Рідкісний лист Франца Кафки свідчить про те, що в нього був письменницький блок

Рідкісний лист Франца Кафки свідчить про те, що в нього був письменницький блок

На аукціоні продадуть лист Франца Кафки — про письменницький блок
Книжки Франца Кафки у Празі, 13 жовтня 2007 року. Getty Images/MICHAL CIZEK/AFP

Письменник Франц Кафка у листі до австрійського видавця Альберта Еренштайна скаржився на те, що йому важко писати. Дослідники пов'язують письменницький блок Кафки з його станом здоров'я.

Про це повідомляє The Guardian.

На листі не вказано дати. Дослідники вважають, що Кафка написав його між квітнем і червнем 1920 року. Тоді письменник лікувався від туберкульозу в клініці Мерано, на півночі Італії.

Як кажуть науковці, Кафка стикався з письменницьким блоком протягом життя, проте труднощі посилилися через погіршення стану здоров'я.

"Коли турботи проникають до певного шару існування, письмо й скарги, очевидно, припиняються. Мій опір також не був сильним", — писав Кафка.

Рідкісний лист Франца Кафки свідчить про те, що в нього був письменницький блок
Лист Франца Кафки, який продадуть на аукціоні. Sotheby’s

Кафка написав листа німецькою мовою. Дослідники вважають, що це відповідь митця на прохання Еренштайна написати статтю до експресіоністського літературного журналу Die Gefährten ("Братерство"). У листі йшлося, що Еренштайн бачив у друку новий твір Кафки — можливо, збірку оповідань "Сільський лікар", яку той написав 1917 року, а опублікували її через два роки. Але у листі Кафка заперечив, що зараз активно пише.

"Три роки я нічого не писав, те, що вийшло зараз, — це старі речі, у мене немає інших доробків, навіть тих, які я почав", — написав він.

Sotheby’s виставить лист на онлайн-аукціон 27 червня. Очікувана вартість — від 12 000 до 18 000 доларів (484 000 — 727 000 грн).

Фахівець із книг та рукописів Sotheby’s Габріель Гітон сказав, що листи Кафки, в яких згадуються його твори, — рідкість.

"Це досить рідкісна річ, бо це лист зі значним змістом, який підштовхує вас до нього як до особистості та дає вам можливість відчути його", — зазначив Гітон.

Лист підписаний тільки прізвищем автора — Кафка.

"Те, що серед усіх письменників Кафка говорить з нами про письменницький блок, є особливо гострим і значущим, — сказав Гітон. — Він майже як лауреат письменницького блоку, як ми бачимо з його щоденників".

Кафка у своїх листах та щоденниках описував цей стан так: "кінець письму, коли це знову захопить мене?", "стара недієздатність", "повна зупинка", "нескінченні муки".

"Ви повинні ніби пірнути вниз і тонути швидше, ніж те, що тоне раніше за вас", — писав він у щоденнику 30 січня 1915 року.

Гітон сказав: "Ми добре усвідомлюємо, до якої міри писання висувало високі вимоги до Кафки та вимагало глибоких запасів його внутрішньої сили. Ви ніколи не відчуєте, що писати йому легко. Він виснажений цим, це не те, що випливає з нього легко, і це дуже глибоке почуття".

Франц Кафка — німецькомовний письменник, експресіоніст, який народився в Празі. Він завершив юридичний факультет Празького університету, згодом працював страховим клерком. 1920 року Кафка мав роман з Міленою Ясенською, чеською журналісткою, що переклала "Кочегара" чеською. Вона, імовірно, надихнула його подолати письменницький блок та написати останні твори. Ними стали незакінчений роман "Замок" і оповідання "Голодар". Кафка помер 3 червня 1924 року.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок