Розслідування видання NGL.media щодо завищеної ціни друку підручників посприяло тому, що Державна аудиторська служба проінспектувала роботу видавничих підприємств та Інституту модернізації змісту освіти (ІМЗО). Відтепер він не буде затверджувати й закуповувати книжки.
Про це 16 серпня розповідає "УП.Культура".
З'ясувалося, що хоча згідно із законодавством конкурс на друк підручників видавництва "Атлант" могли проводити без оголошення тендерів, інститут не виконував належно свої функції.
Непрозорий конкурсний відбір призвів до того, що підручників закуповували або забагато, або замало, тому держава втратила 4 741 500 гривень доходів та неефективно використала 3 942 000 гривень бюджетних коштів.
Окремо з бюджету використали 15 142 600 гривень на виправлення історичних неточностей, некоректного і недоречного змісту та інших вад. Сам підхід до перевірки назвали "формальним", а підручники — "низькорейтинговими".
Оскільки більшість друкарень є приватними, то вони не зобов'язані надавати звіти щодо держзамовлень, а затверджені норми на використані матеріали діють зі 1986 року і їх не можуть контролювати ні Міносвіти з ІМЗО, ні Держаудитслужба.
Тому Міносвіти отримало рекомендацію оптимізувати витрати на друк підручників — зокрема, зобов'язати видавництва та друкарні надавати документи, які підтверджують вартість їхніх послуг.
А діяльність ІМЗО щодо перевірки підручників припиниться. Оскільки з 1 січня 2024 року всі шкільні підручники мають проходити апробаціюДослідження якості шкільних підручників, яке відбуватиметься безпосередньо під час освітнього процесу , то керуватиме цим процесом Український інститут розвитку освіти. Це рішення затвердило Міністерство освіти 13 серпня.
Розслідування щодо завищених цін на підручники
Журналісти видання NGL.media заявляють, що новостворене видавництво "Атлант", яке спеціалізується на друці підручників для шкіл з мовами навчання національних меншин та для учнів з особливими освітніми потребами, тільки у 2024 році отримало понад 100 замовлень від Міносвіти на 178 млн грн. А друк одного підручника згідно з їхніми розрахунками має становити 455 гривень.
Співзасновник видавництва Віктор Круглов заявив, що друк підручників мовами нацменшин загалом збитковий, оскільки їхній наклад зазвичай не перевищує 800 примірників. Він додав, що "Атлант" насправді здешевив ціну одного підручника, оскільки тільки у 2019–2020 роках підручники мовами нацменшин (зокрема, угорською та кримськотатарською) коштували 2000–3500 гривень за одиницю.
Круглов також зазначив, що визначення ціни цілком маніпулятивне, оскільки видавництво розглядало ціну не одного окремого підручника, а загалом пакету замовлення.
Втім, 5 серпня у Міносвіти повідомили, що почнуть службове розслідування щодо закупівлі Інститутом модернізації змісту освіти підручників для дітей з особливими освітніми потребами за нібито завищеною ціною.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]