альбом Dai Boh, в якому звучали пісні у співпраці з європейськими артистами.
Лише за рік вони випустили вісім спільних треків, відіграли спільний тур у США та підкорили хіт-паради на стримінгових платформах: сумарна кількість прослуховувань спільних композицій двох артисток сягає понад 50 млн.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]