Цього дня, 16 листопада 1924 року, вперше почало мовити Українське Радіо. У 2024 році воно святкує свою соту річницю.
Першими словами радійників було: "Алло! Алло! Алло! Говорить Харків! Всім, всім, всім. Працює перша в Україні радіотелефонна станція".
На початку радіо займало лише дві кімнати тодішнього партклубу — це були дикторська та апаратна. Сьогодні це приміщення є Харківською обласною філармонією.
Більше про історію Українського Радіо читайте у спецматеріалі Суспільне Культура.
Президент Володимир Зеленський до 100-річчя Українського радіо відзначив державними нагородами його працівників за вагомий внесок у розвиток українського радіомовлення, популяризацію національної культури й музичного мистецтва, вагомі творчі здобутки, а також високу професійну майстерність.
16 листопада відбудеться прем'єра документального проєкту "100 років Українського Радіо". Його можна буде переглянути на різних платформах Суспільного:
- 16 листопада о 14:05 на Першому каналі;
- 16 листопада о 18:00 на телеканалі Суспільне Культура;
- а пізніше на YouTube-каналі Першого.
Сквер Українського радіо в Києві
Депутати Київради 19 вересня підтримали надання скверу, що розташований на вулиці Прорізній у Шевченківському районі, назву "Українського радіо". Раніше у мобільному застосунку "Київ Цифровий" тривало голосування щодо обрання назви цьому скверу: за результатом із 19 755 опитаних 66 % підтримали ініціативу надати скверу назву "Українського радіо".
"Сьогодні, під час повномасштабної війни, Українське радіо знову відіграє ключову роль. Його слухають як на передовій, так само і на окупованих територіях. Це інформація про евакуаційні коридори, інформація для людей під час блекаутів. Скверик сам поряд, на Прорізній. Там уже не одне покоління радійників відпочивало протягом цього сторіччя. І ми дуже вдячні киянам, які в додатку «Київ Цифровий» підтримали ідею назвати сквер іменем Українського радіо", — зазначив секретар наглядової ради Суспільного мовлення Вадим Міський.
Марки до сторіччя Українського Радіо
З 15 листопада у продажі буде доступний спеціальний поштовий набір марок "Нове сторіччя Українського радіо" від "Укрпошти".
Дизайн набору розробив художник Володимир Таран.
Митець давно працює над дизайнами монет, банкнот та поштових марок, кілька разів отримував приз Фундації Георгія Нарбута (США) за найкращу українську марку року та перемагав у конкурсі від Монетного двору Японії за дизайн українських монет.
Тираж набору становить 280 тисяч марок.
Пам'ятна монета
До 100-річчя Українського радіо Національний банк України презентував пам'ятну монету. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з Національної опери України у Києві, де відбулися святкові заходи до ювілею Українського радіо.
Заступник голови НБУ Олексій Шабан, презентуючи пам'ятну монету до 100-річчя Українського радіо, розповів, що на аверсі зображено малий державний герб України, від якого розходяться радіохвилі, на яких написано "Говорить Київ".
"Сенс у тому, що саме Київ, і його історична та сучасна роль як центру викарбувана на цій монеті. Цей же елемент (йдеться про радіохвилі на аверсі — ред.) символізує і лінію зіткнення на фронті", — сказав посадовець.
Радіодиктант "Магія слова"
Українське радіо також стало темою цьогорічного Радіодиктанту національної єдності, текст для якого написала письменниця Оксана Забужко.
Він завершується рядками: "Попри всі зміни технологій, от уже сто років Україна звучить в ефірі планети власним голосом. І нашого голосу більше нікому й ніколи не вимкнути й не заглушити".
Оригінальний текст письменниці Оксани Забужко читайте у публікації.
16 листопада — цей день в історії
- 1841 — Едуард Гурвін запатентував пробковий рятувальний жилет.
- 1848 — у Лондоні дав останній концерт Фридерик Шопен.
- 1895 — "кінематограф" братів Люм'єрів показали у Сорбонні.
- 1094 — Джон Амброуз Флемінг запатентував електронну лампу.
- 1917 — в колишньому Ханському палаці у Бахчисараї відкрито національний музей.
- 1924 — почала мовлення перша українська радіостанція — Українське Радіо.
- 1945 — у Лондоні засновано ЮНЕСКО.
- 1967 — розпочався I Світовий конгрес Вільних українців у Нью-Йорку.
- 1972 рік — прем'єра фільму "Кабаре" з Лайзою Міннеллі в головній ролі, який став одним із культових фільмів XX століття.
- 1995 — ООН затвердила Міжнародний день толерантності.
Хто народилися 16 листопада
- 1624 — Барент Фабріціус — нідерландський художник та ілюстратор доби бароко.
- 1867 — Агапіт (Антоній Вишневський) — український церковний діяч, один із нечисленних представників вищого духовенства, який підтримав українську державність. Єпископ та архієпископ Катеринославський і Маріупольський (1911–1919).
- 1895 — Пауль Гіндеміт — німецький композитор, диригент, альтист і теоретик музики.
- 1895 — Галина Орлівна — українська письменниця.
- 1906 — Роман Кармен — український режисер-документаліст (пом. 1978).
- 1922 — Жозе Сарамаґо — португальський письменник, володар Нобелівської премії з літератури 1998 року.
- 1954 — Олексій Зарецький — український мовознавець та культуролог, біограф та дослідник творчості своїх батьків Алли Горської та Віктора Зарецького.
- 1977 — Оксана Баюл — українська фігуристка, олімпійська чемпіонка (1994), модельєрка спортивного одягу, авторка двох книжок.
- 1978 — Дзвінка Матіяш — українська письменниця, перекладачка.
Релігійні свята
- Римо-католицька церква — спомин св. Гертруди Великої, німецької монахині та містички та св. Маргарити Шотландської, онуки Ярослава Мудрого, покровительки Шотландії.
- Православна церква — день Апостола і євангеліста Матфея; праведного Фулвіана, князя Ефіопського, у святому хрещенні Матфея.
- Іменини: Маргарита та Гертруда (у католиків), Матвій (у православних).
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]