Як пройшла перша церемонія нагородження "Оскар" у 1929 році

Як пройшла перша церемонія нагородження "Оскар" у 1929 році

Як пройшла перша церемонія нагородження "Оскар" у 1929 році
. Колаж: Вікторія Желєзна

12 березня в Лос-Анджелі відбудеться 95-та церемонія нагородження премії "Оскар" від Американської Кіноакадемії. За українським часом церемонія почнеться о 2 годині в ніч з 12 на 13 березня. Телеканал Суспільне Культура отримав ексклюзивне право на показ прямої трансляції нагородження.

Коментуватимуть церемонію акторка Ірма Вітовська і виконавчий продюсер Суспільне Культура Лук’ян Галкін. Перед церемонією, в 00:00, в ефірі буде підготовлене командою телеканалу шоу "За крок до Оскара" про українське кіно, яке в різні роки висувалось від України на премію, а також про стрічку "Будинок зі скалок" Сімона Леренґа Вільмонта.

Суспільне Культура вже підготувала добірку найцікавіших художніх фільмів, які будуть в центрі уваги цьогорічної премії та розповідала про все, що потрібно знати про церемонію нагородження. На черзі – трохи історичного екскурсу. Чому виникла Американська кіноакадемія, як майже сто років тому пройшла перша церемонія (яка тривала 15 хвилин) і звідки взагалі взявся "Оскар"?

Історія Американської кіноакадемії

Луїс Б. Майєр, один із засновників компанії Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), був ключовою фігурою у створенні Академії кінематографічних мистецтв і наук. На початку 1920-х років кіноіндустрія зіткнулася з кількома викликами, серед яких були критика з боку релігійних груп та урядова цензура. Майєр вважав, що кіноіндустрія повинна вирішити ці проблеми та покращити свій імідж.

У 1926 році він обговорює ідею з кількома іншими лідерами індустрії, зокрема з Мері Пікфорд, Дугласом Фербенксом та Сідом Грауманом, які погодилися її підтримати. Майєр та його колеги сформували комітет для розробки структури та цілей організації, яка мала стати Академією кінематографічних мистецтв і наук. До комітету увійшли представники всіх галузей кіноіндустрії, зокрема актори, режисери, сценаристи та продюсери.

Після кількох зустрічей та обговорень комітет остаточно визначив цілі Академії, і 11 травня 1927 року організація була офіційно заснована. ​​Академія стала синонімом її щорічних нагород, але на момент створення групи вони були в кращому випадку другорядним питанням.

Першочерговими стали посередництво в трудових судових спорах від імені студій. Незабаром функції розширилися, включивши в себе й інші цілі: просування технічних досягнень, співпрацю з офісом Хейса, який був створений для контролю за контентом і, таким чином, поліпшення скандального публічного іміджу ще молодої індустрії.

Перша церемонія "Оскар"

Перша церемонія вручення премії "Оскар" відбулася у 1929 році з метою визнання видатних досягнень у кіноіндустрії та популяризації мистецтва і науки кіномистецтва. Загалом перша церемонія була скромним заходом у порівнянні з сьогоднішніми блискучими та фешенебельними подіями. Тоді на приватну вечерю у великому святковому залі готелю "Рузвельт" в Голлівуді потрапили 270 гостей, а квитки коштували $5 – приблизно $80 сьогодні з урахуванням інфляції.

Це перша і єдина церемонія, яка так і залишилася за "закритими дверима": радіотрансляція була запроваджена наступного 1930 року, а на телебаченні "Оскар" з’явився у 1953 році (та мав грандіозний успіх). На заході не було папараці та червоних килимових доріжок, хоча фанати кінозірок чекали на вулиці та підбадьорювали їх на шляху від автомобіля до вхідних дверей будівлі.

Ще однією особливістю церемонії 1929 року стала її тривалість: лише 15 хвилин (замість трьох з половиною годин, як зараз), протягом яких президент Академії актор Дуглас Фербенкс назвав переможців у 12 категоріях – свої "Оскари", як згодом стали називати позолочені статуетки – переможці отримали вже на банкеті після церемонії. На відміну від сьогодні, лауреатів оголошували перед самою церемонією нагородження. Офіційного оголошення не було, хоча деякі газети публікували власні прогнози та припущення щодо того, хто може перемогти.

Під час першої церемонії вручення "Оскара" у кінематографі тільки-но (у 1927 році) з’явився звук. "Розмовне кіно" (talkies) стало значною віхою у розвитку індустрії, проте знадобився певний час, щоби глядачі повністю сприйняли нову технологію. Академія вирішила, що несправедливо дозволяти фільмам зі звуком конкурувати з німими стрічками, тому першим офіційним переможцем у номінації "Найкращий фільм" стали "Крила" Вільяма Веллмана. Найдорожчий фільм свого часу, з бюджетом у 2 мільйони доларів, розповідав історію двох пілотів Першої світової війни, які закохуються в одну й ту саму жінку.

Німецький актор Еміль Яннінгс отримав (хоча він не був присутнім, оскільки вже повернувся до Європи для роботи над новим фільмом) нагороду за найкращу чоловічу роль у фільмах "Остання команда" та "Шлях усякої плоті", а 22-річна Джанет Гейнор стала єдиною жінкою-переможницею. Отримавши три з п'яти номінацій за найкращу жіночу роль, вона перемогла за всі три ролі – у фільмах "Сьоме небо", "Вуличний ангел" і "Схід: Пісня двох людей" (сьогодні Академія не дозволяє номінувати акторів на кілька ролей в одній категорії).

Як пройшла перша церемонія нагородження "Оскар" у 1929 році
Перша церемонія нагородження "Оскар" у 1929 році. Фото: Academy of Motion Picture Arts and Sciences

Спеціальну почесну нагороду було вручено Чарлі Чапліну. Спочатку Чаплін був номінований у категоріях "Найкращий актор", "Найкращий сценарист" і "Найкращий режисер комедії" за фільм "Цирк", але потім його зняли з цих номінацій, щоб він міг отримати спеціальну "Почесну" нагороду за "універсальність і геніальність в акторській майстерності, написанні, режисурі та продюсуванні". Спочатку Чаплін планував пропустити церемонію, вважаючи, що у нього немає шансів на перемогу, проте присутність зірки німого кіно на церемонії стала головною подією вечора. Це був останній "Оскар", який отримав голлівудський дивак, до наступної почесної нагороди у 1971 році.

Статуетка "Оскар": чому так називається та скільки коштує

Художній керівник MGM Седрік Гіббонс намалював фігуру лицаря з мечем, який стоїть перед котушкою з плівкою. П'ять спиць бобіни символізували п'ять оригінальних гілок Академії – акторів, режисерів, продюсерів, техніків і сценаристів, а меч символізував захист добробуту індустрії. На початку 1928 року Гіббонс обрав лос-анджелеського скульптора Джорджа Стенлі для створення тривимірного дизайну. Жодних живих моделей чи ескізів не було використано – Стенлі розробив кілька варіантів, і Гіббонс обрав свій улюблений. В остаточному варіанті фігура лицаря була обтічною, а бобіна з плівкою рухалася під його ногами.

Але чому вона називається саме "Оскар"? Існує кілька теорій.

Одна з найпопулярніших полягає в тому, що дворазова лауреатка премії "Оскар" Бетт Девіс назвала статуетку на честь свого першого чоловіка – Гармона Оскара Нельсона-молодшого. Однак конкретних доказів цієї теорії немає, і це, швидше за все, просто чутки.

Інша теорія – виконавча секретарка Академії Маргарет Геррік назвала нагороду на честь свого дядька Оскара, який, як вона стверджувала, був схожий на статуетку. Як повідомляється, вона використовувала цю назву, говорячи про статуетку перед колегами, і назва прижилася, а зрештою була прийнята як офіційна.

Як пройшла перша церемонія нагородження "Оскар" у 1929 році
Статуетка "Оскар". Статуетка премії "Оскар" Фото: The Academy Awards

З часу першої церемонії вручення "Оскарів" було вручено понад 3 000 золотих чоловічків. Проте було кілька випадків, коли люди відмовлялися від премії.

Наприклад, у 1936 році сценарист Дадлі Ніколс відмовився прийняти статуетку через суперечку з Кіноакадемією через авторські титри. Джордж Скотт у 1971 році отримав нагороду за "Найкращу чоловічу роль" у фільмі "Паттон", однак він відмовився від нагороди, назвавши церемонію вручення "двогодинним парадом м'яса" і заявив, що не бажає бути її частиною.

У 1973 році Марлон Брандо переміг з фільмом "Хрещений батько", але замість себе відправив на сцену активістку Сашин Літлфезер, щоби вона відмовилася від нагороди від його імені – вона виступила з промовою, в якій розкритикувала ставлення кіноіндустрії до корінних американців. І хоча ці особи відмовилися прийняти свою нагороду "Оскар", Академія все одно вважає їх лауреатами премії.

До речі, якщо вам цікаво, за скільки можна продати свою золоту статуетку, то через рішення суду 2015 року власник мусить спочатку пропонувати її Академії за 1 долар. У 1950 році Академія кінематографічних мистецтв і наук подала позов проти власника крамниці сувенірів, звинувативши його в тому, що він продає статуетки "Оскар" без дозволу. Через 2 роки суд виніс рішення на користь Академії і встановив політику "права першої відмови" щодо статуеток "Оскар".

Згідно з нею, кожен, хто хоче продати статуетку "Оскар", повинен спочатку запропонувати її Академії за $1. Якщо Академія відмовляється купувати статуетку, продавець може вільно продати її будь-кому іншому. Рішення суду ґрунтується на твердженні Академії про те, що статуетки не призначені для продажу і що вони мають особливе значення як символи досягнень у кіноіндустрії. Ця політика покликана зберегти цілісність і престиж нагороди, гарантуючи, що статуеткою зможуть володіти лише ті, хто її заслужив.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок