У пошуках Вагнера: про кого частіше читають на українській "Вікіпедії"

У пошуках Вагнера: про кого частіше читають на українській "Вікіпедії"

Ексклюзивно
У пошуках Вагнера: про кого частіше читають на українській "Вікіпедії"
Ріхард Вагнер, Євген Пригожин. Колаж Суспільне Культура. Фото: Pierre Petit, Public domain, via Wikimedia Commons, Associated Press

Від початку 2023 року статтю про ПВК "Вагнер" в українській "Вікіпедії" переглянули у девʼять разів більше, ніж про німецького композитора Ріхарда Вагнера.

Про це в ексклюзивному коментарі Суспільне Культура повідомили у ГО "Вікімедіа Україна".

Зокрема, за даними вільної енциклопедії статтю про ПВК "Вагнер" переглянули 250 493 разів. Пік переглядів відбувся 24 червня, під час заколоту Євгена Пригожина — тоді її відвідали 64 339 разів.

Натомість статтю про німецького композитора Ріхарда Вагнера переглянули 27 547 разів, і це найбільша кількість переглядів за весь час існування статті з 2006‎ року. Пік переглядів статті теж відбувся 24 червня (1219 відвідувань).

Ріхард Вагнер і ПВК "Вагнер"

Вільгельм-Ріхард Вагнер — німецький композитор, диригент, теоретик музики, представник "Веймарської школи". Він відомий насамперед завдяки своїм операм. Дослідники вважають, що Вагнер справив значний вплив на європейську культуру межі ХІХ і ХХ століть, особливо на модернізм.

Водночас Вагнер був антисемітом, про що свідчать його публічні висловлювання. Його творчість вплинула на німецький націонал-соціалізм, він навіть був улюбленим композитором Адольфа Гітлера. Після краху Третього Рейху це викликало значну "антивагнерівську" реакцію.

ПВК "Вагнер" або "група Вагнера" — російське збройне формування, яке було визнано міжнародною злочинною та терористичною організацією. Його створили у 2013 році для участі у збройних конфліктах без залучення російських військових.

Один із керівників організації, Дмитро Уткін, був прихильником естетики й ідеології Третього Рейху, захоплювався Гітлером і тому взяв позивний на честь свого улюбленого композитора.

Українська "Вікіпедія"

Сайт "Вікіпедія" заснували у 2001 році, спочатку тільки англійською мовою. Другою до сервісу додали німецьку. А україномовна версія зʼявилася за три роки — у січні 2004-го.

Станом на серпень 2022 року українська "Вікіпедія" посіла 16 місце за кількістю статей серед 328 мовних розділів онлайн-енциклопедії.

А загалом протягом року користувачі вперше проглянули 1 мільярд 600 тисяч сторінок української "Вікіпедії". Це на 19 % більше, ніж у 2021-му, коли було 891 мільйон переглядів.

За останні шість років популярність української "Вікіпедії" зросла на 100 %, тобто удвічі.

"Вікіпедію" творять люди з усього світу. Принцип сайту полягає в тому, що кожен може брати участь у написанні статей. Зазвичай їх додають користувачі на громадських засадах.

Деякі країни застосовували цензуру щодо "Вікіпедії". Наприклад, доступ до сайту блокували Китай та Туреччина, а в Ірані певний час недоступними були сторінки курдською та узбецькою мовами.

Також у 2022 році дослідники двох британських аналітичних центрів опублікували звіт, у якому викрили мережу тіньових редакторів, які намагалися вплинути на розповіді про російсько-українську війну, вносячи незначні зміни до статей.

Детальна перевірка правок показала навмисні спроби маніпулювати наративом і схилити його у бік проросійської пропаганди.

Дослідники також стверджують, що ці спроби передбачали:

  • "зміну мови, щоб мінімізувати об'єктивність прозахідних повідомлень і максимізувати об'єктивність прокремлівських повідомлень";
  • введення "тем, які зміщують історичне тло в бік проросійських наративів";
  • додавання "цитат і пресрелізів Кремля безпосередньо на сторінку, щоб підвищити значущість проросійських аргументів і поглядів".

Також Суспільне Культура повідомляло, що жінка з Китаю 10 років дописувала на "Вікіпедію" фейкові статті про Росію. Загалом вона зробила понад 200 публікацій, створила 4 акаунти, з яких підтверджувала правдивість відомостей. Фейк викрив письменник-фантаст Іфань, який переглядав сторінки в пошуках нової історії.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок