Уже 2 жовтня у Львові починається фестиваль BookForum. У програмі на відвідувачів чекають онлайн- та офлайн-зустрічі з письменниками з усього світу, зокрема із Салманом Рушді та Ґеоргі Ґосподіновим. Однак цьогоріч не буде традиційного книжкового ярмарку.
Про це в ефірі Радіо Культура розповіла програмна директорка Lviv BookForum Софія Челяк.
Челяк розповіла, що хоч 2024 рік виявився для фестивалю складним, але, зрештою, все вдається. Загалом у подіях участь братимуть гості з 18 країн.
Серед гостей цьогорічного BookForum буде британський письменник Салман Рушді, який брав перерву в публічних виступах через напад на нього.
"І зараз він вперше для України буде виступати і говорити, як він пережив цей політичний напад. Його співрозмовником буде Олександр Михед, чия книга вийшла недавно у Великій Британії. Це буде цікава розмова про досвіди травми", — розповідає програмна директорка.
Серед гостей буде і мексиканська журналістка-розслідувачка Лідія Качо, яка з початком російського повномасштабного вторгнення стала дуже вагомим голосом для України у світі. Для цього вона написала книгу для мексиканських дітей, яка називається "Вони вторглися в мою планету" — про те, що таке російсько-українська війна і чому важливо підтримати українців.
Також онлайн буде болгарський письменник Ґеоргі Ґосподінов, який у 2023 році отримав Міжнародну Букерівську премію. Його роман "Часосховище" нещодавно вийшов українською.
Буде нігерійська письменниця Лола Шонейн, засновниця і директорка літературного фестивалю в Лагосі, з яким BookForum починає співпрацю.
Серед гостей буде й український дослідник російського імперіалізму Мирослав Шкандрій.
"Мирослав є автором однієї з найґрунтовніших праць, яка показує традицію того, як українська література опиралася російському імперіалізму. Почитавши і послухавши Мирослава Шкандрія, ти розумієш, чому, наприклад, Шевченка так суворо судили", — розповідає Челяк.
Відкриватиме фестиваль саме публічна розмова Шкандрієм. У нього буде ще одна подія разом із письменником Артемом Чехом та американським журналістом Терреллом Джермейном Старром, де вони говоритимуть про спадок рабства, як він впливає, чи можливо тут шукати солідарність і як досвід українського рабства сприймають інші народи, які були поневолені.
Письменниця Софія Андрухович представить свою книгу "Катананхе".
А Олександр Михед презентуватиме "Позивний для Йова" міжнародній аудиторії — подію транслюватимуть із синхронним перекладом на англійську та іспанськими субтитрами.
Також на фестивалі буде Василиса Степаненко, яка є лауреаткою Пулітцерівської премії. Вони разом з Яриною Чорногуз і Анною Новосад говоритимуть про те, чому в Україні відбувається бум молодих лідерів, як загалом війна впливає на те, що молодь повинна брати відповідальність.
У партнерстві з Суспільне Культура на BookForum відбудеться дискусія війну в масовій культурі. Загалом чотири події фестивалю можна буде побачити в ефірі телеканалу.
Поетичну програму для BookForum готує MC Брехунець — це проєкт Євгена Гордєєва, засновника Dnipropop.
У Львові харківські митці презентуватимуть проєкт, який є продовженням "Сковороденсу", що Харківський музей зробив разом із Сергієм Жаданом і Юрієм Гуржи.
"Традиційний для нас ярмарок ми пропускаємо. Але пропускаємо для того, щоб наступного року повернутися. Ми сподіваємося, що зробимо це в покращеному форматі та з розумінням, як ми далі розвиваємо ярмарок. Ярмарок заради ярмарку не дуже потрібен зараз", — додає Челяк.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]