Актор Гнатковський розповів, як готувався до читання радіодиктанту-2023

Актор Гнатковський розповів, як готувався до читання радіодиктанту-2023

Актор Гнатковський розповів, як готувався до читання радіодиктанту-2023
Актор Олексій Гнатковський. Фото: Oleksiy Gnatkovskiy/Facebook/скриншот

Актор і режисер Олексій Гнатковський розповів про останні приготування до Радіодиктанту національної єдності. Він зачитуватиме текст диктанту 27 жовтня, у День української писемності та мови.

Про це актор розповів в ефірі програми "Культура на часі" телеканалу Суспільне Культура.

"Для мене це усвідомлення, що всі українці по всьому світу будуть писати в один час один і той самий текст — це фантастичне усвідомлення, що нас об'єднують святі, священні речі. Це величезна хвиля українства, яка захоплює всю планету", — каже Гнатковський про ідею диктанту.

"Я розумію, що диктант — це не про акторство, а швидше про дикторство, — продовжує митець. — Текст був у мене заздалегідь. Я його читав, надиктовував спеціалістам, які відповідають за це".

Пригадуючи, як критикували попередніх дикторів — Юрія Андруховича та Аду Роговцеву, — Олексій говорить, що сам він не чекає на критику.

"Найлегше в житті — це критикувати. Мені нецікаво дивитися в цю сторону, якщо захотіти, можна докопатися до будь-чого. Я націлюю аудиторію на трошки інше: єднання навколо ідеї. Критика — це взаємні докори, а у нас в суспільстві зараз дуже багато такого є, ми багато шукаємо ґанджу, осколку в оці свого ближнього. А диктант — це про радість. Це про спільну справу, як ми разом будуємо дім, разом переходимо на українську мову".

Творці проєкту підтверджують, мета радіодиктанту — об'єднати людей навколо України в усьому світі, а не перевіряти грамотність учасників. Назва тексту радіодиктанту цього року — "Дороги України".

Особисто для Олексія Гнатковського тема цього диктанту відгукується тим, що, за його словами, несе світло. "У найтемнішу ніч нашої історії, як зараз, ми потребуємо світла. Для мене текст диктанту був рятівним промінчиком, цей текст — власне про те, що я кажу і на чому стою останнім часом", — запевняє читець.

Також дуже важливим для Гнатковського є питання мови.

"Якщо хтось скаже, що мова не на часі — це фарисейство. Це найбільше на часі. Мова — це зброя. Коли хтось зараз переходить з російської на українську мову — це щастя для мене. Переходьте, будь ласка! Говоріть неправильно, помиляйтеся! Не боїмось помилятися, але рухаймося вперед. Якщо бачите, що хтось переходить, допомагайте", — закликає Гнатковський.

Актор позитивно ставиться до того, аби закликати до написання радіодиктанту й гумором. Жарти й меми про диктант є на Facebook-сторінці актора — від режисера Олеся Саніна.

Де слухати і дивитися радіодиктант-2023

Радіодиктант національної єдності розпочнеться об 11:00. Суспільне Мовлення транслюватиме його:

Де писати радіодиктант

Долучитися можна з будь-якої точки світу. Є варіанти для охочих писати офлайн у Києві, у колі однодумців. Наприклад:

  • книгарня "Сенс": Микільський провулок, 1 (ст. м. Арсенальна);
  • бар Squat 17B: вул. Терещенківська, 17Б;
  • кав'ярня Mates: вул. Гоголівська, 25;
  • публічна бібліотека імені Лесі Українки: вул. Олександра Кониського (кол. Тургенєвська), 83–85.

Куди надіслати радіодиктант на перевірку

Текст радіодиктанту національної єдності оприлюднять у понеділок, 30 жовтня, об 11:00 — на сайті Українського радіо та Суспільного Культура.

Диктанти на перевірку можна надіслати поштою або на e-mail:

  • паперові листи приймаються на адресу Київ, 01001, вул. Хрещатик, 26; важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 29 жовтня.
  • або сфотографуйте чи відскануйте текст (у форматі .jpg, .png, .jpeg, .tiff, .pdf) і надішліть його на [email protected]; листи приймаються до 11:00 30 жовтня.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок