Битви Наполеона і ще одна Рідлі Скотта: відгуки критиків та все, що варто знати про стрічку "Наполеон"

Битви Наполеона і ще одна Рідлі Скотта: відгуки критиків та все, що варто знати про стрічку "Наполеон"

Битви Наполеона і ще одна Рідлі Скотта: відгуки критиків та все, що варто знати про стрічку "Наполеон"
Кадр з фільму "Наполеон" режисера Рідлі Скотта. Фото: Наполеон/B&H

З 23 листопада в українському прокаті фільм "Наполеон" режисера Рідлі Скотта, що є хронікою злету і падіння Наполеона Бонапарта та його взаємин з коханою жінкою Жозефіною. Стрічка вже встигла отримати як низку неоднозначних відгуків від критиків, які наголошують на історичних неточностях у фільмі, так і не менш гучну промоційну кампанію завдяки різким заявам режисера на адресу всіх незадоволених.

У цьому матеріалі Суспільне Культура зібрало цікаві факти про стрічку, історичні неточності, відгуки кінокритиків, а також реакцію самого режисера на критичні коментарі про фільм.

гоакін фенікс, наполеон, Усі битви Наполеона і ще одна від Рідлі Скотта: відгуки критиків та все інше, що варто знати про стрічку "Наполеон"
Усі битви Наполеона і ще одна від Рідлі Скотта: відгуки критиків та все інше, що варто знати про стрічку "Наполеон". Скриншот фільму "Наполеон" режисера Рідлі Скотта

Епічні битви

У фільмі показано шість із 81 битви Наполеона: облога Тулона, Вандем'єрський заколот, битва при Пірамідах, битва при Аустерліці та битва при Ватерлоо. Для відтворення цих масштабних боїв до зйомок залучили величезну кількість акторів.

Режисер прагнув, щоб їхні рухи були максимально схожі на поведінку солдатів того часу. Для цього на майданчику працював військовий радник Пол Біддіс, який керував процесом. Щоб глибше занурити акторів в антураж та надати їм потрібних знань, продюсери фільму влаштували спеціальний навчальний табір, де виконавці опановували ходьбу нога в ногу та тренувались заряджати мушкет.

"Якщо Рідлі потрібно, щоб хлопці стали у квадрат, я можу сказати: «Реакція на кавалерію», і люди негайно утворять квадрат, а потім приймуть потрібну режисеру позицію", казав військовий радник Пол Біддіс.

Усі битви Наполеона і ще одна від Рідлі Скотта: відгуки критиків та все інше, що варто знати про стрічку "Наполеон"
Усі битви Наполеона і ще одна від Рідлі Скотта: відгуки критиків та все інше, що варто знати про стрічку "Наполеон". Фото: Apple Studios

Незважаючи на грандіозність сцен, Рідлі Скотта критикують за історичні неточності, зокрема, у зображенні відомих битв. Емілі Роббе — експертка з біографії Бонапарта в Музеї армії Франції, стверджує, що Наполеон ніколи не обстрілював піраміди в Єгипті. А британський історик Ден Сноу каже, що Наполеон не був присутній на страті Марії-Антуанетти — така сцена відкриває фільм. На ці коментарі з боку критиків Рідлі Скотт відповідає різко та однозначно.

"Коли в мене починаються проблеми з істориками, я кажу: «Пробач, друже, ти там був? Ні? Ну і мовчи в такому разі»",відповідає їм режисер, а також радить незадоволеним "зайнятися своїм життям".

Зірковий акторський склад та образ Наполеона

Відтворюючи образ Наполеона, команда спиралася на численні картини відомих митців. Наприклад, Жак-Луї Давід зобразив коронацію полководця, а Делакруа і Рембрандт Піл також писали його портрети.

Персонажа Наполеона втілив Гоакін Фенікс, відомий за роллю Джокера в однойменній стрічці. Саме цей перформанс допоміг Феніксу здобути роль у байопіку.

"Я був вражений його епатажним фільмом «Джокер», — сказав Рідлі Скотт. — Мені не подобалося, як фільм оспівує насильство, але Гоакін був чудовим".

До цього Рідлі Скотт та Гоакін Фенікс працювали разом 23 роки тому над фільмом "Гладіатор". За словами режисера, він розглядав на роль Наполеона лише двох акторів, але назвати ім'я іншого відмовляється. Попри поширений міф про малий зріст Наполеона, за параметрами полководець був близький до Гоакіна Фенікса. За історичними даними, зріст Бонапарта за життя становив близько 157 см. Однак це вимірювання має певні недоліки через використання французьких дюймів попередньої метричної системи (які дорівнювали 2,7 см), тому відповідно до актуальної метричної системи (де дюйм дорівнює 2,54 см), зріст Бонапарта становитиме приблизно 167 см. Водночас зріст Фенікса становить 173 сантиметри, що не є занадто великою різницею.

ванеса кірбі, Усі битви Наполеона і ще одна від Рідлі Скотта: відгуки критиків та все інше, що варто знати про стрічку "Наполеон"
Усі битви Наполеона і ще одна від Рідлі Скотта: відгуки критиків та все інше, що варто знати про стрічку "Наполеон". Фото: Наполеон/B&H

Роль коханої жінки Наполеона — Жозефіни — виконала британська акторка Ванесса Кірбі (відома своїм перформансом у серіалі "Корона"). Значна частина фільму присвячена саме їхнім взаєминам, адже режисера неабияк зацікавив цей елемент біографії полководця.

"Наполеон — чоловік, яким я завжди захоплювався. Він з'явився з нізвідки, щоб правити всім — але весь цей час він вів романтичну війну зі своєю дружиною-перелюбницею Жозефіною. Він завоював світ, щоб спробувати завоювати її любов, а коли не зміг, то завоював його, щоб знищити її, і в процесі знищив себе", — казав Рідлі Скотт.

Головною претенденткою на роль Жозефіни була Джоді Комер, з якою Рідлі Скотт працював у "Останній дуелі". У вересні 2021 року акторка підтвердила свою участь у проєкті:

"Я просто вхопилася за можливість знову попрацювати з Рідлі та його командою, а також за ідею попрацювати з Гоакіном, яким я дуже захоплююся... Я з нетерпінням чекаю на можливість зануритися в цей світ".

Проте у січні 2022 року Комер оголосила про свій відхід з проєкту через зміни в розкладі, спричинені пандемією COVID-19. Того ж дня було оголошено, що її заміною стане Ванесса Кірбі. Цікаво, що затвердження Кірбі на роль також викликало здивування в істориків: акторка значно молодша за виконавця головної ролі Гоакіна Фенікса (на 14 років), але у реальності Жозефіна була на шість років старша за Наполеона.

"Востаннє я грала історичну особу в серіалі «Корона» в ролі Маргарет Віндзор. Але її історія була дещо свіжішою, тому я могла черпати натхнення з відзнятого матеріалу про неї, а також зустрічатися з людьми, які проводили з нею час. Грати Жозефіну де Богарне було зовсім інакше. Звичайно, про неї багато писали, але ці розповіді часто були в контексті того, що робив Наполеон, і про неї написано менше, ніж про нього", — поділилася Ванесса Кірбі.

гоакін фенікс, ванесса кірбі, Усі битви Наполеона і ще одна від Рідлі Скотта: відгуки критиків та все інше, що варто знати про стрічку "Наполеон"
Усі битви Наполеона і ще одна від Рідлі Скотта: відгуки критиків та все інше, що варто знати про стрічку "Наполеон". Фото: Наполеон/B&H

Великий бюджет

За даними The Hollywood Reporter, виробничий бюджет "Наполеона" становить близько 200 мільйонів доларів. Це величезна сума, хоча й не надто абсурдна для історичного епіка. Незважаючи на негативну реакцію з приводу історичної коректності, частина критиків хвалять фільм за захопливі та амбітні батальні сцени.

"Рідлі Скотт демонструє рівень масштабу і грандіозності, який ми ніколи не бачили у нього раніше", написали у журналі Collider.

Фінансувала фільм технологічна компанія Apple, яка також нещодавно випустила стрічку Мартіна Скорсезе "Вбивці квіткової повні".

"Я знімаю капелюха перед Apple — це не дешево, і вони пішли на ризик. Зняти такий історичний епос сьогодні, коли навколо повно фільмів про супергероїв... це великий виклик", сказав Рідлі Скотт.

ванесса кірбі, гоакін фенікс, Усі битви Наполеона і ще одна від Рідлі Скотта: відгуки критиків та все інше, що варто знати про стрічку "Наполеон"
Усі битви Наполеона і ще одна від Рідлі Скотта: відгуки критиків та все інше, що варто знати про стрічку "Наполеон". Фото: Наполеон/B&H

Костюми

Над одягом героїв працювала оскароносна художниця з костюмів Джанті Єйтс, яка раніше працювала з Рідлі Скоттом і Гоакіном Феніксом над фільмом "Гладіатор" та отримала за нього "Оскар" за найкращі костюми. Саме вона залучила до роботи над фільмом Девіда Кроссмана для роботи з військовим гардеробом. Команді довелося виготовити близько 4000 екземплярів військової форми для масштабних батальних сцен і різних полків, кожен з яких мав особливі фасони та вишивку.

"За ці роки я створив багато військових костюмів, тож коли мені зателефонували і сказали, що буде робитися фільм про Наполеона і чи не хотів би я взяти в ньому участь, я, звісно, вхопився за цей шанс", — розповів Кроссман.

Сама Джанті Єйтс відвідувала різні музеї Франції, щоб детальніше дослідити костюми. Поки Франція переживала політичні зміни, сама мода також зазнала змін.

"Це була величезна, величезна модна революція. Як все змінилося так радикально — лінія ампіру, від корсетів і великих-великих спідниць-обручів до цієї дуже, дуже сексуальної, звабливої лінії. Як для чоловіків, так і для жінок, набагато вужчі, набагато стрункіші, набагато сексуальніші з красивим швом під грудьми. Без нижньої білизни... Тільки зараз, озираючись назад, розумієш, що скинути корсети, які були там роками, десятиліттями, і просто нічого не носити — це було досить екстраординарно", — поділилася художниця з костюмів.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок