Австралійський художник розшукує тіло мертвого британця для інсталяції

Австралійський художник розшукує тіло мертвого британця для інсталяції

Австралійський художник розшукує тіло мертвого британця для інсталяції
Фото: performinglines.org.au

Австралійський художник Натан Мейнард (Nathan Maynard) розмістив оголошення у газеті "The Age", в якому йдеться про пошук британського тіла "для жертвоприношення за минулі гріхи", скоєні під час колонізації. Про це повідомляє видання ARTnews.

Робота Натана Мейнарда стане частиною мистецького фестивалю в Хобарті (Австралія) у листопаді 2023 року та матиме назву "Акт реліквії" (Relic Act). Митець пояснює, що хоче, аби його робота спонукала до роздумів про один із найтемніших епізодів колоніальної епохи.

Австралійський художник розшукує тіло мертвого британця для інсталяції
Фото: theaustralian.com.au

Мейнард, перформер і драматург із Тасманії, розповідає, що ідея цієї інсталяції прийшла до нього, коли він став свідком "сигналізації чеснот" у соціальних мережах, де "кожен хоче виглядати хорошою людиною", коли мова йде про проблеми корінних народів. Про це повідомляє BBC.

У 2006 та 2013 році Натана Мейнарда було визнано художником року серед тасманійських аборигенів,Абориген – корінний житель країни або місцевості; тубілець, автохтон. Слово може мати негативну конотацію. а також тасманійським аборигеном року за версією NAIDOCТиждень NAIDOC — це свято в Австралії, яке триває тиждень з першої неділі липня. Розшифровується як Національний комітет із дотримання Дня аборигенів і жителів островів, який спочатку був Національним комітетом із дотримання Дня аборигенів. у 2017 році.

Про інсталяцію та захоплення корінних народів

Поки невідомо, якої форми набуде інсталяція, проте зараз автор зайнятий пошуком донорів. Він обіцяє, що до тіла ставитимуться з "максимальною повагою", попри те, що ця робота покликана спокутувати злочини, скоєні під час захоплення корінних народів. А також крадіжки, каліцтва і демонстрацію тіл корінних народів європейськими музеями та установами, починаючи з ранніх колоніальних часів і продовжуючи десятиліттями після цього.

Австралійський художник розшукує тіло британця
Оголошення в газеті. Фото: ARTnews

Серед них – Вільям Ланне, вождь аборигенів Тасманії, відомий як "Король Біллі", чиє тіло було розчленоване і використане для наукових досліджень після його смерті в 1869 році. Після суперечки про те, кому належать його рештки, тасманійський лікар і бізнесмен Вільям Кроутер нібито вдерся до моргу, обезголовив тіло Ланне і відправив його череп до Королівського коледжу хірургів у Англії.

Партнерку Ланне – Труганіні, доньку вождя корінних народів, яка прожила надзвичайне життя, пов'язане з виживанням у жорстоку колоніальну епоху, спіткала схожа доля.

"Труганіні знала, що Вільяму Ланне відрубали голову, і була налякана тим, що це може статися і з нею. Вона благала всіх і уряд не робити цього з нею. І що вони зробили? Вони почекали два роки після її смерті, ексгумували її тіло і виставили його в музеї до 1940-х років", – розповідає Мейнард в інтерв'ю BBC.

Рештки Труганіні були нарешті повернуті корінним жителям у 1976 році, але зразки шкіри і волосся були передані лише в 2002 році, разом з рештками інших невпізнаних корінних жителів.

Австралійський художник розшукує тіло мертвого британця для інсталяції
Фото: mtc.com.au

Що відомо про тіла корінних народів Австралії

За даними Австралійського інституту досліджень аборигенів Торресової протоки (AIATSIS), за останні 30 років до Австралії було повернено рештки понад 1 650 аборигенів та мешканців островів Торресової протоки. Але австралійський уряд заявляє, що йому відомо про те, що близько 1 500 тіл все ще зберігаються в установах, що займаються збором решток, і в приватних власників у більш ніж 20 країнах світу.

Минулого року рештки 108 людей, які померли понад 40 000 років тому, були перепоховані після того, як їх викопали без дозволу в 1960-х і 70-х роках.

Відгуки про роботу Мейнарда

"Я вважаю, що самовираження через мистецтво є невід'ємною частиною людського буття, але коли йдеться про гроші громадськості, я думаю, що виникають справедливі питання, які необхідно задати.

У цьому випадку, наскільки "цілющим" є такий витвір мистецтва? Я підозрюю, що він більше привертає увагу, ніж справді терапевтичний і спонукає до роздумів, як і повинно бути в хорошому мистецтві", – сказала членкиня ради Хобарта Луїза Елліот в інтерв'ю виданню Spectator.

Австралійський художник розшукує тіло мертвого британця для інсталяції
Фото:abc.net.au

Проте доктор Саймон Лонгстафф з австралійського Центру етики каже, що сумлінний підхід Мейнарда контрастує з підходом колонізаторів, які "не дбали про інформовану згоду... не більше, ніж про захоплення землі".

"Як культура ми втратили здатність мати справу зі справжньою складністю і визнавати, що люди можуть мати різні погляди на різні теми, або різні погляди на одні й ті ж теми. Я думаю, що чим більше мистецтво залучає нас, тим краще ми стаємо як демократія", – говорить він в інтерв'ю BBC.

Проєкт Мейнарда вирізняється ще одним важливим аспектом, на його думку.

"У музеях є багато мумій та інших решток людей, які були зібрані та комерціалізовані в минулому. Але, можливо, це перший випадок, коли хтось насправді свідомо вирішив [пожертвувати своє тіло] як внесок не лише в мистецтво, але й у соціальний прогрес", – говорить доктор Саймон Лонгстафф.

Про підтримку Тасманійського музею та художньої галереї

Спонсор фестивалю в Тасманії – Тасманійський музей і художня галерея (TMAG) – дозволив виставку, адже сам зловживав використанням тіл та артефактів аборигенів. Два роки тому музей офіційно вибачився за те, що "брав участь у практиках, включаючи розкопування і вивезення, колекціонування і торгівлю рештками предків тасманійських аборигенів... в основному в ім'я расових наук, які вже давно повністю дискредитовані".

"Хоча ми усвідомлюємо, що запропонована Натаном робота може бути конфронтаційною, і що деякі члени громади можуть відчувати дискомфорт... ми вважаємо, що це важлива частина нашого зобов'язання вибачитися і розповісти правду", – йдеться в заяві музею.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок