У Ризі (Латвія) знесли пам'ятник російському полководцю, учаснику франко-російської війни 1812 року Михайлу Барклаю де Толлі.
Про це 31 жовтня розповів мер Риги Вілніс Кірсіс.
"Площу Еспланади звільнено від символу російського імперіалізму", — написав він
Ризька дума схвалила демонтаж ще 16 жовтня.
Управління національної культурної спадщини також не заперечувало проти перенесення пам'ятника, оскільки він не є пам'яткою культури. Але оскільки він має культурну та історичну цінність, знищувати його не будуть.
Пам'ятник встановили ще у 1913 році, а 1915 року його демонтували, залишивши тільки постамент. У 2002 році з ініціативи підприємця Євгена Гомберга на ньому було встановлено копію статуї.
Зараз статуя перебуває на території Ризького агентства пам'ятників. Монумент планують передати Гомбергу.
Хто такий Барклай де Толлі
Михайло Барклай де Толлі — російський полководець, учасник франко-російської війни 1812 року, генерал-фельдмаршал.
У середині XVII століття його предок, Пітер Барклай де Толлі, переселився до Риги, а його дід, Вільгельм, був бургомістром міста.
У російсько-французьку війну спочатку командував 1-ю Західною армією, а після смерті Михайла Кутузова був головнокомандувачем російсько-прусських військ.
Його поховали у мавзолеї у селі Йиґевесте (зараз територія Естонії).
Демонтаж пам'ятників у Ризі
Це не перший пам'ятник, присвячений росіянам або радянській історії, який демонтували у Латвії.
У серпні 2022 року знесли радянський пам'ятник визволителям від німецько-фашистських загарбників у парку Перемоги в Пардаугаві.
Пізніше у тому ж році у місті Резекне демонтували пам'ятник радянським солдатам, відомий як "Альоша".
А за рік, у травні 2023 року, влада Риги наказала перемістити пам’ятник російському поету XIX століття Олександру Пушкіну з парку Кронвальда в центрі міста на склад.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]