З'явилося шість безкоштовних шрифтів, присвячених київським станціям метро

З'явилося шість безкоштовних шрифтів, присвячених київським станціям метро

Оновлено
З'явилося шість безкоштовних шрифтів, присвячених київським станціям метро
Пак Kyiv Metro Fonts. Kyiv Metro Foundry

Українські графічні дизайнери створили безкоштовний набір шрифтів Kyiv Metro Fonts, присвячених станціям київського метрополітену.

Про це повідомили на сайті Kyiv Type Foundry та розповідає про шрифти "Читомо".

"У 2022 році київський метрополітен став бомбосховищем для тисяч мешканців міста. Цей сумний факт — ще одна важлива віха в його багатій історії. Побудований шість десятиліть тому, метрополітен щодня перевозить близько 1,32 млн пасажирів. Як частина архітектури станції, літери київського метро багато розповідають нам про його історію. Це як книга, яку можна читати в різних напрямках", — пишуть на Kyiv Type Foundry.

Над паком працювали студенти літнього воркшопу 2023 року "Шрифти Київського метро" від Kyiv Type Foundry. Допрацювали шрифти:

 • Даша Ленгрен;
 • Назарій Кондратюк;
 • Вадим Аксєєв;
 • Євген Анфалов;
 • Матвій Маслюков.

Набір має на меті "зберегти типографічну пам'ять міста" й містить 6 шрифтів:

 • ROMAN

KTF Metro Roman — це відродження металевих літер, які застосовували на перших станціях червоної лінії з 1960 року. Шрифт заснований на пропорціях римського монументального письма, характерного для неокласицизму сталінської доби.

Шрифт KTF Metro Roman на станції "Вокзальна"
Шрифт KTF Metro Roman на станції "Вокзальна". Kyiv Metro Foundry
 • CONTRACT

Цей шрифт набув більшої популярності, ніж антиква. Згідно з інформацією на сайті Kyiv Type Foundry, він був своєрідним "промисловим стандартом", який відливали по всьому Радянському Союзу в однакових формах.

Зокрема, його використали в 1971 році, коли з'явилися такі станції метро, як "Берестейська" (тоді "Жовтнева"), "Нивки" й "Святошин". Цей шрифт був також на площі Калініна (нині "Майдан Незалежності"), а зараз на Поштовій і Контрактовій площах. Назва KTF Contract відсилає до станції "Контрактова площа" і звучить так само прагматично, як і функціоналістична естетика шрифту.

Шрифт CONTRACT на станції метро "Нивки"
Шрифт CONTRACT на станції метро "Нивки". Kyiv Metro Foundry
 • BLUELINE

Цей шрифт став "візитівкою київського метрополітену": широкі квадратні літери, схожі на екран телевізора. Наприкінці 70-х років вони були популярні в усьому світі, уособлюючи технологічний оптимізм і прогрес.

Шрифт BLUELINE залишився на станціях "Олімпійська", "Тараса Шевченка", "Героїв Дніпра" та "Мінська".

Шрифт BLUELINE
Шрифт BLUELINE. Kyiv Metro Foundry
 • SPORT

У книжці Ясабуро Куваями International Logotypes (1990) є ті ж букви, що й на станції метро "Палац спорту". А завдяки Флоріану Хардвігу творці шрифту дізналися, що він називається New York 30 і був створений голландським дизайнером Лео Меуфельсом для Mecanorma (французький аналог Letraset) у 1984 році. Про цей факт дизайнери довідалися на стадії фіналізації, тож шрифт видався інтерпретацією, а не реплікою. Ймовірно, каталог Mecanorma потрапив до рук Миколи Альошкіна — архітектора метрополітену.

З'явилося п'ять безкоштовних шрифтів, присвячених київським станціям метро
Шрифт SPORT. Kyiv Metro Foundry
 • BOTANICAL

Шрифт для "Золотих воріт" розробили московські архітектори метрополітену під час початкового проєкту цієї станції. У 1989 році їх звільнили з проєктування метро, але відлиті літери залишилися. Тоді їх трохи змінили й почали використовувати на "Осокорках" і "Печерській". Дехто пропагував цей шрифт як типографію Київської Русі. Пізніше "згадки" про Київську Русь з'явилися в грамотах на "Видубичах", "Позняках" і "Теремках".

Подібний, але більш модерністський погляд застосували також на станціях "Дружби Народів" і "Славутич". Букви створив Микола Альошкін.

Шрифт BOTANICAL на станції метро "Дружби народів" (зараз — "Звіринецька")
Шрифт BOTANICAL на станції метро "Дружби народів" (зараз — "Звіринецька"). Kyiv Metro Foundry
 • XARKIV

Шрифт XARKIV виконали з плитки — згідно з легендою, архітектор станції"Харківська" Валерій Гнєвишев зробив так, щоб запобігти подальшим перейменуванням.

Шрифт XARKIV
Шрифт XARKIV. Kyiv Metro Foundry

Українці можуть безкоштовно завантажити набір шрифтів Kyiv Metro Fonts за посиланням.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок