У В'єтнамі знайшли давні залишки карі, якому може бути 2000 років

У В'єтнамі знайшли давні залишки карі, якому може бути 2000 років

У В'єтнамі знайшли давні залишки карі, якому може бути 2000 років
un

У В’єтнамі під час археологічних розкопок знайшли на кухонному начинні 2000-річні сліди спецій із рецепта карі. Як пише New Scientist, це свідчить про раннє перейняття інгредієнтів і технік з Південної Азії.

Дослідники проаналізували залишки рослин із 12 стародавніх кам’яних інструментів для шліфування. Їх знайшли у В'єтнамі на археологічній ділянці Ок ЕоРозташована в районі Тхоай Сонь в південній провінції Анзянг у дельті річки Меконг. Аналіз 717 зерен крохмалю, вилучених з інструментів, виявив рис, куркуму, імбир, гвоздику, калган, мускатний горіх та корицю.

Насіння мускатного горіха навіть зберегло аромат 2000 років потому, що здивувало вчених. Подрібнених куркуми та імбиру найбільше. За словами вчених, це вказує, що вони були потовчені для рецепта, схожого на сучасне карі.

Докторка Сяо-чун Хунг, науковиця Австралійського національного університету, який керував розкопками, каже: "Усі ці спеції потрапили до В’єтнаму 2000 років тому й додавалися у страви для смаку". Залишки спецій, баклажанів і манго були знайдені також на людських зубах та в посудинах для приготування.

Шліфувальне знаряддя для спецій, В'єтнам
Шліфувальне знаряддя для спецій, В'єтнам. Khanh Trung Kien Nguyen / Southern Institute for Social Sciences in Vietnam

Про дослідження в Ок Ео у В’єтнамі

Доктор Хунг і його колега Вейвен Ван пишуть: "Дослідження нашої команди спершу не були зосереджені на карі. Нам радше було цікаво дізнатися про функції інструментів для подрібнення каменю, відомих як «песані», які жителі стародавнього королівства Фунан, імовірно, використовували для створення порошку зі спецій. Ми також хотіли глибше дослідити давню торгівлю спеціями". Із 40 інструментів, які проаналізували вчені, 12 виробляли низку спецій.

Сьогоднішній рецепт карі у В’єтнамі суттєво не відрізняється від стародавнього періоду Ок Ео. Основні компоненти, як-от куркума, гвоздика, кориця та кокосове молоко, залишилися.

Щоб з’ясувати, скільки років цьому місцю та інструментам, команда отримала 29 окремих дат зі зразків деревного вугілля та деревини. Інша команда, яка працювала на тому ж місці, застосувала техніку, що називається термолюмінесцентним датуваннямМетод датування керамічних виробів, в якому використовується явище термолюмінесценції — світіння матеріалів при нагріванні. У сукупності результати показують, що комплекс Ок Ео був населений між I та VIII століттями нашої ери.

Як вважають, Ок Ео було великим портовим містом у стародавньому королівстві Фунан, що датується I–VII століттями нашої ери. Імовірно, рецепт карі потрапив до Південно-Східної Азії з південноазіатськими мігрантами або під час торгівлі через Індійський океан — він прийшов з Індії. "Це перше дослідження, яке підтверджує, що ці спеції справді існували та були предметом торгівлі у глобальних мережах 2000 років тому". Це також найстаріші сліди карі, знайдені за межами Індії.

У 2017–2019 роках вчені знайшли кам’яні знаряддя, зокрема ступки та товкачі, виявивши, що вони походять із Південної Азії.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок