Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Фото: The Art Newspaper

На початку листопада малюнок андеграундного художника Бенксі з'явився на стіні зруйнованого будинку в Бородянці. Згодом було підтверджено ще шість графіті у Києві та Ірпені. Про цю подію говорили всі, адже роботи митця з'являються по всьому світу, а деякі з них продаються на аукціонах за кількадесят мільйонів доларів. Суспільне Культура розповідає, чим відомий Бенксі.

Бенксі – псевдонім вуличного художника, політичного активіста та режисера з Великої Британії. Його справжнє ім'я досі залишається невідомим, а більшість фанатів не хоче, аби його розкривали. Поціновувачі творчості Бенксі захоплюються тим, як він із вандала, який розписував стіни у Великій Британії в 90-х роках, став художником, чиї роботи коштують кількадесят мільйонів доларів на аукціонах у Великій Британії та Америці.

Початок кар'єри

Бенксі почав свою кар'єру в 90-х роках, коли в Бристолі, що у Великій Британії, сформувалося потужне андеграундне середовище. Був учасником угруповання DryBreadZ Crew, до якого входили його друзі Като і Тес.

Бенксі малював балончиком від руки, але на початку 2000-х років почав користуватися трафаретами, які допомагали наносити малюнок до приїзду поліцейських. А вони часто приїжджали, адже стріт-арт незаконний, якщо не узгоджений із владою чи власниками приміщення, де малюють графіті. У своїй книзі "Wall and Peace" (до речі, Бенксі має кілька виданих книг) він розповідає, як йому спала на думку ідея з трафаретами.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Скріншот з відео на banksy.co.uk

У той час художник хотів намалювати великі сріблясті літери на пасажирському поїзді, аж тут з'явилися британські поліцейські. Його товариші встигли втекти, а Бенксі довелося сховатися під великою машиною. Лежачи під нею, він помітив трафаретний серійний номер на дні паливного бака та зрозумів, що може використовувати цей стиль, щоб швидко малювати графіті.

Що малює Бенксі

Бенксі малює графіті завжди обираючи гостро-соціальні теми. Критика капіталізму та споживацтва є ключовою темою, яку Бенксі досліджує і до якої повертається протягом усієї своєї кар'єри. Роботи Бенксі несуть антиконсьюмеристськіАнтиконсюмеризм – це суспільно-політичний рух проти прирівнювання особистого щастя зі споживанням і придбанням матеріальних благ., антивоєнні, антифашистські та антиімперіалістичні меседжі. Митець поєднує вуличне мистецтво, популярну культуру та соціальний активізм.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі

У своїх роботах він завжди пише гасла та часто зображає щурів, мавп, поліцейських, солдатів, дітей та людей похилого віку. До речі, щурів він малює найчастіше, вони символізують андеграунд та боротьбу за незалежність. Саме з цими тваринами митець асоціює вуличних художників, що створюють свої найкращі роботи вночі. Також щури є символом людей.

Найвідоміші роботи та виставки Бенксі

Бенксі закладає глибокий сенс у свої роботи, але ніколи їх не пояснює. Саме через це завжди з’являється декілька інтерпретацій його малюнків. Митець ніколи не стоїть осторонь подій у світі, тому залишає свої часто дотепні й глибокі послання в ретельно обраних місцях.

Точну кількість робіт Бенксі порахувати неможливо, адже деякі з них зникають протягом 24 годин після того, як митець їх намалював. Малюнки регулярно перепродують, замальовують, знищують, а ще часто видаляють стіни з ними. Проте більшість з них Бенксі документував з самого початку своєї творчості. На початку своєї кар'єри він взагалі відмовився від авторських прав та викладав роботи на сайті, аби всі охочі могли використовувати їх у хорошій якості. Також він має самвидавні книги, які містять сотні фотографій його трафаретів. До речі, Бенксі створив своє невеличке агентство Pest Control, яке офіційно та непублічно продає деякі його роботи.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Banksy "Girl with Balloon"/wikipedia.org

Найбільш популярною та культовою роботою Бенксі є графіті "Дівчина з повітряною кулею" з цитатою "Надія є завжди", яке вперше з'явилося в 2002 році в Лондоні. Цей мурал є одним із найвпізнаваніших творів мистецтва 21 століття. Пізніше Бенксі повторив його в різних місцях. А в 2014 році пройшла акція, в рамках якої малюнок використали як символ протесту проти війни в Сирії.

У жовтні 2018 року на аукціоні Sotheby's виставили картину "Дівчина з повітряною кулею", а після закінчення торгів – за кілька секунд після того, як оголосили продаж за 1,3 млн доларів – невідома особа запустила шредер, вбудований у нижню частину рами. Чи то навмисне, чи то випадково він зламався під час цього перформансу й частина малюнка залишилася неушкодженою. Цей артоб'єкт назвали "Любов у кошику для сміття", а через три роки знову виставили на аукціон та продали за 25,4 млн доларів.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Аукціонний дім Sotheby's

Бенксі також співпрацює з зірками. У 2002 році він створив знамениту обкладинку альбому Blur "Think Tank", переробивши власне графіті з поцілунком в аквалангах. Завдяки цій співпраці цінність його робіт зросла, що призвело до "ефекту Бенксі" – люди почали зрізати графіті зі стін та продавати їх за великі гроші.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
"Think Tank"/blur.co.uk

У 2020 році під час локдауну Бенксі намалював щурів у своїй ванній кімнаті. Оскільки більша частина світу самоізолювалася через пандемію Covid-19, художник вийшов із ситуації та намалював дев'ятьох щурів у себе вдома. Він опублікував фотографії роботи на своїй сторінці в Instagram з підписом: "Моя дружина ненавидить, коли я працюю вдома".

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Instagram Бенксі

Першу свою виставку художник назвав "Екзистенціалізм" та провів у 2002 році в Лос-Анджелесі. А наступного року відкрив іншу в гаражі, проте це не завадило фанатам вишукуватися в черги, аби подивитися його роботи.

Однією з наймасштабніших виставок митця, у якій взяли участь 58 митців, стала сатирична виставка Dismaland, відкрита на приморському курорті Вестон-сьюпер-Мері в Сомерсеті. Її присвятили апокаліптичній тематиці та соціальним проблемам. Це був тематичний парк розваг, що не підходить сімейного відпочинку. Зокрема там можна було побачити автобус із колекцією небезпечних та насильницьких предметів, поруч із дитячою пісочницею – магазин позик для дітей, кит, що вистрибує з унітазу, атомний гриб і скульптура човна з біженцями. Виставка відкрилася 22 серпня 2015 та закрилася через 36 днів.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Dismaland/wikipedia.org

Після цього Бенксі перейшов до масштабніших перформансів на політичні теми: малював графіті про Брекзит та проблеми біженців, присвячував роботу боротьбі з расизмом на тлі масових протестів у США (після загибелі Джорджа Флойда), роботу "Напалм" створив, щоб прокоментувати великі корпорації та їхні стосунки з війною, а також попередити про катастрофічний вплив капіталістичного імперіалізму. А ще відкрив власний готель The Walled Off Hotel з краєвидом на стіну між Палестиною та Ізраїлем.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Фото готелю з сайту walledoffhotel.com

Кіно

У 2010 році у світ вийшла документальна стрічка Бенксі "Вихід через сувенірну крамницю", присвячена створенню стрит-арту. Митець з'являється у своєму фільмі з повністю закритим обличчям та зміненим голосом. У тому ж 2010 році він дебютував із нею на національному американському кінофестивалі незалежного кіно "Санденс". А у січні 2011 року був номінований на премію "Оскар" за найкращий документальний фільм.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Скріншот з фільму Exit Through the Gift Shop

Хто ховається за псевдонімом

Існує дуже багато версій, хто ховається за псевдонімом Бенксі. У 2011 році навіть клаптик паперу з його справжнім ім'ям виставляли на аукціоні eBay. Його стартова ціна становила 3 тисячі доларів, але після 38 ставки вона підвищилась до 1 млн. Автор цього лота пояснював, як з'ясував справжнє ім'я: простежив зв'язок між даними податкових декларацій певної людини з датами продажів робіт Бенксі. Після останньої ставки лот зник. Подейкують, що усе це спланував сам Бенксі.

За однією з версій, за Бенксі ховається Роберт "3D" Дель Найя – британський музикант, засновник гурт Massive Attack і графіті-художник. Він також родом з Бристоля, як і Бенксі. Музиканта почали підозрювати після того, як в ефірі однієї радіостанції діджей Goldie обмовився і назвав Бенксі Робертом. Музикант це заперечує, але участь в одній графіті-команді в минулому та поява робіт Бенксі у місцях виступу Massive Attack досі викликають запитання.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
wikipedia.org

Щоб визначити, хто такий Бенксі, вчені Лондонського університету королеви Марії звернулися до науки. Вони обрали 140 "підозрюваних" з лондонських і бристольских художників та порівняли місця, де вони живуть та найчастіше бувають, зі звичними маршрутами Бенксі (місця, де найчастіше з'являються його графіті). Виявилось, що у Бенксі та Робіна Каннінгема близько 43,5 тисяч збігів, до того ж іще у 2008 році цього чоловіка підозрювали у створенні графіті-провокацій. У дослідженні брали участь колишні детективи та криміналісти, проте більшість дослідників вважає, що Каніннгем просто спільник Бенксі.

Також існує версія, що Бенксі – це Джеймі Х'юлетт, який є ілюстратором, автором пісень і співтворцем віртуального гурту Gorillaz разом з фронтменом Blur Деймоном Албарном. Зв'язок між ним і Бенксі виявив судмедексперт, який захотів бути анонімним. Він провів розслідування, скориставшись сайтом Companies House (на ньому можна знайти інформацію про компанії). Там чоловік побачив, що засновником багатьох компаній, пов'язаних з Бенксі, є Джеймі Х'юлетт. А ще його збентежило те, що в кліпах Gorillaz деякі роботи стилістично схожі з роботами Бенксі.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
DIY Magazine

Під підозрою був також і Вільям Геннон – радник міської ради Пембрук-Доку у Великобританії. Йому навіть довелося подати у відставку, аби захистити свою репутацію та приглушити чутки про те, що він Бенксі. Чоловік 40 років працював громадським художником, а його роботи часто розміщувались на дитячих ігрових майданчиках та лікарнях, які описують як “ненавмисно у стилі Бенксі”.

Бенксі та Україна

Під час повномасштабної війни в Україні на аукціоні в Лондоні анонімно представили антивоєнну роботу художника CND Soldiers. Малюнок з'явився в 2005 році, після початку війни в Іраку, на будівлі Парламенту в Лондоні. Її продали за 81 тисячу фунтів стерлінгів (106 тисяч доларів або понад 3 млн гривень), а всі отримані кошти мали передати на допомогу київській міській лікарні "Охматдит", де лікують поранених дітей, які постраждали внаслідок російської агресії. Аукціон завершився 27 березня.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Фото: myartbroker

На 9-му місяці повномасштабної війни в Україні на Київщині почали з'являтися графіті, за стилем схожі на роботи Бенксі. Художник підтвердив, що є автором роботи в селищі Бородянка – він виклав допис у себе в Instagram з фотографією малюнка: на руїнах однієї зі знищених росіянами багатоповерхівок зображена дівчинка, яка стоїть на руках.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Фото: banksy / instagram

Загалом на Київщині було знайдено 7 робіт художника в Бородянці, Києві та Ірпені. 17 листопада Бенксі на своїй сторінці в Instagram опублікував відео про створення муралів в Україні з піснею "Червона рута". Вуличного художника часто критикують, і ці роботи не стали виключенням – така реакція спостерігалася у соцмережах, а в кінці відео чоловік говорить: "Я б за це вибив усі зуби й поламав ноги". Проте багато людей захоплюється його роботами.

Що буде з роботами Бенксі в Україні

Оскільки Бенксі не показує свого обличчя, то може виникнути юридичний казус, коли будь-яка людина, яка заявить, що вона – Бенксі, зможе претендувати на авторські права. Про це розповів Єгор Прищепкін, автор путівника "Київські мурали: колекція Єгора Прищепкіна".

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Фото: The Art Newspaper

"Стріт-арт як мистецтво, яке віддається людям на їхній розсуд, вважається спільним, і авторські права в цьому випадку, як мені здається, належать тим людям, на території громад яких митець намалював свої роботи", – зазначив Єгор Прищепкін у ефірі Українського радіо.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Фото: The Art Newspaper

Експерт додав, що питань щодо подальшого збереження творів Бенксі не буде, оскільки існує світовий досвід того, як їх оберігають та показують широкій публіці.

"Громади мають взяти на баланс роботи Бенксі, адже тут йдеться не лише про рівень України. Після цього їх варто перенести, адже не всі роботи зараз можна перемістити як інсталяцію. Блоки, на яких Бенксі намалював графіті на Майдані, можна помістити в якийсь акваріум та залишити на тому ж місці, або перенести в більш зручне. Іншим містам, де його роботи розміщені на зруйнованих будинках, буде складно їх кудись перенести", – говорить експерт.

Вуличний художник зі світовим ім'ям: хто такий Бенксі
Жінка фотографує малюнок, який міг бути зроблений британським вуличним художником Бенксі на зруйнованій внаслідок бойових дій будівлі в Бородянці, Київська область, 13 листопада 2022 року, фото: AP

Одна з робіт Бенксі знаходиться у Бородянці. Виконувач обов'язків Бородянського селищного голови Георгій Єрко в інтерв'ю Українському радіо розповів, що влада має на меті зберегти мурали для громади: "Ми хочемо зробити музей та помістити їх туди. Крім того, нам могли би зберігатися й інші спогади про війну, зокрема й розстріляний пам'ятник Тарасу Шевченку. В нас є експонати і громада хоче бачити їх в музеї Бородянки".

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок