Виставки Києва: куди сходити до кінця 2023 року

Виставки Києва: куди сходити до кінця 2023 року

ДоДому на Різдво Український дім виставка Київ
Відкриття виставки "ДоДому на Різдво. Світло української традиції" в "Українському домі", Київ, 14 грудня 2023 року. Фото: Національний центр "Український Дім"/Facebook

Ви в Києві, у вас уже почалася різдвяна відпустка і ви думаєте, куди б сходити? Або ж просто хочете перед святами надихнутися мистецтвом та людськими історіями? До кінця цього року в столиці можна відвідати декілька виставок на різний смак.

Є нагода ознайомитися з павільйоном, що представляв Україну на Бієнале архітектури у Венеції, роздивитися інструменти для вибійки, поміркувати про наслідки підриву Каховської ГЕС та багато іншого.

Суспільне Культура зібрало дев'ять проєктів, які варто відвідати перед новим роком.

"Павільйон України на Архітектурному бієнале 2023", Музей Ханенків, 14 грудня 2023 — 7 січня 2024

Відкриття проєкту "Павільйон України на Архітектурному бієнале 2023" відбулося 14 грудня в Музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків.

Цьогоріч Україна вперше з 2014 року брала участь в Бієнале архітектури у Венеції. 18-та Міжнародна архітектурна виставка мала назву "Лабораторія майбутнього". А український проєкт на бієнале — Before the Future ("Перед майбутнім"). Його кураторами були Ірина Мірошникова та Олексій Петров з бюро "Форма" і Борис Філоненко з IST Publishing.

Як пояснює Музей Ханенків, "Перед майбутнім" — про повоєнне майбутнє України. 35 представників архітектури, мистецтва та науки створили п'ять тематичних виставок у Венеції. Ці виставки у різний спосіб залучали глядачів до спільного діалогу про відбудову, політику комеморації, екологію та життя на небезпечних землях, про самоорганізацію, тимчасові спільноти та солідарність українців.

Ці самі теми в Музеї Ханенків будуть порушувати знову. Куратори для цього запросили експертів для дискусій. А гості зможуть ознайомитися з національним павільйоном України на Бієнале архітектури 2023.

Павільйон України на Архітектурному бієнале 2023, Київ, Музей Ханенків
Відкриття виставки "Павільйон України на Архітектурному бієнале 2023", Київ, Музей Ханенків, 14 грудня 2023 року. Фото: Музей Ханенків/Facebook

"Крізь мої стіни промені сонця торкаються твоїх", "Мистецький арсенал", 21 грудня 2023 — 14 січня 2024

Лабораторія сучасного мистецтва Мала галерея "Мистецького арсеналу" відкриє експозицію "Крізь мої стіни промені сонця торкаються твоїх". Це сьома виставка у серії мистецьких діалогів "Одне з одним. Просторові діалоги". Авторки — Дарія Кузьмич та Марина Макаренко.

Дарія Кузьмич створила інтерактивну інсталяцію, де "час і методи взаємодії між об'єктами та тілом переплетені з нетривкими житловими просторами", пишуть організатори. В утвореному просторі сонце є активним співавтором. У відеороботі Марини Макаренко уявлення про сонце продовжує існувати "як імпульс для спекулятивних міркувань про тілесність, час та історії, власні та колективні, реальні та вигадані".

Виставка "Крізь мої стіни промені сонця торкаються твоїх"
Афіша виставки "Крізь мої стіни промені сонця торкаються твоїх". Фото: Mystetskyi Arsenal/Facebook

"Ріка кричала, вила, як поранений звір", "Довженко-Центр", 5 жовтня — 29 грудня 2023

Виставка "Ріка кричала, вила, як поранений звір" відкрилася ще в жовтні в межах 5-ї Київської бієнале. Куратори — Станіслав Битюцький, Олександр Телюк та Альона Пензій. Тут представлені фільми, роботи сучасних митців, інфографіка про зміну річища Дніпра. Також відбуваються дискусії та кураторські екскурсії.

Цього разу бієнале — міжнародна, у шести містах: Києві, Івано-Франківську, Ужгороді, Відні, Варшаві, Любліні та Антверпені.

Виставка присвячена кінематографічній репрезентації підкорення Дніпра, її тема пов'язана з підривом російськими військами Каховської ГЕС. Можна розглянути фото- та кінодокументи з архівної колекції. Автори проводять паралель між сьогоденням, у якому Росія намагається знищити природу України та її культуру, і минулим радянським впливом.

Виставка "Ріка кричала, вила, як поранений звір" "Довженко-центр"
Відвідувачі на виставці "Ріка кричала, вила, як поранений звір" у "Довженко-центрі", Київ, 5 жовтня 2023 року. Фото: Тетяна Джафарова/Суспільне

"Ознаки/Виявлення", "Я Галерея", до 17 грудня

До кінця 2023 року артцентр Павла Гудімова "Я Галерея" (Ya Gallery) реалізує чотири виставки. Три з них у Львові: "Скульптурний маршрут" у Стрийському парку, "Ретроспектива" Ольги Безпалків і Happy New від групи з 21 митця, а також персональна виставка Олександра Крижановського "Ознаки/Виявлення" в Києві, на Хорива 49-Б.

Це перша виставка Крижановського. Автор розповів, що в експозиції представлені його вибрані роботи за останній рік, а кожен елемент означає певний період його життя. Він намагався зібратися та у цих роботах зафіксувати мінливі моменти.

"Я вже давно відчуваю, що наше існування складається зі знаків, адже навколо надлишок інформації і багато подій, про які важко думати насправді, чи то через сумніви, чи то через те, що просто дуже важко прийняти реальність з її істиною", — додає Олександр.

Афіша виставка "Ознаки/Виявлення" "Я Галерея" Крижановський художник
Афіша виставки "Ознаки/Виявлення" Олександра Крижановського в "Я Галерея" у Києві. Фото: Ya Gallery Kyiv/Facebook

"Невизначений простір", Dymchuk Gallery, 2 листопада — 24 грудня 2023

Експозиція "Невизначений простір" (Indifferent Space) охоплює живопис, графіку та відео Наталії Лісової. Вона створила всі ці роботи після початку повномасштабного вторгнення Росії як серію пейзажів й інтер'єрів. Сприйняття пейзажу для мисткині стало складнішим через війну. Художниця зображає реальні локації України розмитими, створює узагальнений образ пейзажу чи інтер'єру — і глядачі можуть впізнати щось близьке.

"Чорно-білі димчасті полотна — це форма, що дозволяє художниці фіксувати простір і свіжі спогади, наче з давно минулого мирного життя, до гіркого дорослішання й до війни", — ідеться у пресрелізі про виставку. Твори Лісової — занурення у спогади.

Роботи з виставки можна придбати. 20 % із продажів підуть на волонтерські ініціативи та допомогу ЗСУ.

Виставка "Невизначений простір" Наталія Лісова, Dymchuk Gallery, Київ, 14 грудня 2023 року
Виставка "Невизначений простір" Наталії Лісової, Dymchuk Gallery, Київ, 14 грудня 2023 року. Фото: Dymchuk Gallery/Facebook

Виставка від кураторської групи "Беззвучно до глухоти", "Цегла", з 15 грудня 2023

16 грудня завершилася благодійна виставка під назвою [індивідуальна мінливість] від проєкту "Беззвучно до глухоти". Кураторами виступили художник Олександр Лень і комунікаційна менеджерка "Асортиментної кімнати" Анастасія Кузьменко.

Основні питання виставки — що дає сили людям продовжувати своє життя та роботу, як відчути свою присутність тут і зараз. Виставка підтримала збір коштів на машину для бригади швидкого реагування Нацгвардії "Рубіж", де служить Олександр Лень.

Виставка "Індивідуальна мінливість", Олександр Лень та Анастасія Кузьменко, Київ
Виставка "Індивідуальна мінливість", Олександр Лень та Анастасія Кузьменко, Київ, грудень 2023 року. Фото: asortymentna_kimnata/fima_druker/Instagram

Однак кураторська група одразу розпочала наступний проєкт — виставку артефактів у пам'яткоохоронному просторі "Цегла". Представлені предмети з'являлись у "Цеглі" від перших днів заснування. Організатори простору та їхні друзі приносили ці артефакти з місць зруйнованих споруд чи просто знаходили у Києві.

В експозиції представлені об'єкти інтер'єру й екстер'єру, а також цегла від першої половини XIX до початку XX століття (одна з цеглинок — другої половини XVIII ст.). Гості завдяки цим предметам дізнаються про занедбані, частково зруйновані, втрачені пам'ятки, а також ті споруди, які громаді вдалося захистити.

Виставки в Києві до кінця року
Афіша виставки артефактів у просторі "Цегла", Київ, 5 грудня 2023 року. Фото: Простір ЦЕГЛА/Facebook

"ДоДому на Різдво. Світло української традиції" (15 грудня 2023 — 21 січня 2024) та "Світлокола" (19–30 грудня 2023), "Український дім"

Виставка "ДоДому на Різдво. Світло української традиції" відкрилася в "Українському домі" 14 грудня. Представлені експонати демонструють історичне багатство традицій та їхню актуальність сьогодні. У програмі виставки — екскурсії, лекції, концерти та серія арттерапевтичних зустрічей.

Тут експонують традиційний одяг і посуд, килими й прикраси, аудіозаписи старовинних колядок. Також є твори Володимира Шагали, Василя Омеляненка, Якова Гніздовського та сучасних майстрів, художників і дизайнерів, які переосмислюють і розвивають українську різдвяну традицію.

Виставка ДоДому на Різдво. Світло української традиції Український дім
Відкриття виставки "ДоДому на Різдво. Світло української традиції" в "Українському домі", Київ, 14 грудня 2023 року. Фото: Національний центр "Український Дім"/Facebook

Проєкт мультидисциплінарної художниці Олі Михайлюк "Світлокола" організували у співпраці з агенцією "АртПоле". Виставка була запланована на весну 2022 року, але не відбулася через вторгнення Росії.

На виставці презентовані карпатські фото, відео та світлові об'єкти, які Оля Михайлюк робила у 2020–2021 роках з прозорої кальки, розписаної бузиною. Під час вторгнення авторка перемкнулася на волонтерство, але навесні 2023-го знову змогла потрапити в гори. Там вона познайомилася з волонтерами. Художниця записала інтерв'ю з ними, потім поїхала разом із цими людьми й на лінії зіткнення записувала військових. Так народилися нові твори, які утворюють діалог із попередніми.

виставка "Світлокола", Київ, "Український дім"
Афіша виставки "Світлокола" Олі Михайлюк, Київ, "Український дім". Фото: Національний центр "Український дім"

"Очі квітів" (15 грудня 2023 — 31 березня 2024), "Віддзеркалення" (11 грудня 2023 — 3 березня 2024), Національний музей декоративного мистецтва України

11 грудня в музеї відкрився міжмузейний виставковий проєкт "Віддзеркалення", який містить більш як 150 пам'яток з колекції Національного музею декоративного мистецтва України, 8 — з Національного музею історії України та 4 — з колекції Національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Предмети охоплюють XVIII–XX століття.

Тут гості побачать різьблені форми з деревини, форми для хліба та сиру, для пряників, для пічних кахель та самі кахлі, дошки, штампи й верстати для вибійки, вибійчані тканини та елементи одягу.

Виставки Києва: 9 місць, куди сходити до кінця 2023 року
Експонати виставки "Віддзеркалення", Національний музей декоративного мистецтва України, Київ, 11 грудня 2023 року. Фото: Національний музей декоративного мистецтва України/Facebook

15 грудня в музеї також відкрили проєкт "Очі квітів", присвячений 140-річчю від дня народження видатної української художниці Ганни Собачко-Шостак (1883–1965). Куратори — Петро Бевза та Діана Клочко.

Тут представлені 50 творів художниці, які вона виконувала у 1911–1964 роках. Серед рідкісних експонатів — дві вишивки Собачко-Шостак.

Крім робіт мисткині, тут є твори традиційного українського мистецтва з колекції музею: килими XVIII–XIX ст., кролевецькі рушники, зразки українського народного одягу XIX — початку XX ст., фрагменти підризників XVIII ст., старовинні кахлі тощо. На виставці є і роботи сучасних митців: кераміка Ніни Федорової, Оксани Грудзинської, Ольги Рапай, Неллі Ісупової, живопис художників Петра Бевзи, Володимира Лободи.

Виставка "Очі квітів", Київ, Ганна Собачко-Шостак
Відкриття виставки "Очі квітів" в Національному музеї декоративного мистецтва України, Київ, 15 грудня 2023 року. Фото: Національний музей декоративного мистецтва України/Facebook

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок