В’ятрович про "чорні списки" книжок на окупованих територіях: "Марна спроба викреслити Україну"

В’ятрович про "чорні списки" книжок на окупованих територіях: "Марна спроба викреслити Україну"

В’ятрович про "чорні списки" книжок на окупованих територіях: "Марна спроба викреслити Україну"
. Фото: Рівненська обласна бібліотека для молоді

На окупованій частині Луганщини росіяни та їхні поплічники склали список "екстремістської" літератури, яку рекомендують вилучити з бібліотек. Загалом у цьому переліку 300 книжок – художня література, історичні праці – все, що стосується України. Серед тих, чиї твори опинилися у "чорному списку", є історик, член парламентського комітету з гуманітарної та інформаційної політики Володимир В’ятрович. Радіо Культура попросило його прокоментувати таку практику окупантів.

"Вилучають літературу, зміст якої суперечить ключовій тезі російської пропаганди, що українці та росіяни – один народ"

На думку В'ятровича, список сформовано таким чином, що в першу чергу в ньому є література історичного характеру й навіть художня література, яка не є документальною, але тим не менше стосується українського минулого – як давнього, так і нещодавнього.

Йдеться про літературу, зміст якої суперечить ключовій тезі російської пропаганди, що українці та росіяни – один народ. Саме тому ця література, на думку окупантів та колаборантів, підлягає знищенню.

"Вона підважує ідейні основи їхньої окупації", – зазначив Володимир В’ятрович.

Він зауважив, що це не перший список книжок, який складають окупанти. Проте зараз росіяни сформували перелік дещо новішої літератури: "Думаю, він зумовлений тим, що частина теренів Луганської та Донецької областей, які до 2022 року були звільнені, зараз окуповані. Очевидно, що з бібліотек саме цих територій вони намагаються вилучити ту літературу, яка потрапила туди після 2014 року в межах оновлення бібліотечних фондів".

Читайте також: "Не довіряти владі, коли існує загроза нашому існуванню, — це страшно": Вахтанг Кебуладзе
Марна спроба викреслити Україну – В’ятрович про "чорні списки" книжок на окупованих територіях
Володимир В'ятрович. Суспільне

"Російські спроби викреслити Україну з реальності безрезультатні"

Вилучення росіянами української літератури супроводжує становлення Російської імперії мало не від самих її початків, від Петра І. Цей процес було активізовано в ХІХ столітті, коли з іншого боку якраз активізувався український національний рух, українська література, українська історія. Уся література, яка називалася антисовєцькою, вилучалася і спалювалася.

"Це вічний процес створення світу, в якому не мало би бути України та українців, це спроба викреслити Україну з реальності. Але ці спроби абсолютно безрезультатні", – наголосив В’ятрович. Він висловив жаль, що українці, які мешкають на окупованих територіях, будуть позбавлені додаткової можливості зрозуміти себе. Але це тимчасово, підкреслив історик. "Ми відвоюємо свій простір та знову наповнимо бібліотеки нормальними та добрими книжками", – зазначив Володимир В’ятрович.

Читайте також: "Ярослав Грицак: міф про "братні народи", перемога України та як Російська імперія викривляла історію"
Марна спроба викреслити Україну – В’ятрович про "чорні списки" книжок на окупованих територіях
Повноважний посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс оприлюднила фото спалювання росіянами книжки з історії України під приводом так званої "денацифікації". Травень, 2022 рік. Спалювання книжок з історії України. Фото: Melinda Simmons / Twitter

"Якісна література – зброя у війні проти Росії"

Зараз на окупованих територіях є проблеми зі зв’язком, з інтернетом. У таких умовах додаткове вилучення таких джерел інформації, як книжки, посилює ізоляцію. Тому маємо якомога швидше зосередити зусилля на звільненні цих територій та одразу після цього наповнювати бібліотеки якісною українською літературою. Адже далеко не кожен із років нашої незалежності був використаний для наповнювання хорошою літературою бібліотек, зокрема й півдня та сходу України.

Системно це почали робити після Майдану в 2014 році. Потім були паузи. У 2019-2020 роках через ковід постійно скорочували бюджетні витрати, передбачені на закупівлю книжок для бібліотек. "Але я переконаний, що це саме та стаття витрат, на якій не варто економити. Адже це теж певною мірою наша зброя у війні, яку Росія веде проти України", – підсумував Володимир В’ятрович.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок