Ефіопія вимагає зупинити продаж щита, який понад 100 років тому забрали британці

Ефіопія вимагає зупинити продаж щита, який понад 100 років тому забрали британці

Ефіопія вимагає зупинити продаж щита, який понад 100 років тому забрали британці
. Фото: AndersonandGarland

Аукціонний дім Anderson & Garland у британському Ньюкаслі 29 лютого планує завершити продаж щита з Мекдали, який більш ніж 100 років тому вивезли з Ефіопії. Однак уряд Ефіопії вимагає повернути артефакт.

Про це повідомляє The Guardian

Щит захопили британські військові у 1868 році як трофей після битви біля Мекдали. На щиті навіть викарбувана дата битви. Міністерство туризму Ефіопії почало вимагати реституції артефакту.

Також в уряді назвали проведення аукціону "недоречним та аморальним". Там вважають, що після продажу щит із Мекдали зникне у приватній колекції.

Національний комітет реституції Ефіопської національної спадщини, що є частиною Міністерства туризму країни, звернувся до аукціонного дому та попросив про початок процедури реституції.

"Оскільки артефакт незаконно отримано під час каральної експедиції до Ефіопії, коли ці предмети були пограбовані, продаж цього предмета на вашому аукціоні є недоречним", — йдеться в листі від комітету.

Представник Anderson & Garland підтвердив The Guardian отримання листа, але компанія не надала подальших коментарів.

Аукціонний дім детально розповідає про артефакт на сайті. Це абазинський щит XIX століття, купольної круглої форми, діаметром 52 см, виготовлений зі шкіри з металевим каркасом. Також описують обставини битви, під час якої захопили щит.

Так, у 1867 році люди імператора Теводроса II взяли в заручники протестантських місіонерів та британських дипломатів, які хотіли визволити їх мирним шляхом. Тоді після місяців планування британські війська висадилися в Зула на Червоному морі та почали рух до Мекдали. Британці розгромили 9-тисячне військо імператора та захопили Мекдалу, імператор вчинив самогубство.

Реституція від Великої Британії

Уряд Ефіопії уже два десятиліття намагається повернути речі, вивезені з країни в 1868 році. У 2007-му вони без успіху намагалися повернути сотні артефактів із Мекдали включно з регаліями, манускриптами та коштовностями, які зберігаються в британських інституціях.

У 2018 році, перед виставкою артефактів із Мекдали, Музей Вікторії й Альберта в Лондоні заявив, що деякі предмети можуть бути повернуті до Ефіопії на довгострокову позику. 22 вересня 2023 року деякі вивезені артефакти під час війни в Мекдалі 1868 року були передані посольству Ефіопії в Лондоні.

У 2021 році коптська Біблія в шкіряній палітурці та набір рогових мензурок були зняті з продажу в Брідпорті в Дорсеті після того, як посольство Ефіопії успішно звернулося до аукціонного дому та продавця з вимогою "зупинити цикл позбавлення власності".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок