Перейти до основного змісту
10 українських фільмів про 1990-ті: погляд на десятиліття тоді й тепер

10 українських фільмів про 1990-ті: погляд на десятиліття тоді й тепер

10 українських фільмів про 1990-ті: погляд на десятиліття тоді й тепер
Від історій про підліткове кохання до кримінальних драм — як українські режисери зображують буремні 90-ті. Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

Дев'яності — надзвичайно важливий та різнобічний етап в історії України, тож не дивно, що саме цей історичний відрізок став темою рефлексії багатьох українських кіномитців.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає, як дев'яності зображуються в українських фільмах від сучасних переосмислень до стрічок, які були зняті саме у цей період.

Сучасне українське кіно

Останні роки українського кінематографу відзначилися появою різноманітних стрічок, які рефлексують на тему буремних дев'яностих з різних боків. Виросло покоління режисерів, які готові та хочуть поговорити про період існування України у Радянському Союзі, при цьому не втрачаючи фокусу на особистих історіях героїв. Від гангстерських кримінальних драм у стилі Мартіна Скорсезе до чуттєвих сюжетів про юність під час розпаду СРСР.

Носоріг (2021), реж. Олег Сенцов

фільм носоріг
Кадр з фільму "Носоріг". Фото: Артхаус Трафік

"Носоріг" Сенцова, ймовірно, є одним із перших прикладів зображення дев'яностих у сучасному кіно, який набув популярності й серед українських глядачів, і на міжнародних фестивалях. Сюжет розповідає про бандита на прізвисько Носоріг, який поступово занурюється у буремний світ криміналу 1990-х, переживаючи метаморфози як своєї душі, так і свого тіла.

Світова прем'єра фільму відбулася у вересні 2021 року на 78-му Венеційському кінофестивалі у конкурсній програмі "Горизонти". Головного героя зіграв непрофесійний актор Сергій Філімонов, якого нещодавно відзначили "Золотою Дзиґою" за "Найкращу чоловічу роль".

"Носоріг" також став першим українським ігровим фільмом, на який придбала права платформа Netflix.

Я і Фелікс (2022), реж. Ірина Цілик

"Я і Фелікс", або "Камінь, ножиці, граната" (як було названо стрічку для міжнародного прокату) — це екранізація Ірини Цілик роману "Хто ти такий?" авторства Артема Чеха — її партнера та українського письменника і військового.

Фільм розповідає тендітну історію дорослішання хлопчика Тимофія, юність якого припадає на середину 1990-х. Тимофій знайомиться з ветераном афганської війни Феліксом, роль якого артистично втілив український письменник Юрій Іздрик.

Юрій Іздрик у фільмі "Я і Фелікс"
Юрій Іздрик у фільмі "Я і Фелікс". Фото: ForeFilms

Між старим воякою та юним хлопцем зав'язується незвична дружба, і саме взаємини з Феліксом формують багато поглядів на життя та цінності Тимофія.

Роль маленького Тимофія виконав син Ірини Цілик та Артема Чеха. Стрічку демонстрували на різноманітних українських кінофестивалях, а також на закордонних, наприклад на Варшавському кінофестивалі у 2022 році.

Ти мене любиш? (2023), реж. Тоня Ноябрьова

У 2018 році режисерка Тоня Ноябрьова дебютувала в ігровому кіно з повнометражним фільмом "Герой нашого часу" — трагікомедією про великі мрії та "європейські цінності". Однак її нова стрічка "Ти мене любиш?" суттєво різниться за тоном та настроями.

У центрі сюжету — 17-річна Кіра, яка виходить з підліткового віку в доросле життя якраз у той момент, коли Україна перестає бути частиною СРСР, а батьки героїні вирішують розлучитися.

Головну роль зіграла молода акторка Карина Хичук ("Королі репу"), чию акторську роботу відзначили на цьогорічному Одеському кінофестивалі, а премія "Кіноколо" також висунула акторку в номінації за найкращий перформанс.

Світова прем'єра стрічки відбулася на Берлінському кінофестивалі у програмі "Панорама" у 2023 році.

фільм ти мене любиш, карина химчук
Кадр з фільму "Ти мене любиш?". Фото: FILM.UA

Назавжди-Назавжди (2023), реж. Анна Бурячкова

Стрічка "Назавжди-Назавжди" тільки нещодавно почала з'являтися на радарі української публіки: на початку вересня 2023 року відбулася світова прем'єра фільму на Венеційському кінофестивалі.

Для Бурячкової картина є дебютом у кіно, але не в режисурі — у творчому доробку кінематографістки значаться кліпи для ONUKA та "Океану Ельзи", з останніх її робіт співпраця зі СТАСІК — "Герої вмирають".

назавжди назавжди, анна бурячкова
Кадр з фільму "Назавжди-Назавжди". Фото: digital religion

Фільм переносить глядачів у Київ 1998 року, а головною героїнею виступає 15-річна Тоня. Дівчина переходить у нову школу, тікаючи від аб'юзивних стосунків, але нове середовище так само ставить перед нею важкі випробування — від заплутаних любовних трикутників до ультиматуму "хто не з нами, той проти нас".

Ля Палісіада (2023), реж. Філіп Сотниченко

На створення фільму режисера надихнув реальний факт: смертна кара існувала в Україні до 1996 року включно. Спираючись на цей елемент, і починає розкручуватись непростий детективний сюжет, у центрі якого опиняється судовий психіатр, який має взяти участь у розслідуванні заплутаної історії вбивства міліціонера.

Герой починає сумніватися у правильності системи правоохоронних органів, коли бачить усю беззаконність судових експериментів над підозрюваним.

ля палісіада
Кадр з фільму "Ля Палісіада". Фото: B&H Film Distribution Company

"Ля Палісіада" є повнометражним дебютом Філіпа Сотниченка. Стрічка здобула безліч нагород та номінацій на престижних міжнародних фестивалях — від "Серця Сараєво" до нещодавньої номінації на "Кіноколо" у п'яти категоріях.

Українське кіно 1990-х

Якщо ви цікавитеся періодом 90-х у кінематографі й уже передивилися більшість сучасних стрічок із таким сетингом, то радимо вам звернути увагу на українські фільми, які були створені саме у цей часовий проміжок.

Погань (1990), реж. Анатолій Іванов

Валентин Мукасей — ветеран афганської війни, який по поверненні стикається із жахливою реальністю: його сестра Аліса зловживає наркотиками, а спільна квартира перетворилася на притон. Згодом дівчина помирає від передозування. Валентин відчуває глибокий біль та рішуче вирішує помститися наркомафії за те, що через неї він втратив родину.

Топ 10 українських фільмів про 90-ті
Кадр з фільму "Погань". Фото: Кіностудія ім. О. Довженка

Приятель небіжчика (1997), реж. В'ячеслав Криштофович

Головний герой Анатолій — перекладач за фахом і розгублений київський інтелігент — потрапляє у вир крутих змін, коли дружина кидає його заради бізнесмена. На фоні епохи "дикого капіталізму" Анатолій звертається за допомогою до знайомого – свого колишнього однокласника Діми, що керував комерційним кіоском, а зараз підробляє найманим вбивцею.

Ця зустріч стає початком неймовірної мандрівки Анатолія крізь лабіринти нової моралі.

Топ 10 українських фільмів про 90-ті
Кадр з фільму "Приятель небіжчика". Фото: Кіностудія ім. О. Довженка

Саме "Приятель небіжчика" став першим фільмом, який Україна відправила на здобуття премії "Оскар". Сценарій написано на основі роману українського письменника Андрія Куркова "Любий друг, приятель небіжчика".

Цвітіння кульбаби (1992), реж. Олександр Ігнатуша

1991 рік, Юрась Бронь виходить із в'язниці після восьми років за хуліганство. Його зустрічає нова, незалежна Україна, але вільний від стін в'язниці, чоловік зіткнувся з тією ж самою системою, що не дала йому здійснити мрію про новий початок у цьому світі.

10 українських фільмів про 90-ті, цвітіння кульбаби
10 українських фільмів про 90-ті. Фото: Кіностудія ім. О. Довженка

Фільм просто й відверто показує українську реальність першого року незалежності через долю чоловіка, який не може прийняти звичайне. Він губиться у новому світі, де намагається знайти своє місце.

Стрічка займає 87-му позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

Вперед, за скарбами гетьмана! (1993), реж. Вадим Кастеллі

Сюжет стрічки занурюється у давню легенду, за якою український гетьман Павло Полуботок відіслав зі своїм сином скарби в британський банк, сподіваючись, що згодом Україна стане вільною, а золото допоможе народу.

Топ 10 українських фільмів про 90-ті, за скарбами гетьмана
Кадр з фільму "Вперед, за скарбами гетьмана!". Фото: Кіностудія ім. О. Довженка

Але події фільму розвиваються у 90-ті, коли за нащадком гетьмана — молодим хлопцем, полюють агенти КДБ та чужоземні шпигуни, щоб за його допомогою здобути скарби.

Глухий кут (1998), реж. Григорій Кохан

У кримінальному трилері Григорія Кохана молодий моряк Слава дезертує з армії заради кохання, але дівчина обирає іншого. Герой залишається сам у великому місті, без грошей та знайомих, проте все змінюється, коли він зустрічає Інгу — секретарку впливового бізнесмена.

Жінка допомагає Славі пристосуватися до нового життя, а за це просить своєрідну плату: Інга хоче використати Славу в шантажі її безжалісного боса. Легкі гроші та амбіції змушують цю пару шахраїв все глибше в'язнути у світі злочинів. Славу починають шукати військові та правоохоронні органи, а також кримінальні авторитети. Він опинився на роздоріжжі, де обраний шлях може визначити його майбутнє.

Сценаристом стрічки був відомий український письменник Андрій Кокотюха, який у 1998 році тільки починав свою кар'єру.

Топ 10 українських фільмів про 90-ті, глухий кут
Кадр з фільму "Глухий кут". Фото: Кіностудія ім. О. Довженка

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок