У Львові знищили панно в будівлі видавництва "Вільна Україна"

У Львові знищили панно в будівлі видавництва "Вільна Україна"

У Львові знищили панно в будівлі видавництва "Вільна Україна"
Панно "Інформаційний простір". Львів — Новини Live

У Львові знищили мозаїку "Інформаційний простір" у приміщенні видавництва "Вільна Україна", яку створив художник Богдан Сойка в 1981 році.

Про це 30 вересня повідомила спільнота Ukrainian Modernism в Instagram.

Панно Богдана Сойки прикрашало перший поверх будівлі на вул. Володимира Великого, 2, де раніше розташовувався магазин "Союздрук". Воно було занесене до переліку памʼяток управління охорони історичного середовища.

"Ця мозаїка була унікальною, вирізнялась своїм технічним і художнім рівнем, мала надзвичайну композицію і заслуговувала мати статус памʼятки. Натомість заслужила кілька годин роботи перфоратором від чергового кугута", — написав засновник сторінки Ukrainian Modernism Дмитро Соловйов.

За його словами, мозаїку знищили в межах "ремонту" приміщення для заїзду клініки. Так "від прекрасної композиції з коштовної смальти залишилася гола стіна і начерк обрисів".

"Треба карати кожного, хто вирішує підтримати Росію в справі знищення української культурної спадщини. Недбалих чиновників, ось таких комерсантів та мамкіних декомунізаторів (мистецькі твори не підпадають під дію закону про декомунізацію)", — обурено заявив активіст.

Окрім цього, Дмитро Соловйов закликав аудиторію активно репостити допис та писати звернення у Львівську міську раду, а поліцію — покарати зловмисників.

Також на інцидент відреагував перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

"Жодних слів пояснити, чому комусь в голову приходить зруйнувати те, що він не створював – не маю. Але в будь-якому разі мозаїка має бути відновлена, за руйнування має бути покарання", — зазначив він.

У Львові знищили панно в будівлі видавництва "Вільна Україна"
Зміни, яких зазнало панно "Інформаційний простір" після "ремонту". ukrainianmodernism\Instagram

Що відомо про цю мозаїку

Мозаїку "Інформаційний простір" створив Богдан Сойка у 1981 році спеціально для інтер'єру вестибюля "Союздруку". Вона була зроблена зі смальти та заповнювала майже всю площу стіни. Панно зображувало п'ятьох дівчат, які символізували материки та обмін інформацією у світі. "Білошкіра" жінка, наприклад, символізує Євразію та передає книги.

Богдан Сойка (1938–2018) — український художник-живописець, монументаліст, член Національної спілки художників України. Автор численних портретів, пейзажів, сюжетних композицій, мозаїк та панно.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок