Це рішення має оздоровити кіноспільноту: Денис Іванов про рішення апеляційного суду щодо Ради з підтримки кіно

Це рішення має оздоровити кіноспільноту: Денис Іванов про рішення апеляційного суду щодо Ради з підтримки кіно

Ексклюзивно
Суд підтвердив, що Рада з підтримки кінематографії нелегітимна
Денис Іванов. Фото: Julia Weber / Facebook: Denis Ivanov

Апеляційний суд підтримав позов Національної спілки кінематографістів та підтвердив, що Рада з підтримки кінематографії нелегітимна. Кіноспільнота тепер сподівається, що це стане першим кроком до оздоровлення усієї системи підтримки кіно в Україні.

Про це у коментарі для Суспільне Культура розповів продюсер Денис Іванов.

За його словами, саме засідання тривало недовго — суд вислухав обидві сторони та вже хвилин за 15 ухвалив остаточне рішення. Згідно з ним, постанова Кабміну про продовження терміну дії Ради з підтримки кіно має бути скасована і з моменту оголошення рада не є легітимною.

"З погляду того, як це рішення повпливає на кіноспільноту, то я думаю, що однозначно це рішення матиме позитивний вплив", — поділився Іванов.

Він додав, що раніше рада відзначилася прямим конфліктом інтересів, зокрема члени голосували за проєкти своїх компаній, що прямо заборонено законом.

Крім того, наголошує Іванов, таких питань до органу було дуже багато — як про непрозорість ухвалення рішень, так і про етику спілкування з представниками кіноорганізацій, які зверталися з тих чи тих питань.

Продюсер розповідає, що рада є одним з ключових органів у державному управлінні кінематографією, тому що саме вона розподіляє кошти за категоріями, оголошує конкурси кінопроєктів, регламентує їхнє проведення, обирає експертів, затверджує їхній склад і ухвалює фінальне рішення про те, які саме проєкти перемогли у цих конкурсах.

Іванов зазначив: кіноспільнота була ще обурена і тим, що у 2024 році було оголошено конкурс кінопроєктів "з рекордним бюджетом".

Тоді понад 700 дієвців культури та 13 організацій написали відкритого листа до української влади із закликом не виділяти кошти Держкіно й переспрямувати цьогорічний бюджет відомства на потреби Сил оборони. Також звернення містило висловлення недовіри керівництву Держкіно та Раді з підтримки кінематографії.

Продюсер додає, що спільнота сподівалася, що вдасться зайнятися реформуванням управління кінематографії, бо "зараз перед українським кінематографом стоять реальні виклики того, щоб працювати як важливий елемент культурної дипломатії, щоб доносити український погляд у кіно, яке породжує емпатію, до закордонних суспільств, щоб гуртувати українське суспільство навколо певних цінностей".

"Але натомість ми маємо систему, яка, по-перше, очевидно корумпована, бо члени ради голосували в минулому за проєкти, які належали їхнім компаніям, і по-друге, компетентність і доброчесність їхніх рішень реально ставилися під сумнів".

Тому, на думку Іванова, це рішення апеляційного суду оздоровить ситуацію, яка склалася в кіноіндустрії за останні три роки, і це буде "повернення українського кіно до здобутків, а не до зубожіння".

Чому НСКУ подала до суду

У березні 2023 року Кабінет Міністрів оприлюднив постанову № 203 про продовження повноважень членів Ради з державної підтримки кінематографії. Її ухвалили після звернення Держкіно — там заявили про неспроможність провести конкурс через воєнний стан.

Пізніше Українська кіноакадемія опублікувала офіційну заяву, в якій висловила незгоду з рішенням Кабміну, а Національна спілка кінематографістів України подала позов проти Кабміну, оскаржуючи рішення Держкіно подовжити повноваження членів Ради.

У листопада 2023 року суд задовольнив позов кіноспільноти проти Держкіно в повному обсязі. Тепер і апеляційний суд підтвердив це рішення.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок