11 жовтня у світовий прокат запланований вихід фільму "Учень" режисера Алі Аббасі, прем'єра якого відбулася на Каннському кінофестивалі.
Сюжет стрічки побудований довкола історії про бізнес-кар'єру Дональда Трампа у сфері нерухомості в Нью-Йорку в 1970–1980-х роках. Роль молодого Трампа у фільмі зіграв актор Себастьян Стен, а покази стрічки почнуться за три тижні до виборів у США, де американці обиратимуть президента між Трампом і Камалою Гарріс.
У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає усе, що відомо про стрічку "Учень" — від підготовки Себастьяна Стена до ролі Трампа і до скандалів, які супроводжували виробництво фільму.
Динаміка влади та моральний компас: сюжет фільму "Учень"
Біографічна драма "Учень" зосереджується на ранніх роках бізнес-кар'єри Дональда Трампа у 1970-х і 1980-х роках. Фільм показує його злет у світі нью-йоркської нерухомості під керівництвом Роя Кона — суперечливого і впливового адвоката.
Сюжет заглиблюється у складні стосунки Трампа з Коном, що постає і як наставник, і як політичний посередник. Безжальні стратегії Кона допомагають Трампу перетворитися на фігуру, яка згодом стає синонімом агресивної бізнес-тактики та політичних амбіцій.
Фільм також висвітлює критичні аспекти розвитку характеру Трампа: його кар'єрні поривання, суперечливі методи та етичні компроміси, на які він іде в гонитві за владою.
Зображення реальних подій у фільмі охоплює драматичний переказ ранніх бізнес-угод Трампа, сімейну динаміку (зокрема з Фредом Трампом, його батьком) та стосунки з Іванкою Трамп.
Сценарист фільму Габріель Шерман вперше почав писати про діяльність Трампа у нерухомості приблизно 20 років тому. Шерман розпочав свою кар'єру репортера в New York Observer на початку 2000-х, висвітлюючи питання нерухомості. Трамп виявився несподівано надійним джерелом.
"Було просто неймовірно, що хоч він був мільярдером, якщо я дзвонив до його офісу, він одразу передзвонював протягом 10 хвилин", — розповідав Шерман.
І хоча Шерман продовжував стежити за розвитком Трампа як політика, більшу увагу привертала все ж його біографія 1970–80-х років: "Я постійно чув, як люди, які знали Дональда з 1980-х, говорять щось на кшталт: «Ну, він просто використовує все, чого навчив його Рой»".
Ці взаємини і стали ключовими у фільмі "Учень".
За словами продюсерки Емі Баєр, вона спеціально шукала неамериканського режисера для фільму."Неамериканські кінематографісти зазвичай мають надзвичайну перспективу на американську культуру. Перший раз, коли я розмовляла з Алі Аббасі, він згадав фільм Стенлі Кубрика «Баррі Ліндон», що я вважала блискучим і несподіваним порівнянням для цього фільму — кар'єрист, який поглинає манери людей і культур навколо нього, оскільки сам він нічого з себе не представляє", — сказала Баєр.
Режисерське крісло зайняв ірано-дагський режисер Алі Аббасі, для якого фільмами-референсами стали вестерн "Опівнічний ковбой" (1969) та "Ночі в стилі бугі" (1997).
Велику увагу також приділяли гриму та візуальним образам героїв:
"Це не той фільм, де люди повинні виглядати гарно. Ці люди були одними з найсильніших у суспільстві Нью-Йорка того часу. Обличчя Роя виглядає дивно: сіре, коричнювате, його очі червоні, лоб блищить. Дональд має дивні зуби і виглядає нездоровим".
Хто зіграв Трампа та його оточення: робота над образами
Роль Трампа у фільмі грає Себастьян Стен — американський актор румунського походження, найбільш відомим за своєю роллю Бакі Барнса (Зимового солдата) у кіновсесвіті Marvel. За словами Стена, для того щоб підготуватися до ролі, він "занурився в архівні кадри Дональда Трампа".
"Це був своєрідний процес занурення 24/7, коли я, мабуть, певною мірою жив з ним у навушниках, у телефоні та на YouTube, скрізь, куди б я не йшов, що б не робив, навіть у ванній, я слухав його. Я не знаю, як ще можна це зробити, окрім як на 100 %, і це те, що я намагався зробити за той обмежений час, який у нас був", — розповів актор про свою підготовку.
Стен також зазначив, що він дистанціювався від сучасних матеріалів про Трампа, щоб зосередитися на відповідному часовому періоді, який відображено у фільмі.
Більша частина фільму зображує молодого Трампа як нервового, наївного аутсайдера з нью-йоркських околиць, який намагається знайти свій шлях у жорстокому та елітному світі Мангеттена, про який він мало що знає.
"Багато речей в його поведінці та характері набагато ближче до нас, ніж ми хочемо визнати", — сказав Себастьян Стен.
На початку фільму Дональд Трамп безуспішно намагається переконати свого батька в тому, що він може укласти амбітну готельну угоду. Натомість Рой Кон — суворий адвокат з потужними політичними зв'язками — вірить у молодого Трампа і бере його під своє крило.
"Зараз Кон найбільш відомий завдяки настановам, які дав Трампу, але ще до цього він був помітною фігурою в американській політиці та культурі. Відзначимо його найбільш кричуще лицемірство: Кон був геєм, який переслідував інших геїв, звільняючи їх з державних посад під час так званого лавандового страхуМоральна паніка щодо гомосексуальних людей в уряді Сполучених Штатів, яка призвела до їхнього масового звільнення з державної служби в середині XX століття. Це сприяло та йшло паралельно до антикомуністичної кампанії, відомої як маккартизм та другий червоний страх. 1950-х років. Протягом усього свого життя він залякував людей і намагався підмінити факти. Він помер від СНІДу в 1986 році, публічно наполягаючи на тому, що у нього був рак печінки, і до кінця заперечуючи, що він гей, незважаючи на те, що брав своїх коханців з собою на публічні заходи", — повідомляє BBC.
У фільмі "Учень" Роя Кона зіграв актор Джеремі Стронг, відомий за роллю Кенадалла Роя в серіалі "Спадкоємці".
Стронг є знаним прихильником методичної акторської гри, також відомої просто як "метод". Цей підхід заохочує акторів використовувати своє фізичне, розумове та емоційне "я" у створенні персонажа і наголошує на тому, як особистий досвід може розпалити акторську уяву. Наприклад, підготовка Гіта Леджера до ролі Джокера є одним із найвідоміших прикладів методичної акторської гри.
Під час підготовки до ролі Стронг поглинав книги про Роя Кона, дивився і читав його інтерв'ю, і навіть слухав необроблені звукозаписи, щоб відшліфувати вокальні патерни Кона.
"Я повертався додому, в готельний номер, і реальні наслідки того, що я відстоював і прищеплював Дональду Трампу, дуже, дуже шокували мене. Це було тривожне, жахливе місце — це серце темряви", — сказав Стронг.
Стронг також розповів, що під час зйомок він разом зі Стеном багато імпровізував, адже вони простежували "мерзенний зв'язок, який сформував місто, а можливо, й націю".
Роль Іванки Трамп — першої дружини Дональда Трампа — зіграла болгарська акторка Марія Бакалова (її проривною роллю стала участь у фільмі "Борат 2").
Іванка Трамп була моделлю й лижницею, тож для підкріплення візуальної схожості Бакалова носила одяг із великими підплічниками та відрощувала довгі нігті. За словами Бакалової, вона хотіла зіграти цю роль з повагою і гідністю, а саму Іванку акторка назвала "відвертою і сміливою" жінкою, яка "випереджала свій час".
Бакалова також працювала й над акцентом, адже сама вона виросла у Болгарії, а Іванка Трамп мала виразний чеський акцент:
"Існує багато відмінностей між болгарським і чеським акцентами. Як не дивно, я працювала над своїм акцентом чотири роки, відколи переїхала до Штатів. І ось останній рік я намагаюся повністю зруйнувати все, що я побудувала, і побудувати зовсім інший східноєвропейський акцент".
Саме один з епізодів фільму за участі Трампа та Іванки викликав найбільше критики та обурення з боку прихильників експрезидента, адже він зображує сексуальне насильство чоловіка над дружиною.
Сцена зґвалтування: реакція Трампа
У сцені, яка відбувається наприкінці фільму, Трамп зі злістю реагує на слова Іванки про його зовнішність. "У тебе обличчя, як довбаний апельсин. Ти товстішаєш, стаєш потворним і лисієш", — каже йому дружина. Надалі Трамп валить дружину на підлогу і ґвалтує її, запитуючи, чи знайшов він її точку G.
Після прем'єри фільму на Каннському кінофестивалі передвиборчий штаб Трампа засудив стрічку, назвавши її "сміттям". Стівен Чунг, представник кампанії кандидата в президенти, заявив у своєму зверненні, що команда Трампа подасть позов "для того щоб спростувати відверто неправдиві твердження цих фальшивих кінематографістів".
"Це сміття — чиста вигадка, яка сенсаційно подає брехню, що давно була спростована", — сказав Чунг.
Сама сцена фільму заснована на свідченнях, які надала Іванка Трамп під час процесу розлучення у 1990 році. За її словами, подібний напад стався невдовзі після операції зі зменшення волосяного покриву голови її чоловіка. Вона стверджувала, що Трамп штовхнув її на підлогу і вирвав жмені волосся. Спочатку Іванка описала те, що сталося, як зґвалтування, але згодом відмовилася від цього твердження.
У заяві 1993 року вона сказала:
"Одного разу в 1989 році ми з паном Трампом мали подружні стосунки, в яких він поводився зі мною зовсім інакше, ніж під час нашого шлюбу. Як жінка я відчувала себе скривдженою... Я назвала це зґвалтуванням, але я не хочу, щоб мої слова були витлумачені в буквальному або кримінальному сенсі".
Режисер Алі Аббасі відреагував на заяву Стівена Чунга, сказавши, що готовий зустрітися з Трампом, показати фільм і поговорити з ним після цього.
"Я не думаю, що це фільм, який йому обов'язково не сподобається. Я також не думаю, що він його полюбить. Думаю, він буде здивований, знаєте? І, як я вже казав раніше, я б запропонував зустрітися з ним будь-де, де він забажає, і обговорити контекст фільму, провести показ та поговорити після цього, якщо це комусь із команди Трампа буде цікаво", — сказав режисер.
Ще до прем'єри "Учня" у Каннах прибічники Трампа намагалися скасувати вихід фільму на екрани. Повідомляють, що Деніел Снайдер (один із мільярдерів — інвесторів стрічки), і колишній власник "Вашингтон Коммандерз", залишився незадоволений зображенням Дональда Трампа у стрічці.
"Джерела повідомляють, що Снайдер, друг Трампа, який пожертвував 1,1 мільйона доларів його інавгураційному комітету і Trump Victory у 2016 році, а також 100 тисяч доларів на його президентську кампанію 2020 року, вкладав гроші у фільм через Kinematics, оскільки був під враженням, що це буде позитивне зображення 45-го президента. Снайдер нарешті побачив монтаж фільму у лютому і, як повідомляється, був розлючений. Юристи Kinematics були залучені для боротьби з випуском «Учня», і почали надходити листи з вимогою припинити діяльність. Президент Kinematics Емануель Гінез наполягає, що творча суперечка між його компанією та кінематографістами не стосувалася Снайдера", — Variety.
Як надалі розвивалися судові процеси, пов'язані з "Учнем", наразі невідомо.
Відгуки критиків та рейтинги фільму
На сайті Rotten Tomatoes "Учень" має оцінку у 76 % якості від критиків. На платформі Metacritic — 62 %, а на IMDB — 4,6 з 10. У своїх оцінках критики розділилися: одним стрічка видалася фальшивою та надуманою, іншим — драматичною історією з видатною грою акторів.
"Описуючи його кар'єру до президентства, «Учень» тривожно повертає нас до старого Дональда, Дональда-жарту, який з'явився в камео у фільмі «Один вдома 2» і, звісно, мав власне популярне телешоу — жарт, який тепер зовсім не смішний. Це виглядає недоречним і позбавленим сенсу", — пише The Guardian.
"Обидва актори, особливо містер Стронг, чудово справляються в цій історії дорослішання, де молодий Трамп зображений із певною симпатією, хоча він втрачає свою душу, навчаючись наслідувати тактики Роя", — запевняють критики The Wall Street Journal.
"В деяких аспектах це реальна історія жахів, і Аббасі підходить до неї як до історії про Франкенштейна, де божевільний доктор створює монстра, а потім втрачає над ним контроль", — зауважуть оглядачі The Wrap.
"Адвокати Дональда Трампа погрожували подати до суду, щоб заблокувати випуск цієї драми... Це свідчить про марну майстерність фільму Алі Аббасі, оскільки перспектива такого цензурування викликає більше байдужості, ніж обурення", — підсумовують у New Yorker.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]