Рукописи, малюнки та листи Франца Кафки виклали онлайн

Рукописи, малюнки та листи Франца Кафки виклали онлайн

Рукописи, малюнки та листи Франца Кафки виклали онлайн
.

Національна бібліотека Ізраїля опублікувала онлайн-архів документів Франца Кафки. Оцифрована колекція містить три чернетки його незавершеного твору "Підготовка до весілля на дачі", сотні особистих листів, ескізів та подорожніх нотаток.

Як повідомляє BBC, цю колекцію заповів бібліотеці єврейський чеський письменник Макс Брод, друг Кафки.

Франц Кафка помер у 1924 році після семирічної битви з туберкульозом, коли йому був 41 рік. Перед смертю він попросив приятеля знищити всі свої рукописи.

Натомість Брод опублікував їх. Якби не цей вчинок, творча спадщина Кафки майже напевно відійшла б у забуття.

Під час нацистської окупації Брод втік з Чехословаччини до Тель-Авіва. Папери Кафки він носив із собою у валізі, а згодом продовжував публікувати, допомагаючи посмертно закріпити місце свого друга в історії літератури.

Рукописи, малюнки та листи Франца Кафки виклали онлайн
MAX BROD ESTATE / NATIONAL LIBRARY OF ISRAEL

Після смерті Брода у 1968 році колекція Кафки зникла. Щоб знайти та повернути її, Національній бібліотеці знадобилося чимало часу.

Як з'ясували слідчі, Брод попросив свою секретарку Естер Хофф передати всі документи до Національної бібліотеки. Однак жінка тримала архів у себе до самої смерті у 2007 році, зберігаючи деякі з документів у своїй квартирі в Тель-Авіві, а інші – у банківських сховищах в Ізраїлі та Швейцарії. У 1988 році вона продала рукопис "Судового процесу" за 2 мільйони доларів.

Коли Хофф померла, Національна бібліотека звернулася до її дочок з проханням вшанувати останні побажання Брода та передати їм рукописи, що залишились. Ті відмовили, а наступного року розпочався судовий розгляд.

Зрештою Верховний суд Ізраїлю став на бік бібліотеки. Слідчим дозволили зайти у квартиру Хофф в Тель-Авіві. Там вони виявили, що деякими з документів гралися коти, які завдали певної шкоди документам.

Останній пакет архіву Кафки надійшов до бібліотеки у 2019 році.

На початок