"Ейнштейн і бомба" на Netflix увійшов у топ переглядів: до чого тут "Оппенгеймер"

"Ейнштейн і бомба" на Netflix увійшов у топ переглядів: до чого тут "Оппенгеймер"

"Ейнштейн і бомба" на Netflix увійшов у топ переглядів: до чого тут "Оппенгеймер"
Альберт Ейнштейн. Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

На Netflix вийшов фільм "Ейнштейн і бомба", що розповідає про життя та винаходи Ейнштейна у США після його втечі з нацистської Німеччини.

Реліз фільму на стримінговій платформі відбувся 16 лютого, наразі він серед 10 найпопулярніших стрічок сервісу.

Фільм "Ейнштейн і бомба" вийшов на тлі успіху "Оппенгеймера", який тріумфально збирає усі можливі нагороди на міжнародних кінофестивалях. Цей цікавий факт підкреслюють американські кінокритики, які стежать за успіхом фільму "Ейнштейн і бомба", що за кілька днів опинився у топі переглядів стримінгового сервісу. Наразі стрічка "Ейнштейн і бомба" в топі переглядів як у світовому Netflix, так і в Україні.

Хоча фільм досить критично був оцінений багатьма глядачами: на сайті на Rotten Tomatoes глядачі оцінили його у 51 %.

Водночас американський Forbes зауважує, що фільм є другим найкращим документальним фільмом Netflix, який коли-небудь виходив у п’ятницю на стримінговій платформі.

"Ейнштейн і бомба" та "Оппенгеймер" — дуже різні за своєю формою та роботою з матеріалом. Якщо "Оппенгеймер" розповідає біографію творця ядерної зброї через художню форму, то "Ейнштейн і бомба" є документальною драмою, що поєднує архівні матеріали та акторську гру (у фільмі грає Ейдан Макардл, Ендрю Гевілл та Рейчел Беррі).

Ці фільми — антагоністи ще й через те, як розвивалися стосунки Ейнштейна та Оппенгеймера, зокрема Ейнштейн різко критикував застосування ядерної зброї.

Про Ейнштейна та створення ядреної бомби раніше Суспільному розповів молодший науковий співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України Максим Василенко:

"Один з наслідків теорії відносності та моделі чотиривимірного простору, який вона передбачає, є твердження, що всяка маса пропорційна енергії. Тобто, будь-яка частинка має енергію спокою. Таким чином, знаменита формула E=mc2 пояснила дефект маси при ядерному розпаді. Фактично, Ейнштейн заклав теоретичні основи для розробки ядерної зброї".

Втім, прямого стосунку до створення ядерної зброї Ейнштейн не мав, як зауважує український науковець.

Він пояснював, що у США допускали до участі у "Манхеттенському проєкті" виключно американських вчених та тих дослідників, які склали присягу, а сам Ейнштейн виступав проти подібних розробок і навіть був одним з підписантів листа до президента Рузвельта із закликом відмовитися від застосування ядерної зброї.

Критика відгукується на стрічку "Ейнштейн і бомба" дуже по-різному. Від схвальних відгуків на кшталт таких, як у The Wall Street Journal, що назвав фільм "зворушливою, глибокодумною документальною драмою", до критичних, таких як колонка на The Indian Express. Автор видання говорить, що фільм є "спробою підтягнути популярність «Оппенгеймера» Крістофера Нолана, не турбуючись про те, щоб відповідати амбіціям чи складності цього блокбастера".

Зокрема, критикують фільм за надмірні художні елементи, які лише претендують на те, щоб бути правдою. Так, замість того щоб використати архівні матеріали (як, скажімо, бомбардування Нагасакі чи промова Ейнштейна в Королівському Альберт-голі в 1933 році, де він засуджує нацизм) у стрічці подані зафільмовані епізоди, а архівні кадри показані точково. Фільм також починається з фрази про те, що кожне слово в ньому належить Ейнштейну, але форма та оповідь стрічки, на думку The Indian Express, цьому суперечить.

У виданні The Rolling Stone погоджуються з тим, що фільм має свої недоліки, але наполягають, що стрічка все ж може зацікавити глядачів:

"Драматургія може бути трохи незграбною, та й зачіска і макіяж не виграють «Оскарів». Але суть не в цьому. Вирішивши відмовитися від стандартного документального формату чи малобюджетного біографічного підходу, творці фільму зуміли зробити історію більш людяною".

Ця історія — про те, як людина виступала проти нацизму та убивств і вірила у те, що технології не будуть використані для знищення людей. The Rolling Stone називає Ейнштейна "радикальним пацифістом", чиї досягнення, за іронією долі, застосували у війні.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок