Хто такий Януарій Бортник? Історія українського режисера та інтелігента

Хто такий Януарій Бортник? Історія українського режисера та інтелігента

Хто такий Януарій Бортник? Історія українського режисера та інтелігента
. Януарій Бортнік. Колаж Суспільне Культура

Спеціально для Суспільне Культура Анастасія Сарапина розповідає про життя та творчість режисера, що не мав мистецької освіти, проте мав запал до творчості.

3 травня 1897 року народився український інтелігент, режисер, актор Януарій Бортник. Мав свій режисерський стиль, співпрацював з Лесем Курбасом та ставив вистави на великих сценах тодішнього СРСР. А проте його ім’я не знане широкому загалу, передовсім ще й тому, що режисер був репресований та вбитий радянською владою через його громадську позицію.

Тернопільські вечори

Народився Януарій Бортник в селі Озерна неподалік Тернополя в багатодітній родині. Мати була вчителькою, а батько — священником місцевого повіту. Почав навчання в Українській гімназії, де зацікавився драмгуртком. Часто відвідував вистави мандрівного Львівського театру товариства "Руська Бесіда". З цього моменту і почалося його захоплення театром.

Вчасно закінчити гімназію хлопцю не судилося — усе обірвала Перша світова війна. Російські царські війська увійшли у місто у серпні 1914 року, місто було окуповане.

На той момент у Тернополі знаходився і Лесь Курбас, який з дозволу військової влади організував у місті "Тернопільські театральні вечори". Януарій Бортник з великим ентузіазмом вступив до трупи. Проте він мав проблеми з дикцією, але за порадами акторів почав робити вправи із камінчиками у роті. Поступово дикція почала покращуватися.

На сцені "Театральних вечорів" Бортник грав ролі з творів Карпенка-Карого та Квітки-Основ'яненка. На афішах виступав під псевдонімом "Н. Загребельний". Уже тоді Януарій зближувався з Лесем Курбасом, прислуховуючись до його порад та настанов.

"Шпана"

Восени 1918 року Бортник вступив до трупи учня Леся Курбаса, режисера Миколи Бенцаля, яка пізніше була реорганізована у "Новий Львівський театр". З 1920 року театр об’єднується з трупою Гната Юри та стає театром імені Івана Франка, де Бортник працює актором.

Після театру Франка Бортник повертається до Тернополя та працює в Драматичному театрі під керівництвом Мар’яна Крушельницького. На сцені цього театру Януарій Бортник знайшов кохання свого життя – актрису, а згодом його дружину Ганну Бабіївну.

З часу заснування Мистецького об'єднання "Березіль" Бортник став режисером Білоцерківської драматичної студії, яка згодом була реорганізована у третю майстерню "Березоля". У березні 1923-го в Києві при Мистецькому об'єднанні "Березіль" засновано першу в Україні школу режисерів, три курси якої він закінчив без відриву від театру.

Хто такий Януарій Бортник? Історія українського режисера та інтелігента
Режисерський штаб Мистецького Об’єднання "Березіль". Сидять (зліва направо): Ханан Шмаїн, Януарій Бортник, Василь Василько, Борис Тягно, Зінаїда Пігулович, Лесь Курбас, Фавст Лопатинський, Юхим Лішанський. За ними стоять: Павло Береза-Кудрицький, Іван Крига, Андрій Ирій. Музей театрального, музичного та кіномистецтва

Поступово саморозвиток та творчі зв'язки з "Березолем" дали свої плоди. Бортника запросили в "Березіль" поставити комедію "Шпана". Там і відбулося розкриття майстерності режисера. Він обрав стиль вистави-ревю у мюзик-хольному плані.

Прем'єра "Шпани" відбулася на сцені "Березоля" 20 березня 1926 року та мала великий успіх у глядача, довго не сходила зі сцени при повних аншлагах.

Після неймовірного успіху вистави Лесь Курбас запропонував Януарію Бортнику очолити перший в Україні професійний театр малих форм під назвою "Веселий Пролетар" у Харкові. Звісно, театр такого масштабу мав свої труднощі – відсутність постійного приміщення для репетицій, технічне устаткування та довгий процес створення репертуару. Проте на сцені Харківської першої державної музичної комедії відбулися постановки "Самозваного принца", "Наталки-Полтавки", "Сухого закону" та інших.

Улітку 1930 року театр "Веселий Пролетар" було обрано для участі у Всесоюзній олімпіаді мистецтв народів СРСР у Москві. Там показали вистави "Постріл" та "Спокійно, знімаю". Чимало московських газет звернули увагу на таку подію.

Хто такий Януарій Бортник? Історія українського режисера та інтелігента
"Молодик", Харків. 100 років українському футуризму / Centennial of Ukrainian Futurism

Арешт та вирок

Можливо, така слава зіграла поганий жарт із режисером Януарієм Бортником, що привернув до себе багато непотрібної уваги. У 1934 році Бортник став режисером Дніпропетровського театру імені Тараса Шевченка. У його персональній біографії цей факт виявився фатальним.

Дніпропетровське облуправління НКВС у 1937 році висунуло Бортнику обвинувачення в участі у "контрреволюційній націоналістичній терористичній організації, що мала на меті повалення радянської влади в Україні".

Режисера арештували 28 вересня 1937 року і згодом розстріляли. Його дружина Галина Бабіївна була арештована та відправлена у заслання, де перебувала 5 років. Вона повернулася до Харкова, але до театрального життя так і не змогла.

Читати також:

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок