Мінкульт визнав садибу Барбана пам'яткою культури

Мінкульт визнав садибу Барбана пам'яткою культури

Мінкульт визнав садибу Барбана пам'яткою історії
Садиба Барбана на Обсерваторній, Київ, 2021 рік. Фото надав Анатолій Хорошилов

Міністерство культури та інформаційної політики (МКІП) 24 листопада ухвалило, що будинок Барбана на Обсерваторній, 6, у Києві слід внести в Державний реєстр нерухомих пам'яток.

Про це повідомили громадська організація "Садиба Барбана" та пам'яткоохоронний простір "Цегла".

Активістка Ольга Іванова повідомила, що експертна комісія з питань обліку об’єктів культурної спадщини МКІП одностайно проголосувала за надання статусу пам'ятки для будинку Барбана.

"Це суттєва перемога у справі щодо збереження садиби. Також це визнання праці команди «Мапи реновації», спільноти «Садиба Барбана» та науковців, які доклались до створення облікової документації, провели ґрунтовне історичне, архівне та натурне дослідження будинку", — пише Іванова.

Згідно з процедурою, ще потрібно погодження від Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.

За день до того, 23 листопада, громада Києва вийшла на акцію під будівлею департаменту. Юрист і захисник київської архітектури Дмитро Перов повідомив, що облікову документацію про будинок декілька десятків разів спрямовували на доопрацювання. Востаннє виникло питання щодо перебування в садибі у 1900 році комуністів та російських імперіалістів.

Що відомо про будинок Барбана

Садиба Барбана — історичний одноповерховий будинок, який був зведений наприкінці XIX століття — у 1891 році. Збудували споруду для титулярного радника Олександра Барбана, потім вона належала дворянину Івану Гореславському. У 1910 році маєток придбав провізор Вячеслав Геращеневський. Після революції будинок був переданий радянській владі. 1944—1945 року в маєтку мешкала родина голови Комітету у справах мистецтв при Раднаркомі УРСР, академіка-драматурга Олександра Корнійчука. Згодом будинок віддали дитячій соматичній лікарні, а починаючи з 70-х років XX століття у там розташовувалися різні установи, зокрема редакція газети "Культура і життя". З 2020 року власник садиби — ТОВ "Інформаційна група «Агентство столичних повідомлень»". Забудовник має проєкт нової споруди до 26,5 метрів заввишки.

Будинок Барбана — зразок одноповерхового житла середнього класу із цегляним декором. У 2015 році Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень пропонував внести будівлю до переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини. В обґрунтуванні було зазначено, що це "рідкісний взірець одноповерхового садибного будинку. Прикрашений вишуканим неокласичним декором — русти, лиштви, складний карниз. Цінна пам'ятка культурного надбання міста Києва".

садиба Барбана руйнування 2021 рік Київ пам'ятка Обсерваторна 6
Руйнування дворової частини садиби Барбана, 2021 рік. Фото надав Анатолій Хорошилов

9 серпня 2021 року будинок Барбана майже повністю знесли. Будівлю зруйнували, залишивши фасад. На цьому місці планували побудувати житловий комплекс попри те, що раніше Міністерство культури забороняло будівництво. Тодішній голова МКІП Олександр Ткаченко заявив, що йому "соромно" за столичну владу, а мер Києва Віталій Кличко відповів, що МКІП не внесло будинок Барбана до Реєстру об’єктів культурної спадщини.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок