У другому сезоні серіалу "Імператриця" про австрійську імператрицю Єлизавету Баварську (Сісі) пролунала українська народна пісня "Сонце низенько".
Суспільне Культура розповідає все, що відомо про композицію, яка не втрачає популярності крізь століття — від "Наталки Полтавки" до Netflix.
Історія пісні
"Сонце низенько, вечір близенько" — українська народна пісня родинно-побутового циклу.
Це яскравий приклад фольклорної лірики, написаної у формі діалогу закоханих. Головний герой закликає дівчину Галю вийти до нього ввечері, обіцяючи їй турботу та любов. Глибина почуттів простежується в ніжних звертаннях: "серденько", "рибонько", "дорогий кришталю", "моє золото" тощо. Дівчина ж настільки віддано прагне зустрічі, що готова навіть терпіти покарання від матері заради коханого.
Сюжет пісні зосереджується на взаємному коханні, яке долає будь-які труднощі та незручності. Це приклад народного ідеалу гармонійних стосунків, що характеризуються турботою, ніжністю і взаємоповагою. Пісня "Сонце низенько" пронизана легким гумором, доброзичливою інтонацією та теплою атмосферою.
Автор і точний рік створення композиції не відомі, але основну популярність вона здобула в 1819 році, коли з'явилася у п'єсі "Наталка Полтавка". Монолог Петра за текстом нагадує народні пісні, опубліковані пізніше в збірниках Павла Чубинського і Михайла Максимовича. Втім, на думку літературознавця Євгена Кирилюка, автор п'єси, основоположник української літератури Іван Котляревський, надає нам власне прочитання фольклору. Тобто, по суті, він написав оригінальну пісню — зокрема, змінив автентичний останній куплет, щоб посилити мелодраматичний елемент.
П'єсу "Наталка Полтавка" вперше опублікували в 1838 році. Після цього вона виконувалася з народною українською музикою, яку опрацьовували різні композитори: Адам Барцицький, Алоїз Єдлічка, Опанас Маркович, Микола Васильєв, Володимир Йориш та інші.
У 1889 була створена опера "Наталка Полтавка" за мотивами однойменної п'єси. Музику для неї написав Микола Лисенко, і саме його версія "Сонце низенько" вважається канонічною: як зазначає "Історичне радіо", композитор напрочуд вдало сполучив народний мелос із прийомами та традиціями академічної музики.
Пісня внесена до обов'язкової програми з української літератури для 9 класу.
Сучасні адаптації пісні
За останні двісті років пісня здобувала тільки більшу популярність. Зокрема, її виконували:
- радянський український співак Іван Козловський разом із капелою бандуристів;
- Анатолій Солов'яненко;
- Кубанський козачий хор;
- Музичний колектив "Тріо Маренич";
- Олександр Пономарьов.
"Сонце низенько" в серіалі "Імператриця"
Серіал "Імператриця", що виходить на стримінговій платформі Netflix, висвітлює життя австрійської імператриці Єлизавети Баварської (Сісі).
Згідно з сюжетом, в одному епізоді до Відня з'їжджаються делегації з усієї Австрійської імперії — на аудієнцію з новою імператрицею.
Серед гостей виявилися й діти з Буковини, які під час зустрічі з Сісі виконали пісню "Сонце низенько". Дівчатка були вдягнуті в національне вбрання: вишиванки та вінки. Виступ юних українців розчулив Єлизавету до сліз.
Режисерами проєкту стали Катрін Геббед і Флоріан Коссенд. Головну роль виконала німецька акторка Деврім Лінгнау. Перший сезон вийшов у вересні 2022 року й складався із 6 серій.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]