Помер автор самвидаву "Український вісник" та дисидент Євген Пронюк

Помер автор самвидаву "Український вісник" та дисидент Євген Пронюк

Помер автор самвидаву "Український вісник" та дисидент Євген Пронюк
Євген Пронюк. Фото: Леонід Ключніков/Facebook

У віці 86 років помер автор самвидаву "Український вісник" та перший голова Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Євген Пронюк. Про це 21 серпня повідомив журналіст та політичний діяч Олесь Шевченко у Facebook.

Похорон Євгена Пронюка відбудеться 23 серпня. Згідно із заповітом, його прах розмістять поруч із могилою дружини на Південному цвинтарі в Києві.

Євген Пронюк народився 26 вересня 1936 року в селі Хом'яківка Станиславівського воєводства в сім'ї коваля Василя, учасника підпілля ОУН-УПА.

У 1972 році Пронюк разом із колегами створив спецвипуск самвидаву "Український вісник" — першого позацензурного літературно-публіцистичного і правозахисного журналу в Україні, заснованого В’ячеславом Чорноволом.

Його статтю "Стан і завдання Українського визвольного руху" пізніше вилучали КДБ під час арештів багатьох опозиціонерів у серпні-вересні 1965-го. А самого Пронюка намагалися звільнити з Інституту філософії АН УРСР.

У 1972 році його звинуватили у проведенні антирадянської агітації й пропаганди, а в 1973-му засудили на 7 років таборів суворого режиму (відбував у Пермській області) і 5 років заслання (відбував у Казахстані).

помер дисидент Євген Пронюк
Євген Пронюк. Євген Пронюк, Фото: Архів ОУН в УІС - Лондон/https://ounuis.info/

Після повернення до Києва взяв участь у створенні Української гельсінської спілки та ініціював заснування Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих. А у 1988 році, як член ініціативної групи створював український "Меморіал" імені Василя Стуса.

З 1994 року працював у Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Нагороджений медаллю Тараса Шевченка "За віддану працю для добра всього українського народу та жертовний вклад на визволення України та підтримку свободи всім народам світу" Спілки визволення України (1977), почесним орденом "Січовий Хрест" (1995), орденом Угорщини "Хрест за заслуги" (1996).

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок