Команда реставраторів Рейксмузеуму в Амстердамі розпочала другий етап операції "Нічна варта" — найбільшого проєкту дослідження та реставрації знаменитої картини Рембрандта "Нічна варта" (1642). Реставраційні роботи відбуваються у спеціально розробленій скляній камері в Залі пошани музею, де відвідувачі можуть спостерігати за процесом.
Про це повідомляє ArtNews.
Підготовчий етап, що тривав п'ять років, залучав передові методи дослідження, зокрема цифрову візуалізацію, науковий та матеріально-технічний аналіз, а також використання штучного інтелекту. Наразі вісім реставраторів працюють над видаленням старого шару лаку, який було нанесено під час останньої реставрації у 1975–76 роках. Вони використовують техніку спеціально підготовленої тканини з розчинником, яка дає мінімізувати механічні дії на картину.
"Під час реставрації картина тимчасово набуде сірого і тьмяного вигляду, але після завершення робіт з новим шаром лаку знову засяє первісною яскравістю" — повідомили представники команди. За словами генерального директора Рейксмузеуму Тако Діббіца, видалення старого лаку розкриє приховані шари та багатий історичний контекст картини.
У першій фазі проєкту "Нічна варта", яка стартувала у 2019 році, науковці з Амстердамського університету (UvA) дослідили техніку, за допомогою якої Рембрандт створював золотисті деталі. Хіміки застосували високотехнологічні спектроскопічні методи, виявивши, що художник використовував рідкісні пігменти паріаралгар (жовтий) та напіваморфний паріаралгар (оранжевий / червоний), змішуючи їх, щоб створити золотавий відтінок.
Проєкт "Нічна варта" є результатом співпраці низки інституцій, серед яких Агенція культурної спадщини Нідерландів (RCE), Делфтський технічний університет, Амстердамські медичні центри університету та Національна галерея мистецтв у Вашингтоні.
Запланована на майбутнє презентація відреставрованої "Нічної варти" обіцяє відкрити нові грані шедевру, даючи глядачам побачити його у вигляді, максимально наближеному до того, який був у 1642 році.
Про картину
"Нічна варта" — це найбільше та одне з найвідоміших полотен Рембрандта ван Рейна, створене у 1642 році на замовлення гільдії аркебузів, частини міської гвардії Амстердама. На роботі зображено капітана Франса Баннінка Кока та лейтенанта Віллема ван Рейтенбюрха, які ведуть за собою групу озброєних вояків. Важливим нововведенням Рембрандта стало зображення групового портрета як динамічної сцени: персонажі зображені у русі, а не в статичному положенні.
Майстерне використання світла і тіні підкреслює центральні фігури капітана та лейтенанта, акцентуючи на їхньому русі. Інші персонажі залишаються у півтіні, що додає картині драматичності. Рембрандт детально зобразив одяг, аксесуари та зброю, зокрема піки та мушкети, які тримають члени гвардії.
На задньому плані можна побачити дівчинку з мертвою куркою — символом перемоги та талісманом гвардії, а також собаку, що додає сцені жвавості. Полотно вражає не лише розмірами — висота 379,5 см і ширина 453,5 см, а й інноваційною композицією, яка змінила підхід до групових портретів того часу.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]