Чайковський лишається, команда звільняється: що відбувається із київською консерваторією

Чайковський лишається, команда звільняється: що відбувається із київською консерваторією

Чайковський лишається, команда звільняється: що відбувається із київською консерваторією
. Фото: knmau.com.ua

Дискусія навколо назви Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського не припиняється від квітня 2022 року. Однак керівництво досі не вирішило прибрати імʼя російського композитора із назви, тому із закладу почали звільнятися викладачі.

Ще 1 березня у Facebook фотографію заяви про звільнення виклала професорка кафедри історії світової музики Олена Корчова.

"Вільна. Від сорому "чайковського миру". Від гібридності в стінах НМАУ. Від сліпої волі більшості. Від розмивання людських і професійних істин... Вільна, бо звільнилася", — написала вона у дописі.

Саме Корчова була авторкою відкритого листа до НМАУ, яке у квітня 2022 року опублікувало видання The Claquers, присвячене академічній музиці. У ньому вона звернулась до керівництва консерваторії з проханням прибрати імʼя Чайковського з назви, вказавши, що образ композитора вже давно й активно використовується ворожою пропагандою.

2 березня композиторка Алла Загайкевич теж повідомила, що планує звільнитися із консерваторії в знак протесту "проти малоросійського свавілля адміністрації, на знак єднання з українським свідомим суспільством".

"Кожен день присутності "імені Чайковського" поглиблює прірву між нами та Україною, нами та українською музикою, нами та європейським майбутнім", – додала Загайкевич.

Як тривала боротьба за зміну назви?

До закликів викладацького складу долучались протягом 2022 року і студенти: у травні Студентське Наукове Товариство публічно презентувало результати опитування студентства закладу, які свідчать про настрої, спрямовані на вилучення з назви закладу імені композитора Чайковського.

У червні 2022 року робоче засідання Вченої ради консерваторії розглянуло можливість зміну назви закладу, однак шляхом голосування одностайно було вирішено залишити імʼя композитора.

У Мінкульті та у Держагентстві з питань мистецтв відреагували щодо прохання керівництва закладу не змінювати назву, зауваживши, що рішення вченої ради є перевищенням повноважень як колегіального органу управління та порушенням процедурних норм, визначених законодавством. І вони запропонували винести це питання на публічне обговорення.

Викладачі звільняються, Чайковський лишається: що відбувається із київською консерваторією?
Викладачі, студентство та МКІП закликають адміністрацію консерваторії прибрати імʼя російського композитора з назви закладу. Фото: сайт НМАУ

Зрештою, у грудні 2022 року відбулися збори трудового колективу, на яких так і не змогли вирішити, чи прибирати з назви консерваторії ім'я російського композитора.

"Майже половину [на зборах трудового колективу] склали члени Вченої ради, яка незмінно голосує одностайно і виключно за вказівкою ректора. Як результат маємо неприйнятне рішення, ухвалене більшістю присутніх (приблизно 2/3 від загальної кількості), про відтермінування, поглиблений розгляд та експертну оцінку питання. Насправді ж про збереження імені Чайковського в назві Академії", — зазначила у інтервʼю виданню "Вечірній Київ" Олена Корчова.

10 лютого 2023 року міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що МКІП внесло пропозицію щодо відмови від імені Чайковського у назві НМАУ. Однак керівництво закладу поки ніяк не відреагувало.

Хто такий Чайковський?

Петро Чайковський — композитор, диригент і педагог. Автор 10 опер, 3 балетів, 6 симфоній, великої кількості романсів та інструментальних творів.

Він є одним із засновників Київської консерваторії, в Україні він написав значну частину своїх творів (зокрема, балет "Лебедине озеро", опера "Мазепа"), хоча народився й помер на території сучасної Росії. Консерваторія набула назви на честь композитора у 1940 році з нагоди 100 річниці від дня народження Чайковського.

Більше про біографію Чайковського читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Викладачі звільняються, Чайковський лишається: що відбувається із київською консерваторією?
Петро Чайковський.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок