Салман Рушді отримає Премію німецьких книгарів у 2023 році

Салман Рушді отримає Премію німецьких книгарів у 2023 році

Салман Рушді отримає Премію німецьких книгарів у 2023 році
Британський письменник Салман Рушді, фото: AP

Премію німецьких книгарів у 2023 році отримає британський письменник Салман Рушді. Церемонія нагородження відбудеться 22 жовтні у Паульскірхе (Німеччина).

Опікунська рада премії зазначає, що автора нагородили за його літературний доробок, сміливість та оптимістичне ставлення до життя.

"Він показує, як жорстокі режими руйнують цілі народи, але й непохитність духу окремих особистостей", — додали в журі.

Експерти повідомляють, що у творах Рушді поєднується оповідна майстерність з постійним літературним новаторством, гумором і мудрістю: "Починаючи зі свого шедевра 1981 року "Діти опівночі", Салман Рушді вражає своїми інтерпретаціями міграції та глобальної політики. У своїх романах і науково-популярних книжках він поєднує наративне передбачення з постійним літературним новаторством, гумором і мудрістю".

салман рушді
Салман Рушді. Фото: Премія німецьких книгарів/friedenspreis-des-deutschen-buchhandels.de

У заяві також йдеться, що попри те, що Рушді живе в постійній небезпеці, він залишається одним із "найпристрасніших захисників свободи думки та слова".

У 2022 році Премію німецьких книгарів отримав український письменник Сергій Жадан "за його видатну мистецьку діяльність, а також — за чітку гуманітарну позицію, яка постійно спонукає його ризикувати власним життям, аби допомогти постраждалим від війни, і так привернути більше уваги до їхнього важкого становища".

Хто такий Салман Рушді

Салман Рушді народився у 1947 році у Бомбеї. Його книга "Сатанинські вірші" заборонена в Ірані з 1988 року, оскільки багато мусульман вважають її наругою над релігією.

За рік після її публікації тодішній лідер Ірану аятола Рухолла Хомейні видав фетву із закликом до смерті Рушді. А тому, хто вбʼє Рушді, запропонована нагорода у розмірі майже у 3 мільйони доларів.

Уряд Ірану давно дистанціювався від указу Хомейні, але настрої проти Рушді збереглися. 2012 року напівофіційний іранський релігійний фонд збільшив нагороду за Рушді з 2,8 до 3,3 мільйона доларів.

У 2007 році британська королева Єлизавета II надала поету рицарське звання за заслуги в галузі літератури. У липні 2008 року він отримав Букерівську премію за свій роман "Діти опівночі".

Що відомо про напад на Рушді

12 серпня 2022 року на Салмана Рушді напали на сцені у Нью-Йорку — письменник зазнав ножового поранення у груди. Він провів 6 місяців у лікарні та втратив зір на одне око, а одна його рука стала недієздатною.

Нападником на письменника виявився 24-річний Хаді Матар. Його одразу затримали, а 13 серпня вже пред'явили звинувачення у суді округу Чатокуа в Мейвіллі, штат Нью-Йорк. Матар не визнав себе винним за звинуваченням у замаху на вбивство і нападі на Рушді.

У червні 2023 року на літературному фестивалі HAY Рушді заявив, що напише роман про напад, щоб "пережити" це.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок