Понад 500 храмів різних конфесій зруйновано або пошкоджено війною

Понад 500 храмів різних конфесій зруйновано або пошкоджено війною

Понад 500 храмів різних конфесій зруйновано або пошкоджено війною
Вид на зруйнований Богородицький скит Святогірської лаври на Донеччині, 6 травня 2023 року. Фото: Yan Dobronosov/Global Images Ukraine via Getty Images

Керівник проєкту "Релігія в огні" Руслан Халіков заявив, що з початку повномасштабного вторгнення Росія пошкодила або зруйнувала приблизно 530 храмів різних конфесій в Україні. Загинули щонайменше 25 служителів.

Про це він сказав 24 січня під час пресконференції "Нічого святого: воєнні злочини російських окупантів проти релігійних громад та священнослужителів" у "Медіацентрі Україна".

Проєкт моніторить російські воєнні злочини проти релігійних громад. Релігієзнавець говорить, що деякі з 530 храмів потрапляли під обстріл не один раз. Інколи пошкодження стаються через невибіркові удари Росії, а інколи, навпаки, російська армія проводить попередню розвідку і знає, куди скеровує вогонь.

Халіков додав, що майже чверть пошкоджених окупантами храмів уже неможливо використовувати — вони зазнали суттєвих руйнувань або ж зруйновані повністю. 9 % із цих 530 будівель цілком знищені, а 16 % зазнали таких руйнувань, що їх неможливо буде відновити.

Найбільше пошкоджених релігійних споруд у Донецькій області — 102. В Київській області пошкоджено 81 об'єкт, в Луганській — 62, у Харківській — 61, в Херсонській — 56, у Запорізькій — 32. Крім того, десятки релігійних споруд пошкоджено в Сумській, Чернігівській, Миколаївській та Дніпропетровській областях.

Проєкт "Релігія в огні" визначив, що приблизно половина від усіх пошкоджених ворогом релігійних споруд — храми Української православної церкви. Третина постраждалих храмів — протестантські. Також зафіксовані випадки обстрілів юдейських, мусульманських та індуїстських релігійних споруд.

"Захищаючи так звані традиційні цінності, росіяни насамперед б'ють по православних храмах", — сказав Руслан Халіков.

База даних "Релігії в огні" також має інформацію про щонайменше 25 загиблих діячів релігії, загинули й деякі люди, які шукали прихисток у релігійних спорудах. Так, щонайменше 17 цивільних осіб загинули 19 червня під час обстрілу Ісламського культурного центру "Бісмілля" в Сєвєродонецьку.

За даними Державної служби з етнополітики, з 24 лютого 2022-го до 26 січня 2023 року в Україні було зруйновано або пошкоджено щонайменше 307 релігійних об'єктів у 15 областях.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок