Перейти до основного змісту
За заповітом Романа Ратушного в Києві вилікували двохсотлітню шовковицю

За заповітом Романа Ратушного в Києві вилікували двохсотлітню шовковицю

Двохсотлітня шовковиця
Двохсотлітня шовковиця. Будинок-музей Тараса Шевченка в Києві/Facebook

Громадський діяч та військовослужбовець Роман Ратушний, який загинув на фронті в червні 2022 року, заповів зі своїх бойових виплат підтримати Будинок-музей Тараса Шевченка — зокрема, зберегти двохсотлітню шовковицю.

Про це пише Будинок-музей Тараса Шевченка в Києві.

Йдеться про меморіальне дерево, яке зростає у дворику музею: шовковиця застала ще Тараса Шевченка, який мешкав у цьому будинку в 1846 році. У 2010 році шовковицю врятували від руйнування: запломбували дупло й встановили опори. Того ж року дерево здобуло статус ботанічної пам'ятки природи.

Тепер же арбористФахівець з обслуговування та догляду за деревами Володимир Ветроградський провів базове лікування шовковиці. Воно передбачало очистку стовбура від гнилих та напівзруйнованих частин, обробку від грибкової інфекції, встановлення елементів підсилення стовбура, 7-ступеневе пломбування довговічними синтетичними наповнювачами, які відновлюють втрачені контури дерева.

Стовбур дерева Володимир ґрунтовно очистив від бетонно-цементних пломб, цегли, вапняної суміші, що пригнічували загоювання ран. Також він витягнув зі стовбура 12 цвяхів, вручну провів пломбування. Вперше за 200-річну історію дерева здійснено структурну обрізку верхівкових ярусів шовковиці, усунено більшість конфліктів гілок з прилеглими будівлями та створено простір для кращого освітлення крони.

Окрім цього, була й складна процедура сегментного вивільнення стяжки, щоб зберегти всі живі частини кори дерева. Сталева дротяна стяжка свого часу зберегла від розколювання два основних стовбури, та водночас за довгі роки призвела до часткової атрофії кори дерева. Арборист навіть модернізував підпору для нахиленої шовковиці.

"Роздиночкою" лікування дерева музей вважає створення спеціальної внутрішньо-стовбурової капсули для вторинних коренів дерева, що виросли вище рівня грунту. Володимир Ветроградський максимально зберіг зовнішню екосистему кори та провів глибинне підживлення кореневої системи.

Фахівець вважає, що дерево здобуло "нове дихання" й за належного догляду зможе ще не одну сотню років.

"Що ж, скуштуємо ще солодких шовковичок років так через 700?" — пише Будинок-музей Тараса Шевченка.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок