Чи дорого друкувати українські підручники? Дослідження журналістів, позиція видавця і початок розслідування Міносвіти

Чи дорого друкувати українські підручники? Дослідження журналістів, позиція видавця і початок розслідування Міносвіти

Підручники за завищеними цінами, розслідування журналістів, позиція видавництва
Підручники: ілюстративне фото. Lum3n/Pexels

Новостворене видавництво "Атлант" спеціалізується на друці підручників для шкіл з мовами навчання національних меншин та для учнів з особливими освітніми потребами. Тільки у 2024 році воно отримало понад 100 замовлень від Міносвіти.

Журналісти видання NGL.media заявляють, що вартість одного підручника обійдеться у 455 гривень.

Натомість у видавництві зазначають, що у ціну вкладено не лише витрати на поліграфію, а й авторські гонорари та роботу фахівців, оскільки це особливі книжки, підготовка яких вимагає залучення унікальних спеціалістів.

Суспільне Культура зібрало все, що відомо про ситуацію з друком шкільних підручників.

Згідно з розслідуванням видання NGL.media, засновниками видавництва "Атлант" є власники інших українських видавництв, що спеціалізуються на шкільних підручниках, а саме:

  • Віктор Круглов, власник видавничої групи "Основа" і видавництва "Ранок";
  • Олег Фурман, засновник видавництва "Генеза";
  • Олег Костенко, засновник видавничого центру "Оріон".

Загалом "Атлант" отримав від держави 104 угоди на 178 млн грн. Усі вони укладені прямо, без оголошення тендерів.

NGL.media розрахувало вартість одного підручника на прикладі 12 тисяч екземплярів "Здоров'я, безпеки та добробуту" для шестикласників. Це угода вартістю 5,4 мільйона гривень, з яких суто на поліграфічні послуги було виділено 4,8 мільйона. Ще 370 тисяч передбачені на загальні витрати та гонорари авторам.

Тому вартість одного підручника має становити 455 гривень.

Журналісти також звернулися безпосередньо до харківської друкарні ТОВ "ПЕТ", де й замовляло друк підручників видавництво. Згідно з їхніми розрахунками, замовлення, ймовірно, могло б обійтися у 871,2 тисячі гривень або 109 гривень за книжку.

Інші друкарні, до яких звернулися журналісти ("Арт-Прес" та "Україна" у Дніпрі та "Від А до Я" у Києві), готові були б надрукувати аналогічні підручники за 2,575 млн грн (215 грн за підручник), 2,2 млн грн (184 грн за підручник) та 1,611 млн грн (135 грн за підручник) відповідно.

"Виходячи з таких оцінок, прибуток «Атланту» від кількамісячної співпраці з державним «Інститутом модернізації змісту освіти» може сягнути 100–120 млн грн".

Директорка видавництва Лєля Мінакова у відповідь на запит NGL.media зазначила, що невідомо, на підставі яких саме факторів ці друкарні формували ціну, і загалом констатація факту щодо завищених цін без висновків фахівців не коректна.

Вона додала, що вартість поліграфічних послуг залежить від багатьох факторів (обсягу накладу, швидкості друку, якості друку), крім того, останнім часом друкарні вимушені працювати в умовах систематичних вимкнень електроенергії, що також впливає на кінцевий результат.

Суспільне Культура звернулося до співвласників видавництва, але відповідь отримало лише від Віктора Круглова, який також є власником видавництва "Ранок". Свою відповідь він також опублікував на Facebook-сторінці.

За словами Круглова, раніше в Україні взагалі не було видавництва, яке б спеціалізувалося на підручниках для дітей з особливими потребами: станом на 2022 рік, за його словами, існувало лише одне, яке видавало підручники шрифтом Брайля. А друк підручників мовами нацменшин загалом збитковий, оскільки їхній наклад зазвичай не перевищує 800 примірників.

Він також розповідає, що згідно з контрактом надрукувати підручники треба було до 1 серпня, щоб вчасно передати їх у школи. А друкарень, які відповідають санітарним нормам та друкують підручники в Україні загалом мало — тільки у травні 2024 року російським ракетним ударом була знищена друкарня "Фактор-друк" у Харкові. Тому підручники видавництво "Атлант" друкувало у п'яти різних друкарнях.

Круглов додає, що визначення ціни цілком маніпулятивне, оскільки видавництво розглядало ціну не одного окремого підручника, а загалом пакету замовлення. У зазначеній у статті друкарні "ПЕТ" друкували 11 перекладних підручників з накладом від 112 штук до 2270 штук, 12 підручників для дітей з ООПОсобливими освітніми потребами з накладом від 700 до 1000 штук, 12 підручників від 4000 до 10 000 штук.

"З приводу ціни за окремий підручник. Я би рекомендував зайти до книгарень і порівняти ціни на звичайні художні книжки. Усе можна вибачити видавцям, навіть кольорового «Гаррі Поттера» за 1500 грн, а вчасно виданий підручник для дітей з особливими потребами за 454 грн — ніколи".

У коментарях до допису Круглов додає, що видавництво "Атлант" насправді суттєво здешевило ціну одного підручника. За його словами, у 2019–2020 роках підручники мовами нацменшин (зокрема, угорською та кримськотатарською) коштували 2000–3500 гривень за одиницю.

"Там є одночасно видання з накладом 112 примірників, 200 примірників. Для офсетного друку малі наклади це колосальний збиток. Журналісти, якби увесь пакет замовлення прорахували, побачили б, що все, що нижче 500 примірників, — збиткові видання", — зазначає він.

Однак 5 серпня у Міністерстві освіти і науки України повідомили, що почнуть службове розслідування щодо закупівлі Інститутом модернізації змісту освіти підручників для дітей з особливими освітніми потребами за нібито завищеною ціною.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок