16 червня в українському кінопрокаті вийде стрічка "Астероїд-Сіті" Веса Андерсона.
Прем’єра фільму відбулася на 76-му Каннському кінофестивалі 23 травня цього року. Ще до релізу режисеру вдалося заінтригувати глядачів: цікавість підігріває і винятково зірковий каст, і дотримання фірмового стилю режисера, і свіжий сюжетний задум. "Поетична медитація про сенс життя" — саме так назвала цей фільм у синопсисі кінокомпанія Focus Features.
Готуйтеся хапати квитки та попкорн — Суспільне Культура розповідає, чому "Астероїд-сіті" вартує вашої уваги.

Сюжет
Події відбуваються в 1955 році, на "світанку" космічної ери, коли чимало відкриттів лише майоріли попереду: людина тоді ще навіть не підкорила орбіту, не кажучи й про політ на Місяць. У вигаданому американському містечку посеред пустелі має відбутися конгрес юних астрономів. Колись давно в ньому впав астероїд — зараз же учасники конкурсу очікують на унікальне сонячне затемнення. Серед них і батько-одинак, воєнний фоторепортер Оггі Стінбек (у фантастичному виконанні Джейсона Шварцмана). Він приїхав сюди з чотирма дітьми: сином-підлітком Вудроу та трьома маленькими донечками — Кассандрою, Андромедою та Пандорою. Символічно, що їхні імена так чи інакше пов’язані з космосом. Перед чоловіком постав неприємний обов’язок: він мусить розповісти дітям, що їхня матір померла.
Також на конгрес приїхав буркотливий дідусь, аби зустрітися зі своїми онуками (до речі, дебютна роль Тома Генкса у кіновсесвіті Андерсона), знаменита кінозірка зі своєю донькою (Скарлетт Йоганссон) та ще низка батьків зі своїми юними вундеркіндами.
Гості знайомляться з місцевими: похмурим власником готелю, забіякуватим механіком з автозаправки, дивакуватою вченою тощо. Ці ролі належать Стіву Кареллу, Метту Діллону та Тільді Свінтон відповідно.
Сузір’я акторського складу також доповнили Джеффрі Райт, Брайан Кренстон, Едвард Нортон, Едріан Броуді, Лієв Шрайбер, Хоуп Девіс, Стівен Парк, Руперт Френд, Майя Гоук, Метт Діллон, Хонг Чау, Віллем Дефо, Марго Роббі, Тоні Револорі, Джейк Раян та Джефф Голдблюм. Кожна з цих знаменитостей самотужки могла б зібрати стадіон прихильників — Весу Андерсону ж вдалося зібрати весь концентрат голлівудського бомонду в одній кінострічці.

Історія створення
Зйомки фільму розпочалися наприкінці літа 2021-го в Іспанії. Однак та місцевість дуже вдало відтворює антураж південно-західної Америки: червоні скелі, каньйони, кам’яні арки та мости блискавично переносять уяву глядача в Долину Монументів. Спеціально для "Астероїд-сіті" там спорудили декорації та залізну дорогу. Вес Андерсон — представник Техасу, і в кожному кадрі простежується, наскільки йому близька така атмосфера. Режисеру вдалося створити цілком "американську" картинку навіть посеред Європи.

Унікальний авторський стиль
Почерк Веса Андерсона впізнається з першої хвилини фільму. В "Астероїд-сіті" простежуються всі характерні риси його кінокартин: симетричні, аж до геометричної точності, кадри; пастельні кольори, неординарне застосування реквізиту та титрів, звернення до ретростилю. Персонажі митця вирізняються гіперболізованістю образів та іронічністю, одягаються у вінтажне вбрання.
Ключова особливість естетики Андерсона — певна сюрреалістичність того, що відбувається на екрані. Режисер завжди прагне додати казкової ілюзорності картинці, тож його кіносвіти часто порівнюють із ляльковим будиночком. Незважаючи на те, що "штучну Аризону" знімали посеред справжньої іспанської місцевості, в кадрі пейзажі здаються картонними, наче намальованими. У цьому аспекті "Астероїд-сіті" важливу роль зіграв оператор — Роберт Йомен. Окрім цього, стрічку вдало доповнила чарівна музика Александра Деспли (він, до речі, був і композитором інших кінокартин Ардерсона — "Готель "Гранд Будапешт" ", "Французький вісник" тощо) . Цей акцент на штучності дійсності дає глядачу вибір — грати за правилами Веса Андерсона чи ні. І тільки позитивна відповідь дозволить йому по-справжньому відчути магію режисерської фантасмагорії.

Що про фільм думають критики?
Після презентації на Каннському кінофестивалі "Астероїд-сіті" опинився під пильним оком критиків. "Більшість історій на космічну тематику обертаються навколо фантастичних пригод, а не розгубленості чи відчаю. Вес Андерсон дотримався другого вектору, але зробив це в оманливо кумедний спосіб…Це один з найкращих його фільмів!" — коментує Джордан Гоффман.
"Він поєднує неповторну візуальну елегантність із пристрасною суперечкою про силу оповіді. Це впевнене нагадування про те, що Андерсон залишається одним із найкращих кінематографістів", — ділиться емоціями Девід Сімс.
Проте трапляються й поодинокі негативні відгуки. Наприклад , письменник Кріс Барсанті у своєму рев’ю зазначає: "Цей фільм — це сухий комедійний бриколаж про Америку середини століття та повоєнні тривоги, лише злегка припорошений сюжетом".
Незабаром український глядач зможе скласти власне враження про фільм. Парад зірок світового масштабу, художня ретроспектива у середину ХХ століття та звична для Андерсона анекдотичність дійсності не дозволять занудьгувати навіть найбільшим скептикам. Романтична комедія "Астероїд-сіті" — заманливе повернення режисера на великі екрани, яке точно не можна пропустити.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!