Трилер "Солтберн" оскароносної Еміралд Феннел вийшов у світовий прокат у листопаді 2023 року. Критики здебільшого схвально відгукувалися про сатиру на британську аристократію. Стрічка також набула популярності в TikTok, де реакції, відео та коментарі з однойменним гештегом #saltburn набрали понад 2,3 млрд переглядів.
Суспільне Культура розповідає про що фільм та що про нього кажуть критики й користувачі соцмереж.
Зйомки та головні герої
Фільм "Солтберн" знімали у Великій Британії. Режисерка Еміралд Феннел — лауреатка премії "Оскар" за найкращий сценарій. Вона отримала статуетку за свою дебютну повнометражну роботу — трилер "Перспективна дівчина" (2020).
"Солтберн" 17 листопада 2023 року відкривав 67-й Лондонський кінофестиваль, а вже за декілька днів вийшов у широкий прокат. Зараз стрічку можна переглянути на Amazon Prime Video.
Для зйомок команда винайняла приватний сімейний маєток у Нортгемптонширі, зведений 1300 року. Події стрічки розпочинаються восени 2006 року.
Як розповідає компанія Metro Goldwyn Mayer (MGM), це історія про студента Олівера Квіка (виконавець ролі — Баррі Кіоган), який, намагаючись знайти своє місце в Оксфордському університеті, знайомиться з аристократом Феліксом Кеттоном (актор — Джейкоб Елорді). Той запрошує хлопця до свого маєтку Солтберн провести незабутнє літо.
Фелікс має незвичну родину, яка мешкає з ним у будинку: батько сер Джеймс (Річард Е. Грант); марнославна гламурна мати Елспет (Розамунд Пайк); сестра Венетія з розладами харчової поведінки (Елісон Олівер) і дивачка Памела (Кері Малліган), яка гостювала в маєтку й надовго затрималася.
Герой Фелікс, як ідеться в рецензії Vogue на стрічку, — "доволі брутальний прояв патріархальних цінностей". Він вважає, що все йому підвладне.
Натомість герой Олівера — "небезпечний, химерний і водночас розгублений та наївний". Його втілив актор Баррі Кіоган, у якого мати померла від передозування героїном, а хлопця та його брата виховувала бабуся, він пожив у 13 прийомних сім'ях. Тому виконавець говорить про те, що зміг зануритися у внутрішній світ Олівера, адже і йому самому ніяково попросити сніданок у розкішному маєтку.
Які теми порушує "Солтберн"
Провідна тема "Солтберна" — оманливий шарм британської аристократії.
Кінокритикиня Кларісс Логрі в рецензії для видання The Independent пише: "Як класова сатира стрічка не робить жодних висновків. Але сповнена по вінця похмуро смішною, жовчною відразою. Для режисерки, яка походить з таких самих вищих класів, проти яких вона спрямовує тему фільму, це акт самокопання".
Кінотворчиня і справді виросла у вишуканих колах. Її батько Тео — дизайнер ювелірних прикрас, серед його друзів — Елтон Джон, Мадонна та Елізабет Герлі. Мати Луїза — авторка роману Dead Rich про заможний клан "Спендери". Еміралд Феннел каже, що хотіла зняти "щось сексуальне" про хлопців, до того ж їй близька атмосфера хаосу в заміських будинках.
"Я вважаю, що наша фетишизація титулів та багатства цілковито садомазохістська, — розмірковує Еміралд Феннел. — Не можу полишити цю тему: як ми ставимося до бажаного, водночас і ненавидимо, бо знаємо, що воно недосяжне — і все-таки не можемо припинити відчайдушно жадати цього. Чому?"
Критикиня Логрі зауважує, що глядачі можуть відчути не більш як дрібку жалю до аристократичної сім'ї Фелікса: "Вони виросли настільки відгородженими від світу, що все, що тільки й можуть спостерігати за Олівером з антропологічним захопленням".
У стрічці також є незвичні сцени із сексуальним підтекстом. Одна з найбільш обговорюваних — коли Олівер п'є воду зі зливу після того, як Фелікс задовольнив себе у ванні.
Вірусний гештег "Солтберна"
Наприкінці фільму Олівер танцює в маєтку під пісню Софі Елліс-Бекстор Murder on the Dancefloor.
ЗумериМолодь, яка народилася у 2000–2012 роках, які, імовірно, походять із заможних родин, почали використовувати цей епізод у TikTok. Вони відтворюють танець Олівера на фоні своїх розкішних інтер'єрів і ставлять гештег #saltburn.
Деякі інші ж користувачі зауважили, що автори таких роликів не вловили суті "Солтберна", яка полягає в сатиричному висміюванні життя вищих класів. І через хибне прочитання фільм став лише ще одним приводом похизуватися, пише Dexerto.
Серед критичних коментарів тренду:
- "Я не дуже впевнений, що ми дивилися той самий «Солтберн»";
- "Дивно, скільки людей не зрозуміли суті «Солтберна»";
- "Мені так смішно, що багаті люди використовують «Солтберн», щоб похвалитися, геть проґавивши сенс фільму".
Що про "Солтберн" кажуть кінокритики
Є й дещо інше трактування тренду. Елліот Гост у колонці для британського видання Dazed висловлює своє переконання, що фільм "Солтберн" не проголошує, що "багата людина" однозначно дорівнює "погана людина". У самій же стрічці родина Фелікса Кеттона насправді ніколи не виглядає жахливими людьми через класове походження. Попри їхні проблеми між собою і деякі старомодні дивацтва, Кеттони не виглядають жахливо, а от Олівер, представник середнього класу, має вигляд вигнанця.
СПОЙЛЕР: фінальна сцена з танцем, яку в TikTok відтворюють багатії, — відбувається, коли Олівер убив родину Кеттонів та привласнив їхнє майно. І люди, які знімають для соцмереж свої шикарні апартаменти, відтворюють саме Олівера.
"Хай навіть не усвідомлюючи цього, люди в цих відео висміюють можливість того, що в їхньому житті може статися «Солтберн». Для них фільм не є повчальною історією (...) Вони можуть спокійно танцювати у своїх маєтках і показувати все своє майно, бо знають, що ймовірність того, що якийсь Олівер забере у них усе, майже неможлива", — пише Елліот Гост і робить висновок, що коментар про класову нерівність щодо тренду TikTok — хибний.
Ця думка загалом суголосна з рецензією на фільм критикині Адріан Гортон для The Guardian: "Фільм хоче, щоб ви спочатку бачили і відчували, а потім думали".
"На мою думку, неоднозначність «Солтберна» — це результат не стільки сатиричного задуму фільму, скільки його прийомів — візуальних провокацій, сцен аристократичних розкошів і розпусти, сміливого бажання", — говорить оглядачка.
Не дуже схвальний коментар є і в відгуку Веслі Морріса для The New York Times: "У фільмі є кілька поворотів і жменька вдалих реплік, але в ньому не так багато думок і ще менше почуттів. Перед нами фільм, де порушується тема гомосексуальності, але яка порушує розбещеність та підступність".
Морріс припустив, що режисерка хотіла зняти стрічку про токсичну елітарність, але це вийшло в неї невдало. Також, на його думку, Феннел не розуміє психологію головних героїв.
Я не сміявся та не був вражений. Я просто сидів і дивився, як актори роблять усе, щоб урятувати решту фільму, яка йде в унітаз. (...) Це ще одна музична відеофантазія, але настільки цинічна і буквально нахабна, що мене аж пересмикнуло, коли я її дивився.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]