"Нам подобається ідея відкритої розмови про жаскі, небезпечні речі, які важливі для людей", — кажуть режисери і сценаристи Скотт Бек і Браян Вудс, автори горор-трилеру "Єретик", який стартує в українських кінотеатрах 28 листопада.
Стрічка, світова прем'єра якої відбулася у вересні на кінофестивалі в Торонто, вже вражає рейтингом "свіжості" на Rotten Tomatoes 94 %, а роботу Г’ю Ґранта у ній критики в один голос називають чи не найцікавішою роллю актора за всю кар'єру.
"Єретика" справедливо можна назвати найочікуванішим трилером цієї осені — і ось чому.
Сюжет "Єретика" розповідає про двох молодих мормонських місіонерок, сестру Пакстон (Хлоя Іст, "Фабельмани") та сестру Барнс (Софі Тетчер, "Шершні", "Бугімен"), які прийшли навернути у свою віру милого літнього джентльмена, містера Ріда (Г'ю Ґрант).
Але невдовзі виявляється, що не такий вже він і милий, а його затишний, на перший погляд, будинок — це справжня пастка, з якої сестрам тепер треба якось вибратися.
У цьому матеріалі, що був спеціально підготовлений авторкою Анною Давидовою української компанії-дистриб'ютора "Єретика" Adastra Cinema, Суспільне Культура ділиться цікавими фактами про історію та виробництво стрічки.
На відміну від багатьох класичних трилерів і горорів, "Єретик" відмовляється від простих сюжетних ліній про маніяків і демонструє складний психологічний конфлікт.
Містер Рід, як і Джон (Конструктор) Крамер із "Пили", не просто прагне завдавати болю. Крамер змушував людей вчитися цінувати життя, а містер Рід перевіряє, наскільки насправді важливою є віра для релігійних людей.
Містер Рід ставить сестер перед філософськими дилемами, які підривають основи їхньої віри та змушують сумніватися в усьому, чого їх вчили.
Подібно до Конструктора, Єретик вірить, що його жорстокість має моральне виправдання, що його "експерименти" спонукають до віднайдення істини. І це додає фільму нетипової для більшості горорів глибини.
Про релігію на прикладі "Монополії" та фастфуду
Режисери та сценаристи "Єретика" Скотт Бек і Браян Вудс прославилися завдяки роботі над сценарієм до "Тихого місця".
У цьому постапокаліптичному горорі 2018 року, який за бюджету в $17 млн зібрав у світовому прокаті майже $341 млн, напруга була побудована навколо тиші й необхідності героїв виживати, не видаючи жодного звуку.
Цей підхід до горору вразив глядачів своєю унікальністю і зробив фільм міжнародним хітом. Однак у "Єретику" Бек і Вудс експериментують із протилежним підходом — тут герої балакають дуже багато.
Головний конфлікт розгортається саме у словесних баталіях між містером Рідом і місіонерками. Обговорення релігійних концепцій і природи віри перетворює фільм на філософську драму, де кожне слово має вагу і може стати вирішальним у боротьбі за життя.
"Цей фільм спеціально створений для того, щоб підняти всі аспекти релігії та віри. Щоб сказати вголос те, про що зазвичай мовчать, — каже Скотт Бек. — Ми хочемо, щоб це звучало через містера Ріда — персонажа, який, здавалося б, є лиходієм у фільмі, але він висловлює досить переконливі думки, бо порушує тему, про яку, гадаю, кожен з нас думав. Можливо, ми не обговорювали це відкрито, але містер Рід нарешті робить це за всіх нас".
Браян Вудс додає, що коли йдеться про інтелектуальні, абстрактні, складні ідеї, дуже важливо розповідати про них цікаво.
"Нашою важливою метою було зробити ці ідеї зрозумілими для таких двох простаків, як ми зі Скоттом, — пояснює він. — Тож ми використовували предметні, всім знайомі метафори — такі, наприклад, як мережі фастфуду чи гра «Монополія»", — пояснюючи погляди містера Ріда на їхньому прикладі.
Хоча "Єретик" є справжнім горором, це водночас камерна п'єса на трьох акторів із великою кількістю діалогів, яка місцями може здатися навіть трохи нудною.
"Це було нашим найбільшим страхом, — зізнається Бек. — Фільм із сценарієм на 120 сторінок, більшість з яких становлять діалоги, міг би легко здаватися застиглим, тому ми зосередилися на розвитку мови камери, дизайні звуку та інтер'єру, щоб створити через ці деталі атмосферу неспокою та дискомфорту".
За роботу з камерою в "Єретику" відповідав Чунг Хунчун, постійний оператор віртуозного режисера Пак Чханука ("Олдбой", "Служниця"). А музичну частину, що відіграє важливу роль у розвитку історії, забезпечив Кріс Бейкон: саме він написав саундтрек до фільмів "65", а у співпраці з Денні Ельфманом — музику до "Людей в чорному: Інтернешнл" та серіалу "Венздей".
Як Г'ю Ґрант став "соковитим поганцем"
Однак основним "оберегом від нудності" в "Єретику" є диявольська й захоплива гра Г'ю Ґранта. Його акторська майстерність настільки яскраво розкривається у найпровокативніші моменти фільму, що важко уявити на його місці когось іншого.
"«Єретик» — це був один із тих сценаріїв, що кружляв Голлівудом, і багато зірок висловили бажання зіграти містера Ріда, — розповідає Бек. — Ми були приголомшені! Але нам потрібно було зробити крок назад і запитати: хто найкраще підходить для цієї ролі? Потрібен був актор, який зможе обеззброїти аудиторію та занурити її в цей божевільний досвід, і, виходячи з цього, ми постійно поверталися до Г'ю. В реальному житті він настільки ж педантичний, як і містер Рід на екрані. Він досліджує та перевіряє кожен аспект сценарію, — продовжує Бек. — Ми із представниками студії А24 жартували, що треба окремо видати книгу з усіма його нотатками до «Єретика», адже він аналізував кожне слово, щоб втілити містера Ріда у всій його глибині".
Ґрант, який, до речі, лише вдруге знявся у горорі за всю кар'єру (перший раз це було 1988 року в комедійному горорі "Лігво білого хробака"), показує персонажа, що може здатися милим і навіть турботливим, проте під цією маскою ховається справжній жах.
"Єретик" підіймає його акторську майстерність на новий рівень, і актор відверто насолоджується цією роллю.
"Складно грати хороших, адже вони завжди на межі з нудьгою. Тоді як поганці натомість завжди «соковитіші»", — зізнається Ґрант, який "грав хороших" половину життя, аж поки лише з віком зміг дозволити собі відійти від образу романтичного героя і взятися за "темні" ролі.
Мормонізм і справжня колишня мормонка у кадрі
На ролі мормонських місіонерок Скотт Бек і Браян Вудс запросили акторок, які насправді дуже добре знайомі з цією релігійною течією: Хлоя Іст виросла в оточенні мормонів і досі має серед них багато друзів, а Софі Тетчер взагалі народилася у мормонській родині й з дитинства належала до "Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів", хоча й пішла з неї у 13 років, коли захопилася драматичним мистецтвом.
"Ми обидві добре знаємо мормонську спільноту. Тож намагалися зіграти своїх героїнь максимально правдиво і реалістично, уникаючи стереотипів, карикатурності чи кумедності", — коментує Тетчер.
Та чому Бек і Вудс вирішили звернутися саме до мормонізму?
"Він зацікавив нас тим, що є однією з наймолодших релігій. Класичне християнство чи іслам мають тисячолітню історію, а мормонізм — це щось унікально нове, унікально американське, яке переносить історію Христа в Америку, — розповідає Скотт Бек. — А ще для нас це пов'язано з особистим досвідом. Дванадцять років тому ми зняли один із наших перших фільмів саме у Солт-Лейк-Сіті, місті мормонів у штаті Юта. Завдяки цьому досвіду ми завели довічні дружні стосунки з багатьма людьми мормонської віри, що стало для нас введенням у цю релігію, їхній спосіб життя та культуру".
А Браян Вудс доповнює: "Є ще один аспект: ми помітили, що коли мормонів показують у фільмах, у медіа, то роблять це якось зверхньо — наче ці люди наївніші за інших, не такі розумні. І ми прагнемо змінити це у фільмі: можливо, десь на поверхні й залишити натяк на цю наївність, але ми також хочемо показати глибину людей, яких знаємо особисто. Показати, які вони розумні, круті й унікальні".
"Єретик" водночас тримає в напрузі та ставить глибокі питання, але не дає однозначних відповідей на них, пропонуючи глядачам самим вирішити, на чиєму вони боці.
"Наш фільм не робить заяв. Це радше початок розмови… і щось, що можна використати, аби осмислити власні переконання й те, як ви до них прийшли", — резюмує Бек.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]